Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Хрониките на Червеното абатство“ - разказ за жени, жертви на насилие

Снимка: Ани Петрова

Фентъзи поредицата „Хрониките на Червеното абатство“ в Полша се превърна в емблема на съпротивата на жените срещу замислените от правителството мерки за абортите. Автор на книгата е писателката Мария Турчаниноф и може да бъде намерена на книжния пазар у нас.

Във видео обръщение към българските читатели Турчаниноф каза:

"Идеята за този роман ми хрумна от една фотоизложба от Атон, Света гора, Гърция и монашеската общност, която е населявала този остров от хиляди години. През цялото това време на момичетата и жените е било забранено да стъпват на този остров. Докато гледах тези снимки си помислих - ами добре, ако съществуваше остров,  на който могат да живеят само жени и момичета, а на мъжете не им е позволено да стъпват на него, може би има причина, поради която не трябва и тъй като аз пиша фентъзи романи тази идея  веднага запали въображението".

"Доколкото разбирам това, което най-много е впечатлило и полските почитателки на книгата е фактът, че Червеното абатство е вид убежище за жени, които са били жертви на насилие или са преследвани по някакви причини, които са се опитали да се спасят от бедността, глада, каквато е съдбата на главната героиня Мареси. Това е свят, в който на момичетата и на жените не им е позволено да ходят на училище, да се обучават, консервативен свят. В това Абатство се дава възможност на жените да придобият знания, които на друго място биха им били недостъпни. Това събира жените от най-различни прослойки, с различни идеи, желания, мисли и им дава сигурно, спокойно място, където не само да живеят, а да се развиват духовно, да творят, да придобиват възможности, които са им отказани другаде“, каза за БНР редакторът на книгата Дарина Фелонова.

В книгата има момент, в който се разказва за древното познание - владеенето на стихиите, което се предава от жени на жени:

"Това е като вид предупреждение към всички хора да не стъпват на острова, да не посягат на правата на жените, които се намират на острова. Когато биват нападнати те сресват косите си и така предизвикват буря,  с която забавят атакуващите ги. Това ми се стори силна символична връзка между червената светкавица, която също би трябвало да е предупреждение към тези, които създават законите, но желаят да посегнат на правата не само на жените, но и на някой, който трябва да бъде защитаван, а не  ограничаван“, допълни в предаването „Хоризонт за вас“ Дарина Фелонова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41