Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще може ли ЦИК да се оправи със софтуера на машините за гласуване

Снимка: БГНЕС

Ще може ли ЦИК да се оправи със софтуера на машините за гласуване на изборите две в едно пред ноември?
Темата обсъди преди време от Комисията по дигитализация, но заради другите теми „потъна“ в общия шум на парламентарния живот. А темата е важна, защото доказва нещо, което и обикновеният избирател знае – технологиите са тук, за да останат и да влияят на всеки аспект от живота ни.
Комисията по дигитализация

Близо два месеца преди изборите, като че ли проблемите на изборната администрация по софтуерните теми не са малко. Например - колко бутона да има за изборите „две в едно“, как да са разположени на екрана, колко активни екрани да има заради президентския и парламентарния вот, та дори и дали в интернет да бъде пуснат свободно кодът на софтуера. Така че IT специалист с опит да сигнализира при проблем.

ЦИК няма специалисти, които да откликват на все по-нарастващите нужди от отговори на все по-технически въпроси, свързани с машините за гласуване, признаха от комисията.

Дебатът за наличието на специалисти се провежда в навечерието на очакваното окончателно предаване на кода на машините от частната компания на ЦИК. Което ще даде възможност изборната администрация да прави нужните промени за видовете избори. "ЦИК няма експерти", призна и председателят на Комисията Камелия Нейкова.

БГНЕС

„Трудностите по администрирането на софтуерната част „минира“ и води до зависимости“, притеснява се Юлиян Ненчев от „Изправи се БГ. Ние идваме!“, депутат от останалата в историята комисия по дигитализация. Затова Ненчев защитава тезата, че придобиването на софтуер не винаги е добрият вариант.

IT експертът към парламентарната комисия по дигитализация Божидар Божанов смята, че е много важно как ще се гарантира сигурността на софтуера с т. нар хеш код. Това е, грубо казано, криптографската защита на всичко, което влиза или излиза от машините.

„Въпросът за проверката на хеш кодът е много важен", отбелязва и IT предприемачът и председател на дигиталната комисия Ивайло Мирчев. Трябва да има указания и да се прави от членове на СИК, допълва той.

От ЦИК още не са сигурни дали „ще бъде достатъчно ясно какво се вкарва като информация в машините, ако се след изборите СИК слага флашки.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветан Цветанов: При бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара

"При една ситуация на бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара. Възможно е кръгът около Пеевски и този около Чакъров да бъдат в различни конфигурации с други партии – мандатоносители и с наименованията на коалиции, които обаче няма да бъдат "ДПС".  Такава прогноза направи пред БНР Цветан Цветанов, председател..

публикувано на 31.07.24 в 14:00
Десислава Христозова

Деси, къде си? – как да се преборим с излишните килограми заедно

Над 60 процента от българското общество има проблеми с килограмите . Затлъстяването е като лавина. Да си дебел е стигма. Обществото се прави, че приема тези хора. Мисията на Десислава Христозова е да покаже на светло хората с наднормено тегло , как живеят те и как се борят с излишните килограми. На това е посветена нейната..

публикувано на 30.07.24 в 09:42

Задава ли се контрол върху личната кореспонденция през чат приложения?

С добрата инициатива на законодателя се въвеждат мерки, които нарушават драстично и нашите права . Това заяви пред БНР Богомил Шопов, съосновател на "Електронна граница - България", във връзка с обсъждана промяна в директива за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации. Става дума за предлагана задължителна..

публикувано на 30.07.24 в 09:13
Биляна Гяурова

Биляна Гяурова за решението на КС: Късогледство и двоен стандарт

" Конституционният съд не успя да надскочи собствените си ограничения и да бъде на висотата на актуалната политическа и геополитическа обстановка. Това конституционно решение не е просто затворено в рамките на България, а има проекция и извън нашата територия." Това каза пред БНР Биляна Гяурова, директор на Българския институт за правни..

публикувано на 30.07.24 в 08:35
Татяна Дончева

Татяна Дончева: Отровените отношения в лявото трябва да бъдат преодолени

Събиранията на Бузлуджа са знакови. Бузлуджа този път беше вид лакмус дали процесите, тръгнали между различните леви формации, срещат подкрепа сред левите хора. Това каза пред БНР Татяна Дончева, лидер на "Движение 21", след срещата за ляво обединение в Стара Загора. Призиви от Бузлуджа: Да се обединим Левите хора одобряват тези..

публикувано на 29.07.24 в 08:25

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28