Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Глоби за милиони евро са наложени в Кипър за неспазване на Covid мерките

Фризьор с предпазна маска обслужва клиент в салон в Никозия - 21 май 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Над 40 000 глоби за неспазване на мерките срещу коронавируса е наложила полицията в Кипър за година и половина - от началото на пандемията досега. 60% от тях обаче не са платени.

Близо 5,3 млн. евро са събрани от граждани и фирми, санкционирани при проверките на полицията за нарушаване на ограниченията срещу разпространението на коронавируса от март миналата година досега.

Сумата е от около 16 000 извънсъдебни споразумения.

Около 60% или над 24 000 от наложените глоби обаче не са платени.

Нарушителите имат един месец да се издължат, преди срещу тях да започнат съдебни процедури.

Огромният брой дела за Covid мерките, предадени вече в съдилищата, затруднява силно работата им, посочват властите в Кипър.

300 евро е санкцията за гражданите за неспазване на разпоредбите на здравното министерство, включително неносене на маска. Всяко нарушение струва на фирмите от 500 евро до 16 000 евро.

Най-високата санкция от 16 000 евро бе наложена миналата седмица на кафене в Никозия, след като при трета полицейска проверка бе установено, че клиентите не се проверяват за наличието на задължителния „безопасен пропуск” /SafePass/.

Засилен контрол се извършва на места, където има по-голямо струпване на хора и по-висок епидемиологичен риск, обясняват от полицията.

Наложените глоби миналата година са били основно за нарушаване от гражданите на режима за движение по време на локдауните и вечерния час.

Най-честата санкция сега е заради липсата на коронавирусния „безопасен пропуск” /SafePass/, който удостоверява ваксинация, преболедуване на вируса и отрицателен 72-часов тест и е задължителен за всички работни места, магазини, заведения за обществено хранене, обществен транспорт и други места на закрито и открито.

Неносенето на маска на закрито и открито също е сред най-многобройните нарушения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Комисията по труда и социалната политика на НС Деница Сачева (в средата) и зам.-председателите Нина Димитрова (отляво) и Цветан Предов (вдясно).
Снимка: Владимир Шоков/БТА (ЕВ)

Социалната комисия прие проект на правила за номинации за ръководители на НОИ

Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..

публикувано на 12.02.25 в 19:52

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, шофирало лек автомобил

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години.  Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..

публикувано на 12.02.25 в 19:43

Германия удължава с 6 месеца контрола по всички граници

Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..

публикувано на 12.02.25 в 19:32

Жена и дете са били в колата, която се удари днес в бързия влак София - Петрич

Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..

публикувано на 12.02.25 в 19:20
Румяна Петкова, заместник-министър на труда и социалната политика

Социалната комисия прие промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете

До средата на следващата година една трета от всички директорски позиции в публичните дружества трябва да се заемат от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети на първо четене от социалната парламентарна комисия. С промените се въвеждат разпоредбите на евродирективата за подобряване на баланса между половете..

публикувано на 12.02.25 в 19:14
Андрей Новаков

Андрей Новаков: България трябва да получи целево финансиране за отбрана

България трябва да получи целево финансиране за отбрана . Това е е поискал евродепутатът  от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков от новия комисар по отбраната на ЕК.  Освен темата за митата, които американският президент Доналд Тръмп възнамерява да наложи от 12 март върху европейската стомана и алуминия, втората ключова тема от пленарната сесия на ЕП..

публикувано на 12.02.25 в 19:05

Христо Христов: Дарик радио не се продава, изграждаме свръхмодерен студиен комплекс

Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията,  заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в интервю пред БНР. Четирима от емблематичните журналисти на радиото – Константин Вълков, Михаил Дюзев, Мария Черешева и Александър Детев, напуснаха, което породи слухове в медийните среди...

публикувано на 12.02.25 в 19:02