Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойко Атанасов: Искам да приложа на практика вижданията ми за съдебната система

Хората искат нещо нова, аз мога да им го предложа, заяви следователят

2
Следователят Бойко Атанасов, независим кандидат за депутат на изборите на 14 ноември
Снимка: БГНЕС

"Аз съм магистрат и не мога да бъда вписан в партийна листа, мога да бъда само независим кандидат. ... Избирателната система е така създадена от самите партии, че ограничава до известна степен независими кандидати да бъдат регистрирани и да участват равнопоставено в надпреварата за народни представители". Това каза пред БНР следователят Бойко Атанасов, който ще се яви като независим кандидат на парламентарните избори на 14 ноември, издигнат от Инициативен комитет и подкрепен от сдружение БОЕЦ.

Той подчерта, че желанието му е да участва в "една процедура, която е от значение за функционирането на правовата държава":

"Ние живеем в парламентарна република и Народното събрание е органът, който кове законите. Парламентът избира и назначава членовете на Висшия съдебен съвет и на Инспектората на ВСС, аз не съм доволен от работата на тези органи и институции. Не съм доволен и от правилата и законите, създадени от Народното събрание, за устройството на съдебната система и за функционирането ѝ. Затова искам вижданията ми по тези въпроси да ги приложа на практика".

Според следователя има отстъпление на политическите партии от заявката за съдебна реформа:

"Когато влязат в парламента, се случва нещо съвсем друго - започват разговори и забравят най-важното, за което ги е изпратил народът там. ... Виждам в хората по улиците, че има доста голямо отчаяние от тези неща, на които сме свидетели в последната година. Хората искат нещо нова, аз мога да им го предложа".

Интервюто на Снежана Иванова с Бойко Атанасов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Минчо Бенов

Възможна ли е предвидима политика за обновяване на жилищния фонд в страната?

Възможността да получим парите за обновяване на многофамилни жилищни сгради по ПВУ беше пропусната.  Това обясни пред БНР Минчо Бенов, изпълнителен директор на "Хабитат" - България. България е поискала да оттегли молбата си до ЕК за плащане на втория транш по ПВУ "Това, което беше обявено от представители както на МРРБ, така и на ББР,..

публикувано на 22.04.25 в 12:30

Увеличават таксиметровите автомобили в Перник

Нараства броят таксиметрови автомобили, които ще работят на територията на община Перник. На проведеното в първия работен ден след празниците заседание местният ОбС увеличи лимитът на такситата на 250. Досега право да работят на територията на община Перник имаха до 180 таксиметрови автомобили. Максимумът е бил достигнат още през февруари...

публикувано на 22.04.25 в 12:28

Бюджетният дефицит за 2024 г. е 6,158 млрд. лв. - 3% от БВП

Бюджетният дефицит за миналата година е 6,158 милиарда лева или 3% от брутния вътрешен продукт. Това сочат предварителни данни на Националния статистически институт. Дългът е в размер на 48,8 милиарда лева или 24,1% от БВП. Данните са синхронизирани с европейската методология.

публикувано на 22.04.25 в 12:26
Д-р Симона Велева

СЕМ избра за свой председател Симона Велева

С четири гласа "за" и един "въздържал се" Съветът за електронни медии избра Симона Велева за председател на СЕМ за следващата една година. Тя беше номинирана от Пролет Велкова. Гласът "въздържал се" беше на Галина Георгиева, която отправи редица критики към Велева. В изминалите шест месеца Велева беше изпълняващ длъжността председател..

публикувано на 22.04.25 в 11:54

Понтификатът на папа Франциск – 4422 дни

Понтификатът на папа Франциск продължи 12 години, като започна на 13 март 2013 година и приключи на 21 април 2025 г. Това прави общо 4422 дни, през които папата подобри няколко рекорда, обобщава АНСА. Хорхе Марио Берголио, както е рожденото име на папа Франциск, беше 266-ият папа. На 88 години той беше вторият най-възрастен действащ папа след..

публикувано на 22.04.25 в 11:51

43-годишен мотоциклетист е загинал при катастрофа в град Шивачево

Мотоциклетист на 43 години е загинал при катастрофа в град Шивачево, съобщават от полицията. Инцидентът е станал в понеделник вечерта, около 18.15 часа.  По първоначални данни водачът на мотоциклета се е движил в посока Твърдица, когато е изгубил управление и се е ударил в бетонен стълб.  Медицинският екип, пристигнал на мястото, е констатирал смъртта..

публикувано на 22.04.25 в 11:47

Нова руска атака срещу Одеса

Няколко души са пострадали тази нощ при нова руска атака с дронове срещу украинския град Одеса. Масираните удари са продължили цял час. Нанесени са щети на гражданска инфраструктура, жилищни сгради, учебно заведение и по автомобили.  По-рано руският президент Владимир Путин даде знак, че е отворен за двустранни преговори с украинския лидер Володимир..

публикувано на 22.04.25 в 11:36