Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици на Красимира Стоянова пяха във виенския Концертхаус

Акомпанира им пианистката Ружа Семова

Ученици на Красимира Стоянова на сцената в Концертхаус - Виена

През изминалата 2020 г. всички сфери на изкуството понесоха тежки поражения в глобален мащаб и секторът на културата бе сред най-засегнатите поради  пандемията от Covid-19. Прекратяването на дейността на културните институции, както и провеждането на събития с намален капацитет на залите се отразиха особено негативно на заетостта на музикалните творци на свободна практика. Именно в тази сложна ситуация - през декември 2020 г. българската оперна певица Нина Веселинова-Хакл, която живее в Австрия, и нейният съпруг Стефан Хакл взимат решението да учредят във Виена  „Wiener Kulturverein“ - Културно дружество. В тази своя дейност те поставят основен фокус върху една благородна кауза - подкрепа за млади музикални таланти, на които да бъде предоставена възможност за  изява на престижни концертни сцени.

Нина и Стефан ХаклНина Веселинова-Хакл, която поема артистичното ръководство на Културното дружество и е негов идеен двигател, е родена във Варна и на 5-годишна възраст започва своето обучение по цигулка. Още в Музикалната гимназия тя изучава като втора специалност класическо пеене. Завършила е бакалавърска степен в  Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“ в София със специалност цгулка и оперно пеене. Следващ етап в нейното професионално  обучение е магистратура в Университета “Моцартеум“ в Залцбург с цигулка при проф. Паул Рочек и следдипломна квалификация по оперно пеене при проф. Елизабет Вилке. Благодарение на своите преподаватели Нина Веселинова-Хакл получава много възможности за солистични изяви и гастроли, сред които в Брюксел и Милано, както и участие на фестивала "Моцартова седмица" в Залцбург, в рамките на който изпълнява главната роля в операта "Аполон и Хиацинт" от Волфганг Амадеус Моцарт. Партнирала си е в музикални проекти с диригентите Денис Ръсел Дейвис и Адам Фишер.

Сред значимите моменти в кариерата й е творческата среща със съвременната италианска композиторка Себастиана Иерна, която, вдъхновена от таланта на Нина Веселинова-Хакл, й посвещава произведението "Oh musa ispiratrice". Творбата е по стихове на Джакомо Леопарди и представлява една приказна оперна ария с цигулково интермецо, в която е описана мистерията на луната като отражение на вътрешния свят на всеки един човек. Премиерата на произведението прозвучава в Концертхаус в изпълнение на българската певица с клавирен съпровод на авторката и е посрещната с възторжени аплодисменти. Планиран е и студиен запис с композиторката Себастиана Иерна. Нина Веселинова-Хакл има продължително партнъорство на австрийска сцена като вокален и инструментален изпълнител с талантливата българска пианистка с успешна международна кариера Ружа Семова.

На 6 октомври в зала “Шуберт“ на Концертхаус, учреденото от Нина Веселинова-Хакл Културно дружество представи своя първи значим проект – концерт с участието на 8 млади оперни певци от Австрия, Франция, Финландия, Южна Корея, Гърция и Тайланд, специализирали в Университета за музика и сценични изкуства при българската прима - Камерзенгерин проф. Красимира Стоянова. Те изпълнихат арии от опери на Моцарт, Офенбах, Верди, Масне и Чайковски в клавирен съпровод на Ружа Семова. Събитието е под надслов "Гласове на светлината", с две арии като специален гост на събитието се включва и Нина Веселинова-Хакл.

В интервю за предаването "Алегро Виваче" по Хоризонт Нина Веселинова-Хакл сподели подробности за този концерт с благородна кауза, подкрепящ младите артисти в техните усилия да намерят престижна сценична изява, както и вълнуващи думи на благодарност за вдъхновяващата творческа среща във Виена с оперната прима Красимира Стоянова.

Чуйте интервюто в звуковия файл.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41