С разчитането на човешкия геном през 2000 година започва развитието на генетиката, както и изучаване на различни вариации в комбинации с различни заболявания, обяснява д-р Олга Антонова, специалист по медицинска генетика, главен асистент в Катедра по медицинска генетика и специализант „Хранене и диететика“ в МУ-София, член на Европейското дружество по човешка генетика.
Д-р Антонова е част от първия сертифициран екип по нутригеномика в България - наука за това как околната среда влияе върху нашите гени, а нутригенетиката е наука за това как нашите гени метаболизират отделните хранителни компоненти. И двете са част от популярната в момента функционалната геномика, която е генетиката, повлияна от нашия живот.
В момента специализира хранене и диететика и може да отговори на въпросите: Има ли гени, които ни карат да ядем сладко и защо 30% от европейците са предразположени към глутенова непоносимост?
"При нас често идват хора, които имат родители със социално значими заболявания като диабет тип 2, остеопороза, артериална хипертония, повишени нива на холестерола. Те виждат до какво може да се доведе човек с един нездравословен начин на живот. Това е тест за профилактика, за превенция на заболявания, които могат да се профилактират успешно и човек да има дълго време добър живот, да бъде здрав и в по-късно възраст. Колкото по-млад се подложи човек на този тест, толкова повече време има да предприеме превенция и да предотврати съответното заболяване," посочи специалистът.
През 2018 г. д-р Олга Антонова представи успехите на младите учени в България в Съвместния изследователски център на Европейската комисия в Италия. Най-новите успехи на български генетици са свързани с проекта за разчитане на генома на столитниците в нашата страна, както и този за болестта на Алцхаймер.
Подробности ще намерите в интервюто на Добринка Добрева с д-р Олга Антонова в подкаста "Младите с име".
Всички епизоди на подкаста "Черната кутия" може да слушате:
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..