НАСА изстреля успешно от Флорида роботизирания апарат "Луси" на 12-годишна мисия до астероиди в орбита около Юпитер. Те ще бъдат изследвани за първи път.
Наречена на древна вкаменелост на прачовек, "Луси" ще стане първият космически апарат, задвижван от слънчева енергия, който ще стигне толкова далеч от Слънцето и ще наблюдава повече астероиди от всяка друга сонда преди нея - общо осем. Луси ще направи и три прелитания над Земята, което ще я направи първия космически апарат, който ще се върне в близост до нашата планета от външната част на слънчева система.
"Луси" ще премине край астероидите на около 400 километра от повърхността им и ще използва бордовите си инструменти и голямата си антена, за да изследва геологията им, включително състав, маса, плътност и обем. Също така ще се картографира температурата на повърхността на астероидите.
Троянските астероиди на Юпитер, за които се смята, че наброяват над 7000, са останки от формирането на газовите гиганти Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун. Учените смятат, че те съдържат важни сведения за състава и условията в протопланетния диск, от който са се образували всички планети в нашата Слънчева система, включително Земята.
Вкаменелостта "Луси" е открита в Етиопия през 1974 г. и помага да се хвърли светлина върху човешката еволюция. Името на космическата мисия е избрано с надеждата, че тя ще хвърли светлина върху еволюцията на Слънчевата система. Палеоантрополозите, които откриват останките, я кръщават на песента на "Битълс" "Lucy in the Sky with Diamonds", която пускат да звучи в лагера на експедицията.
Междувременно китайският космически кораб "Шънчжоу-13" с трима души на борда се скачи успешно с главния модул на китайската орбитална станция. Тя все още е в процес на изграждане, но на основния модул вече е осигурено пространство от около 50 кубически метра за обитаване от екипажа, който се очаква да остане на борда шест месеца, през които ще работи по оборудването за бъдещото доизграждане на станцията.
Докато Доналд Тръмп и Киър Стармър се договориха да се срещнат скоро и взаимно си направиха комплименти, продължава да цари неяснота дали американският президент ще одобри номинацията на британския премиер за посланик във Вашингтон, съобщи „Индипендънт“. Очаква се Доналд Тръмп да вземе решение за лорд Питър Манделсън като посланик на Обединеното..
Кипър напредва с цифровата трансформация като пуска национални цифрови документи за самоличност. От днес кипърците могат да подават заявления за електронна лична карта, като държавата субсидира първите 100 000 от тях. Право на електронна лична карта имат граждани на Кипър на възраст над 18 години, притежаващи биометричен документ за самоличност и смарт..
В Ямболска област днес ще бъде взето решение дали да продължат да действат противоепидемичните мерки срещу разпространението на грипа. От миналата седмица в района е обявена грипна епидемия, а учениците се обучават дистанционно. До днес включително учениците се обучават в електронна среда, като на предстоящото заседание на..
Синдикатите в Кипър се подготвят за тежък диалог с министерството на труда и работодателските организации. Те ще обсъдят общите си позиции по решаващи въпроси за развитието на индустриалните отношения през 2025 г. на провеждащата се днес общосиндикална конференция с участието на всички профсъюзи. Гарантирането на адекватни заплати и постигането на..
Британският премиер Киър Стармър е поздравил президента на САЩ Доналд Тръмп за неговата „роля в осигуряването на забележителното примирие и сделката за заложниците в Газа“ по време на телефонен разговор между двамата лидери, съобщи Би Би Си. Разговорът се състоя часове, след като Тръмп похвали Стармър, че е свършил „много добра работа досега“ и каза, че..
Противопожарни участъци да бъдат разкрити на територията на община "Тунджа" настояват от администрацията и кметствата. При възникването на пожар се налага в гасенето да се включват огнеборци от Ямбол, като се налага да изминат понякога 30-40 км. При подобна ситуация през декември изгоря покривът на читалището в село Бояджик. Миналата година..
Институт „Конфуций” във Великотърновския университет обяви традиционния си национален конкурс на тема "България и Китай – древни и уникални цивилизации". Подтемата на 15-ото издание на конкурса е "Пътешествие през златните векове на историята: владетелски династии, култура и постижения", съобщи директорът на институт "Конфуций" във Велико Търново и..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...