„При ситуация, в която трябва да се търси от родителите съгласие за тестване дори два пъти седмично, когато имате не 200 на 100 000, а 700 на 100 000 заболеваемост, ефективно число е 1,3 – тоест 10 души заразяват 13, имате 500 деца на ден заразени, някои от тях iе нуждаят r от болница, включително и на кислород, имате пълни Covid отделения, и нямате такова в Пирогов, повече от неразумно е да се връщат в училище. Вече има 21 починали деца. В Националната кардиологична болница се лекуваха рекорден брой деца със сърдечни проблеми.
При Делта вариантът 4 на сто по-често се заразяват децата, като в България заразяването започва първо от децата и две седмици отива при възрастните. Като бабите и дядовците са по-ваксинирани и това е добре.
Вместо родителите да мислят как да ваксинират децата си, за да се възстанови присъственото образование, те мислят за конспиративните теории“, поясни още Томов.
За пример той даде примерите във Великобритания, където има нечувана заболеваемост:
„Там са 3000 на 1000 хиляди. Там започна от училища без всякакви мерки, в които има чудовищна заболеваемост – там има 6000 на 100 000“, поясни още Лъчезар Томов.
„Не просто съм скептичен, това не трябва да бъде допуснато, г-н Томов изложи всички аргументи. Вместо да се наложи локдаун, да се въведат още мерки, ние си говорим как да разхлабваме..“, коментира темата пред БНР Петър Велков, математик и експерт по управление на кризи.
„Зелени сертификати и тестове – това са мерки, които са превенция. Те трябваше да се случат много по-рано. Сега е нужно затягане на мерките, още повече, че ситуацията тепърва ще се усложнява.
Тестове и ваксини могат да се прилагат при спадане на заболеваемост, това няма как да се случи следваща седмица.
Всичко е проблематично – родители не искат тестване, учители не искат ваксиниране… Трябва локдаун в момента. Да не говорим, че и ваксинация сега накуп е рискова, както и струпването на много хора наедно място за тестовете", заяви още Велков.
Още по темата в звуковия файл.
Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца. "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..
Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..
През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..
"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..
В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..