Започващата климатична конференция на ООН в Глазгоу е последната възможност глобалното затопляне да бъде ограничено под градус и половина по Целзий. Това заяви в речта си при откриването председателят на конференцията Алок Шарма. COP26 започна с едноминутно мълчание в памет на жертвите на Covid-19.
Експертите смятат, че за да се ограничат задълбочаващите се негативни ефекти от глобалното затопляне, то трябва да се ограничи до градус и половина по Целзий в сравнение с прединдустриалните времена.
Целта, заложена в Парижкото споразумение на COP21 през 2015-а, беше оптимално повишаване до 2 градуса по Целзий. Учени и активисти обаче настояват целта да бъде ревизирана, а реалните мерки за ограничаване на климатичните промени да се увеличат.
Алок Шарма, който откри срещата в Глазгоу, която всъщност бе отложена от миналата година заради Covid-19, изтъкна, че за тази една година климатичните промени „не са си дали почивка“ и че тази конференция е последен шанс и надежда да бъдат изпълнени първоначално набелязаните цели преди 6 години.
По-рано в интервю за Би Би Си Шарма посочи, че всичко зависи от световните лидери и те трябва да се обединят и да направят крачка напред.
Двуседмичната конференция събра делегати от около 200 държави, които ще обсъдят намаляването на емисиите на вредни газове до 2030 година.
Глазгоу се очаква да стане домакин на повече от 25 000 души, включително делегатите от чужбина и демонстранти.
Пристигналата в Глазгоу млада шведска активистка Грета Тунберг заяви в сутрешното неделно шоу на Андрю Мар по Би Би Си, че не е била официално поканена да направи изявление на форума.
18-годишната Тунберг каза, че „понякога е необходимо екоактивистите да разгневят хората“.
Лидерите на 20-те най-развити икономики в света, с изключение на Русия и Китай, пристигат направо от Рим, където проведоха среща през уикенда.
На нея принц Чарлз призова правителствата да работят с частния сектор, „ако искат да бъде постигнат напредък в името на човечеството“.
"Ако Глазгоу се провали, всичко се проваля" - такава позиция изрази британският премиер Борис Джонсън по отношение на срещата в Глазгоу. Джонсън обаче изрази и оптимизъм за шансовете за напредък по темата в рамките на конференцията.
Емили Торнби от Лейбъристката партия каза, че тази среща не трябва да се превръща в поредна възможност за Борис Джонсън да се снима със световните лидери, а да прояви необходимото лидерство за постигане на сделка.
Днес следобед беше съобщено, че мнозина, предпочели да пътуват екологично съобразно с влак от Лондон до Глазгоу, са останали на гара Юстън в британската столица заради отменени влакове. Като причина е посочено паднало дърво по трасето, което е повредило електрозахранването.
Испания прие реформа, която ще позволи прехвърлянето и разпределянето на хиляди непридружени непълнолетни мигранти от Канарските острови на континентална Испания, предаде Асошиейтед прес. Реформата слага край на продължилата месеци политическа безизходица между испанските региони и централното правителство и има за цел да намали натиска върху..
Десетки военни началници от страните съюзнички на Украйна ще се срещнат в Обединеното кралство днес, за да планират как „коалиция на желаещите“ може да изпрати войски в подкрепа на украинците, ако бъде обявено прекратяване на огъня. Очаква се повече от 30 държави, без САЩ, да участват в такава коалиция, съобщи кабинетът на британския премиер Киър..
Над 400 представители на туристическия бизнес от Югозападна България излязоха на протест, като за кратко затрудниха движението при пътен възел Симитли. Десетки полицаи охраняваха района, но напрежение не се стигна. От бранша предупредиха, че ако остане 20 процентовата ставка на ДДС , хиляди ще останат без работа а много бизнеси ще фалират...
Военни кораби и хеликоптери на Обединеното кралство са проследили конвой от руски кораби, докато е преминавал през британски води, съобщиха Би Би Си и вестник "Таймс", позовавайки се на информация от Кралският флот. Два руски бойни кораба – разрушителят "Североморск" и десантният "Александър Шабалин", ескортират два товарни кораба – "Спарта ІV" и..
България отчита добър напредък за присъединяване към еврозоната, заяви президентът на Европейската банка за възстановяване и развитие Одил Рено-Басо в интервю за БТА. Според нея инфлацията намалява към границите, определени от критериите в договора от Маастрихт. "Има и силно разбиране за необходимостта бюджетният дефицит да се поддържа до..
От 1 юли Здравната каса (НЗОК) ще заплаща лекарствата за домашно лечение на инфекциозни заболявания на деца до 7-годишна възраст, реши Народното събрание. Здравната вноска се запазва на осем процента. Депутатите гледат на второ четене бюджета на НЗОК В бюджета на НЗОК: Предвижда се здравната вноска да остане 8% 9,4 милиарда лева е бюджетът..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп е предложил на украинския си колега Володимир Зеленски Съединените щати да придобият украинските електроцентрали като гаранция за тяхната сигурност, предаде Асошиейтед прес. Държавният секретар на САЩ Марко Рубио и съветникът в Белия дом по въпросите на националната сигурност Майк Уолц съобщиха това след телефонния..
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Д-р Юлиян Моллов от Силистра, който работи в чужбина, основа фондация на свое име. 40-годишният анестезиолог и специалист по реанимация има амбицията..