"Липсата на доверие е в основата на това, в което се намираме сега. Там, където няма доверие, в каквато и да е общност, тя не може да съществува. Ако този, който взема колективно обвързващи решения, загуби доверието и в най-малка степен, понякога дори и несправедливо, той се оттегля, подава си оставката, защото трябва да се съхранява фундаменталната социална ценност - доверие. Това заяви пред БНР проф. Георги Фотев, български социолог и общественик, три мандата директор на Института по социология към БАН.
Според проф. Фотев систематично е разрушавано доверието в обществото.
"В демократичното общество е необходимо да се изисква от политиците. Аз искам нашето общество да бъде активно, а това става с активността на всеки член на обществото", каза той и сподели, че от години търси отговор на въпроса за пасивността на българското общество, което чака решение на въпросите отвън, от велики сили, затова е написал и книгата "Българската меланхолия":
"Този въпрос е много дълбочинен, не е на повърхността. Защо оставаме атомизирано общество? Защо не можем да стигнем до необходими форми на солидарност? Отговорите са, че това идва от неразвитата индивидуалност, от липсата на разбирането, че човек не може да бъде силен сам, може да бъде силен само с другите. Това не означава някакъв безпринципен колективизъм, а означава активност на всеки".
По думите на социолога във време на такава тежка криза, в каквато се намира сега България, няма никакво оправдание да не се гласува:
"Не е оправдание и това, че няма за кого, или да се гласува за някого, когото просто харесвам. Трябва внимателно да се слуша! Да има много критично съзнание за това на кого да се доверим, защото моят глас е равностоен на гласа на всеки друг. Това е единствената ситуация, в която хората са равни. Човекът, който съзнава това, трябва да изпитва гордост, когато отива да гласува. Това е смисълът на демокрацията. Когато гласува, човекът трябва да премисли и да избира този, който може да направи така, че да има благо за всички хора, да има справедливост и да забрави себе си в дълга си. Когато човек е на власт, той трябва да забрави всичко друго, освен своята отговорност".
Интервюто на Диана Янкулова с проф. Георги Фотев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..