"Липсата на доверие е в основата на това, в което се намираме сега. Там, където няма доверие, в каквато и да е общност, тя не може да съществува. Ако този, който взема колективно обвързващи решения, загуби доверието и в най-малка степен, понякога дори и несправедливо, той се оттегля, подава си оставката, защото трябва да се съхранява фундаменталната социална ценност - доверие. Това заяви пред БНР проф. Георги Фотев, български социолог и общественик, три мандата директор на Института по социология към БАН.
Според проф. Фотев систематично е разрушавано доверието в обществото.
"В демократичното общество е необходимо да се изисква от политиците. Аз искам нашето общество да бъде активно, а това става с активността на всеки член на обществото", каза той и сподели, че от години търси отговор на въпроса за пасивността на българското общество, което чака решение на въпросите отвън, от велики сили, затова е написал и книгата "Българската меланхолия":
"Този въпрос е много дълбочинен, не е на повърхността. Защо оставаме атомизирано общество? Защо не можем да стигнем до необходими форми на солидарност? Отговорите са, че това идва от неразвитата индивидуалност, от липсата на разбирането, че човек не може да бъде силен сам, може да бъде силен само с другите. Това не означава някакъв безпринципен колективизъм, а означава активност на всеки".
По думите на социолога във време на такава тежка криза, в каквато се намира сега България, няма никакво оправдание да не се гласува:
"Не е оправдание и това, че няма за кого, или да се гласува за някого, когото просто харесвам. Трябва внимателно да се слуша! Да има много критично съзнание за това на кого да се доверим, защото моят глас е равностоен на гласа на всеки друг. Това е единствената ситуация, в която хората са равни. Човекът, който съзнава това, трябва да изпитва гордост, когато отива да гласува. Това е смисълът на демокрацията. Когато гласува, човекът трябва да премисли и да избира този, който може да направи така, че да има благо за всички хора, да има справедливост и да забрави себе си в дълга си. Когато човек е на власт, той трябва да забрави всичко друго, освен своята отговорност".
Интервюто на Диана Янкулова с проф. Георги Фотев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..