Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоил Стоилов: Изборният процес е хванат за гушата и окупиран от политическите партии

Изборите в чужбина през погледа на българите там

Тодор Червенков: ЦИК отказва да проумее, че имаме нужда от специално звено, което да помага само за вота в чужбина

Снимка: БНР

Тодор Червенков, представител на секционна избирателна комисия в Лион, Франция заяви за БНР, че подготовката за изборния ден са я провели без назначен председател на СИК. По думите му е липсвала каквато и да било комуникация с ЦИК и неяснота до самия изборен ден - кой ще председателства комисията, което са очаквали да каже ЦИК.

"Това е според мен един от най-големите недостатъци на ЦИК - просто няма обратна връзка с тях. Представителят на външно министерство и на посолството изплатиха за седмица три телеграми до ЦИК - без никакъв резултат. Имаме едни телефони на сайта на ЦИК, на които няма смисъл да се звъни. СМС изпращах, имейли - никаква реакция...", заяви Червенков.

Иначе проблеми с изборите не сме имали. Ние имахме проблем с това, че до събота вечерта нямахме назначена в пълен състав изборна комисия, в неделя слава Богу, всичко протече гладко и не се налагаше да звъним на ЦИК.", разказа още Червенков.

Въпреки това Червенков каза, че няма да се откаже да участва в организирането и провеждането и на втория тур на изборите за президент.

"Големият проблем е, че ЦИК отказва да проумее, че ние имаме нужда от специално звено, обособено в ЦИК, което да помага само за вота в чужбина", смята Червенков.

Виктория Шишкова

Още един поглед за организацията на изборите в чужбина - от Великобритания:

"Изборният ден при нас премина доста спокойно, може по 20 - ти минута и то само на обяд се изчакаше. В нашата секция се гласуваше с хартиена бюлетина. Процесът се забавяше с попълването на декларация, че няма да се гласува на друго място. Много от хората не знаеха за тази декларация",  коментира пред БНР Виктория Шишкова. Тя е студентка в Университета на Шефилд и е била член на секционната избирателна комисия в града:

"Протоколите ги предадохме към 22 часа, съвсем навреме се организирахме", поясни още Шишкова.

"Според мен изборите преминаха спокойно, при предишните имаше само един набит кмет, сега имаше само една изядена разписка", посочи в "Хоризонт до обед" Стоил Стоилов, експерт по изборни системи и наблюдател на изборите.


"Много е важно занапред да се изчистят такива проблеми, за които разказа Тодор Червенков - за липсващия състав на СИК - овете. Трябва да сме наясно, че българският изборен процес е хванат за гушата и окупиран от политическите партии.

Нововъзникналите партии решиха, че старите непременно ще ги излъжат и затова поискаха да участват пряко в изборния процес. Това наложи и досега е така - партийна номинация на цялата изборна администрация", заяви Стоилов.

"Така че, в последния момент могат да се сменят членове на СИК от страна на партиите, в това число дори в изборния ден.

Затова ги разбирам доброволците - те не знаят какво ги чака, кой ще им бъде "сервиран в последния момент. На кого "шурея или балдъзата" ще се намерят някъде по света и да им ги инсталират в последния момент като членове на СИК", каза още Стоил Стоилов.

По думите му разговорът за изборите в чужбина дори не е започнал - нито от гледна точка на правата, нито от гледна точка на управление на правата.

"Ако имахме изборен регистър много по-рано, то тогава нямаше да има такъв голям брой подадени заявления за гласуване чужбина. Това щеше да даде възможност да се планира изборния процес по-рано и по-организирано зад граница", посочи наблюдателят.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34