Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска клавирна музика в поредните концерти от честванията на вековния юбилей на НМА

Снимка: pixabay

През пролетта на 2021 г. бяха осъществени три концерта от цикъла „Клавирни творби на български композитори“, който е част от отбелязването на 100-годишнината от създаването на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. Бяха избрани три различни сцени - в залата на Академията, в зала 9 на НДК и в концертната зала на БАН.

Предстоят още две подобни събития, организирани от Катедра "Пиано" на Теоретико-композиторския и диригентски факултет на Музикалната академия: на 18 ноември от 18 часа в концертната зала на Националното музикално училище "Любомир Пипков" - София и на 27 ноември от 18 часа - отново с домакинството на НМА "Проф. Панчо Владигеров". Вход свободен със зелен сертификат.

Ще прозвучат произведения от класиката до наши дни: от Панчо Владигеров, Любомир Пипков, Марин Големинов, Светослав Обретенов, Александър Райчев, Красимир Кюркчийски, Сабин Леви, Йорданка Минева, Емелина Горчева, Норис Гетов, Светлин Христов, Петър Димов, Давид Кокончев, Лора Ал Ахмад и Михаела Колева, в изпълнение на ученици, студенти и преподаватели. Някои от пиесите са написани специално за този проект и публиката ще чуе техните премиери.

Проф. д-р Александър Василенко - ръководител на Катедра "Пиано" при ТКДФ и организатор на тези празници на българската клавирна музика - разказа подробности в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте интервюто в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25