Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръководството на СДСМ прие оставката на Зоран Заев

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Централният съвет на управляващия в Северна Македония Социалдемократически съюз е приел оставката на Зоран Заев като партиен лидер и започва процедура за избор на негов наследник. Това заяви на пресконференция след продължила часове среща на съвета говорителят на формацията Богданка Кузеска. Кой да заеме поста на Заев ще се реши на 12 декември.

"Централният съвет прие решение за разписване и провеждане на непосредствени вътрешнопартийни избори за председател на партията. Изборите ще бъдат на 12 декември, неделя. Прцедурата за кандидатстване ще започне утре и ще продължи 7 дни, а право на кандидатура имат всички членове на СДСМ, които изпълняват критериите съгласно устава на партията.  Възможност за гласуване ще имат членовете, които се регистрират активно в онлайн формата."

Богданка Кузеска каза, че след избора на председател ще започне и избор на ново партийно ръководство, а  след 12 декември Зоран Заев ще остане активен член на партията. Говорителят заяви още, че според Заев парламентарното мнозинство е стабилно, затова има възможност за влизане на албанската "Алтернатива" в коалиционното управление и преговорите с нея ще продължат.

От албанската формация заявиха междувременно, че ръководството е определило лидера Африм Гаши да започне разговори с всички политически актьори, премиера и евентуалния нов мандатоносител, за да се види концепцията им за излизане от  кризата. Партията обаче засега отлага решението си за влизане в управлението, тъй като то ще бъде взето от централното й събрание. Говорителят Орхан Муртезани:

""Алтернатива" като сериозна политическа партия не се води от апетитите за власт. Затова в нашето изложение показахме сериозността на дискусиите и причините, заради които даваме възможност да се започнат преговори. Как ще завършат тия преговори, дали позитивно, или негативно, ние не знаем. Повече сме заинтересовани да чуем какви са начините за излизане от тази криза, отколкото за това какво ще имаме в бъдещото правителство."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар гори в Алдомировското блато

Пожар гори в Алдомировското блато. Това съобщиха от пожарната за БНР. Сигналът е подаден около 19.46. На място е изпратен един екип на пожарната. При пристигането на място е установено, че горят сухи треви, храсти и папур в блатото. За момента няма опасност за съседни обекти. Няма данни за пострадали .

публикувано на 16.04.25 в 21:57

Васил Терзиев откри изложба посветена на 100-годишнината от атентата в храма "Света Неделя"

Кметът на Столичната община Васил Терзиев откри изложбата "Отломки от един следобед", посветена на 100-годишнината от атентата в храма "Света Неделя". Тя е разположена на площад "Света Неделя". "Насилието не ражда нищо добро", подчерта кметът Терзиев. "В едно общество трябва да има други механизми, по които да се стига до някакъв път напред...

публикувано на 16.04.25 в 21:51
Доц. д-р Боряна Здравкова-директор на Педагогическия колеж в Плевен 

Педагогическият колеж стартира процедура за преобразуване във филиал на ВТУ

Педагогическият колеж стартира процедура за преобразуването на учебното заведение във филиал на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий“. Целта е да се предоставят възможности на младите хора в Северозападния регион да разширят своето образование. Доц. Боряна Здравкова, директор на Педагогическия колеж, съобщи новината по време..

публикувано на 16.04.25 в 21:39

Жена загина при тежка катастрофа край Пловдив, дете е в болница

Жена загина при тежка катастрофа тази вечер на околовръстния път на Пловдив, между разклоните за селата Първенец и Златитрап. Детето, което е пътувало с нея е откарано в болница. Катастрофата е станала около 19 часа. По предварителна информация леката кола, управлявана от жената е навлязла в лентата за насрещно движение и се е блъснала в..

публикувано на 16.04.25 в 21:26

Местят Дом за стари хора от село Фатово в Смолян

До месец юни 2026 г. Домът за стари хора в село Фатово и неговите потребители трябва да бъдат преместени в Смолян. Това се налага във връзка с Наредбата за качество на социалните и интегрираните здравно-социални услуги, според която потребителите трябва да имат достъп до здравна, социална, културна, образователна инфраструктура. Вече текат и..

публикувано на 16.04.25 в 21:02

Италия приветства предложението за затягане на ограниченията върху имиграцията в ЕС

Италия приветства днешното предложение на Европейската комисия за затягане на ограниченията върху имиграцията в Евросъюза. Брюксел определи Косово, Тунис, Египет и още четири страни като "безопасни държави по произход", където кандидатите за убежище могат да бъдат връщани по ускорени процедури. "Списъкът на сигурни държави по произход е..

публикувано на 16.04.25 в 20:34
Георги Георгиев в съдебната зала.

Парична гаранция от 25 000 лв. за Георги Георгиев, обвиняем по делото "Дебора"

Районният съд в Пловдив пусна под парична гаранция от 25 000 лв. Георги Георгиев, обвиняем по делото "Дебора". Решението на магистратите може да бъде обжалвано пред Окръжен съд - Пловдив. Искането за промяна на мярката  "задържане под стража" на Георгиев, която е в сила от близо две години, бе отправено от защитниците му. Те обаче ще обжалват новото..

публикувано на 16.04.25 в 20:18