Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отложиха делото за водната криза в Перник

| обновено на 01.12.21 в 11:48
Нено Димов, 1 декември 2021 г.
Снимка: БГНЕС

Специализираният наказателен съд отложи делото за водната криза в Перник заради адвокат, диагностициран с Covid-19. Подсъдими по делото са бившият министър на околната среда Нено Димов и бившият заместник-кмет на Перник Севделина Ковачева, която към момента на възникването на кризата е изпълнявала функциите на кмет на града.

Според прокуратурата Димов е проявил умишлена безстопанственост по отношение на водите, съхранявани в язовир „Студена“.

Следващият опит да бъде даден ход на делото ще бъде направен в края на януари.

Днес, за да се гарантира нормалният ход на процеса, прокурорът по делото поиска да бъдат назначени резервни защитници на подсъдимите, но съдът прецени, че няма такива основания, тъй като защитата и на двамата във всички случаи, когато е имало процесуално-следствени действия, са се явявали, освен когато е имало уважителни причини, както е днес.

„Като министър той е имал задължения по управление, стопанисване и опазване на водния ресурс“, каза при внасянето на обвинителния акт в съда Христо Кръстев, говорител на Специализираната прокуратура:

„Въпреки наличната информация в Министерство на околната среда и водите, че водният ресурс в язовир „Студена“ намалява, министърът е дал приоритет на ползването на вода за промишлени нужди, което от своя страна е довело до режим на водоподаването в община Перник, с което са засегнати близо 97 000 жители на общината. От извършеното деяние се е стигнало и до завишен санитарно-хигиенен риск за тези жители на общината, в условията на извънредно положение, обявено от народното събрание на Република България, както и в условията на пандемия“.

Димов е първият действащ министър, който прекара 3 месеца в ареста.

Днес представители на ВиК-Перник и на МОСВ не се явиха, те имат право да предявят граждански искове срещу двамата.

Според прокуратурата нанесените щети са в размер на 1,6 млн. лева.

Севделина Ковачева/БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Извънредно заседание на НСТС, 24 февруари 2025 г.

Работодатели и синдикати изтъкнаха проблеми в здравноосигурителната система

Съветът за тристранно сътрудничество обсъди бюджета на Здравната каса, който е с близо 16% по-висок, или 1,36 милиарда лева повече спрямо миналата година  и достига 9,4 милиарда лева. И работодателските организации, и синдикатите обаче посочиха редица проблеми в здравно-осигурителната система, които не са обхванати от проекта за бюджет. "Все..

публикувано на 24.02.25 в 11:18
Урсула фон дер Лайен на жп гарата в Киев, 24 февруари 2025 г.

Урсула фон дер Лайен: 24 февруари 2022 г. е дата, която вечно ще остане позорна

​"24 февруари 2022 г. е дата, която вечно ще остане позорна", се посочва в изявление на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, адресирано към президента на Украйна Володимир Зеленски "Днес се присъединяваме към Вас, почитайки паметта на загиналите за Украйна герои и тези, които все още се борят на първа линия. Една..

публикувано на 24.02.25 в 11:03
Министър-председателят Росен Желязков

Росен Желязков ще участва в конференция по повод 3 г. от войната на Русия срещу Украйна

Премиерът Росен Желязков ще участва в конференция, с която ще бъде отбелязана третата годишнина от пълномащабната война на Русия срещу Украйна, съобщиха от правителствената пресслужба. Навършват се 3 г. от началото на руската война в Украйна Форумът се организира от украинския президент Володимир Зеленски. В Киев са лидерите на ЕС..

публикувано на 24.02.25 в 10:48
Иван Михайлов

Иван Михайлов: Бюджетът е следствие и от харченето на предишните правителства

"Не мога да си представя какво чудо може да се случи, за да се получи перфектен бюджет. Този процес не започва в момента. Той е следствие и на харченето на предишните правителства".  Това обясни пред БНР Иван Михайлов, изпълнителен директор на Американската търговска камара в България. "Бюджетът не трябва да се политизира, но той е критичен..

публикувано на 24.02.25 в 10:30
Иван Начев

Иван Начев: САЩ за първи път привиждат икономически интерес от мира

" По-скоро ще се потърси сближаване между Германия и САЩ , както правят опити и западноевропейските лидери да се сближат. Почти никой в Европа не очакваше Тръмп да спечели. Така че те в момента трябва да се пренастроят в известен смисъл". Това мнение изказа пред БНР Иван Начев – преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". "..

публикувано на 24.02.25 в 10:29

Хранително натравяне или нов вирус в забавачка в Пловдив

Днес се очакват първи резултати от пробите от храната, взети в детската градина „8 Март“ в пловдивския район „Южен“.   Близо 20 деца от общо 130 там са потърсили лекарска помощ в петък вечерта със симптоми на неразположение. В петък на обяд те са консумирали супа от месо с ориз, огретен от картофи, круша и пълнозърнест хляб.  Децата са на различна..

публикувано на 24.02.25 в 10:24

ЕС прие 16-и санкционен пакет срещу Русия

Министрите на външните работи на ЕС приеха 16-ия санкционен пакет срещу Русия в деня, в който преди три години тя започна инвазията си в Украйна. В санкционния списък има медии. Сред тях е изданието "News Front", което има версия и на български език. През 2017 година то е разследвано от ГДБОП. Смята се, че българи, работещи за сайта,..

публикувано на 24.02.25 в 10:21