Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съратник на Навални зове ЕС да не дава на Путин всичко, което иска

Леонид Волков
Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Леонид Волков, по-известен като дясната ръка на руския опозиционен лидер Алексей Навални, призова ЕС да престане да дава на руския президент Владимир Путин всичко, което поиска.

Според него вниманието, което му отделя Общността, го прави отново значим.

„Когато той започне да прави оценка на резултатите за тази година, ще бъде щастлив. Годината му започна така, че беше на ръба на изолацията след опита му за отравяне на Навални и ареста му.

Сега президентът Байдън проведе разговор с него, а и не само той и така той отново е значим. Просто Европа трябва да го третира, както заслужава - като международен терорист, военнопрестъпник и това ще бъде от голяма помощ за нас“, каза Волков пред журналисти.

По думите му Путин се е провалил в опита си за т. нар. „национализация на руския елит“.

Волков е в Страсбург по повод връчването на наградата „Сахаров“ на Европейския парламент, която ще бъде приета от Дария Навалная – дъщеря на Алексей Навални.

Какво не знаем за Алексей Навални?

„Алексей е много открит. Когато не беше в затвора, беше много активен в социалните платформи. Животът му буквално беше под микроскопа на общественото мнение и разбира се, на силите на реда и сигурността. Дори и сега, в затвора, той поддържа чувството си за хумор и днес пусна нещо в социалните медии, макар че в момента това е сериозно предизвикателство за него. Но така знаем доста за живота му в затвора, който продължава почти една година. Това, което може би широката публика не знае за него, е до каква степен той е любопитен. Той е от тези, които се учат бързо и научават много. Нетърпелив е да пита, когато вижда нещо необичайно. Тогава задава милиони въпроси и буквално всичко го интересува.“

Как преминава един обикновен ден на Навални в колонията?

„Той трябва да се събуди точно в 6 часа във всеки обичаен ден. Много време се прекарва в уроци по политическа подготовка. Преди пристигането на Навални в колонията тези уроци са включвали предимно филми за Втората световна война или по-позната като Великата отечествена, големите победи на нашия футболен или хокеен отбор. С пристигането на Навални обаче съдържанието започва да става все по-политическо - затворените там са принудени да стоят с часове пред телевизора и да гледат проправителствената пропаганда, в т.ч. и филми, които описват Навални и приятелите му като национални предатели. Тоест, прави се много, за да се настроят останалите в колонията срещу него.“

Какво мисли за него руският народ? Възможно ли е той да бъде следващият президент на Русия след Путин?

„Според мен, до голяма степен, да. Самият аз ръководих президентската му кампания през 2018 година и нямаше да го направя, ако не вярвах, че може да спечели изборите. И след ареста му това е още повече възможно, тъй като придобива опит и от тази страна на руското общество. Иначе, Русия е много голяма и разнообразна страна, в която живеят 145 млн. души, има големи и малки градове, високо и ниско образовани хора. Знаем, че между 45 и 50 на сто следят и вярват на държавната пропаганда и подкрепят Путин. А за нея той (Навални – бел. ред.)е предател и марионетка на Запада. Има обаче хора, които не вярват на тази пропаганда, не са му фенове, но му съчувстват. И според проучванията, които ние правим, неговият рейтинг, трябва да призная, не се повишава, но и не спада, а остава на същото ниво. Между 12 и 15 на сто от хората казват, че ще гласуват за него на избори. Може би това не изглежда много, но когато започна първата си кампания през 2013 година, рейтингът му беше 3 на сто. 3 месеца след това подкрепата за него достигна 45 на сто. Затова бе сметнат за много опасен. Съчувствието към него сега се повишава заради начина, по който го третира Путин.“

Стои обаче една неяснота около позицията му за Крим. Бихте ли пояснили дали той би го върнал на Украйна, ако стане президент? 

„Навални е казвал това много пъти, но нека повторя - по неговите думи, Крим не е сандвич, който да занесеш еди къде си и да върнеш обратно. Там живеят милиони и позицията им има значение. Много пъти той е определял анексията като престъпление - срещу международното право, както и нарушаване на интересите на руския народ, тъй като това нарушава доверието в тях за много години напред. Освен това бяха въведени и санкции, така че това донесе доста вреда за руския народ. Но това вече се е случило и не е толкова лесно да се повтори. Путин създаде още една гореща точка, която да се прибави към Нагорни Карабах, например. Просто следващото политическо поколение трябва да седне на масата заедно с украинските политици и политиците от Крим, както и с народа от полуострова и да се опита да намери правна рамка, с която да реши въпроса.“

Как ефективно ЕС може да подкрепи гражданското общество в Русия?

„Смятам, че за това има много ясен отговор - да спре да подкрепя Путин и да престане да му дава всичко, което поиска. Когато той започне да прави оценка на резултатите за тази година, ще бъде щастлив. Годината му започна така, че беше на ръба на изолацията след опита му за отравяне на Навални и ареста му. Сега президентът Байдън проведе разговор с него, а и не само той и така той отново е значим. Сега вестникарските заглавия казват, че ако нападне Украйна, ще бъде наказан. Това за него е огромно постижение, защото така се забравя, че той я нападна преди 10 години. Той вече го направи и не беше наказан подобаващо. През септември той изнуди американски компании, като каза на Гугъл, че ако не премахне приложението си за гласуване, ще започне да арестува служителите му, много от които са американски граждани. Това му дава право да мисли, че няма да има наказание, каквото и да направи. Просто Европа трябва да го третира, както заслужава - като международен терорист, военнопрестъпник и това ще бъде от голяма помощ за нас.“

Санкциите обаче няма ли да се отразят на хората?

„Затова ние пледираме за санкции срещу приятелите на Путин. Те трябва да бъдат персонални, а не секторни. Всеки път, когато се налагат икономически санкции, в Кремъл отварят бутилки шампанско, защото имат легитимна причина, за да стоварят вината върху друг. Защо икономиката е толкова зле, защо доходите на семействата спадат? Ами защото ЕС налага санкции.“

В България руснаци изкупуваха масово имоти по Черноморието, но от няколко години се забелязва обратната тенденция - на тяхната масова продажба. Как си го обяснявате - с обедняване заради санкциите, нареждане отгоре или?

„Преди няколко години Кремъл нареди на правителствените чиновници и на депутатите да се отърват от собствеността си в чужбина, както и от всякакви активи в Западна Европа. Идеята беше да ги направи по-малко уязвими от санкциите, но по-уязвими от Путин. Той искаше да има повече контрол върху тях, за да не могат те да имат резервна площадка, ако нещата не тръгнат добре за Русия. Той нарече това „национализация на елита“. Нашите проучвания обаче показват, че той се провали. Да, някои продадоха имотите си, но други създадоха фирми фантоми и офшорки, за да прикрият собствеността си. Година след като бе прокаран този закон се оказа, че половината от руския парламент се е развел, защото така няма да се налага да се декларира собствеността на бившия съпруг или съпруга. Разбира се, това бяха фалшиви разводи, за да се запазят активите. Путин работи здраво, за да върне елита у дома, но той не иска.“

Не е ясно в кой точно спектър на политическото пространство се поставя Навални - вляво или вдясно.

„В момента това не е от значение, защото в Русия в момента нямаме система като в ЕС. Единственото, което в момента има значение е про или анти Путин. Европейските граждани имат инструмента, за да решат дали могат да отидат малко повече вляво или вдясно, руските обаче - не.“

Путин си разчиства политическото поле. Той не иска никакви дисиденти да останат активни в рамките на страната, защото неговото политическо положение е много лошо. Рейтингът му пада до исторически ниско ниво, следващите избори са само след 2 години и той иска да е сигурен, че не е налице нито едно мнение на дисидент и всичко е разчистено. Затова е всяко смазване на независими НПО-та, журналисти, политици,  организации.“

Целия разговор с Леонид Волков чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Процесът срещу шестимата българи във Великобритания, обвинени в шпионаж, още не е започнал

Процесът срещу шестимата български граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, който трябваше да започне в 12.30 часа българско време, още не е започнал, предаде нашият кореспондент в Лондон Веселин Паунов от Централния наказателен съд Олд Бейли.  Процесът трябваше да започне на 27 октомври и веднъж вече беше отсрочен.  Все още не е ясно дали ще има..

публикувано на 26.11.24 в 15:06
Стоян Мавродиев

СГС уважи искането на прокуратурата за европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев

Софийският градски съд уважи искането на прокуратурата да бъде издадена европейска заповед за арест за бившия директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев.  Искането е във връзка с обвинението на Мавродиев по разследването за отпуснат кредит за близо 150 млн. лв. от Българската банка за развитие. По него са обвинени още Румен Гайтански и..

публикувано на 26.11.24 в 14:50

Очаква се кабинетът по сигурността на Израел да обсъди плана за примирие с "Хизбула"

Изглежда, че Израел ще одобри плана на САЩ за прекратяване на огъня с проиранската ливанска групировка "Хизбула". Това става ясно от предпазливите коментари на израелски и ливански високопоставени служители. Израел настоява за ефективно прилагане от ООН на споразумението за примирие в Ливан и няма да прояви никаква толерантност към..

публикувано на 26.11.24 в 14:46
Григор Сарийски

Григор Сарийски: България е около 60% от средноевропейското ниво по покупателна способност

България е около 60% от средноевропейското ниво по покупателна способност. Това каза пред БНР доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания на БАН  и коментира: "Румъния, която 2006-2007 г. беше с подобна на нашата покупателна способност, а в момента е с 1/7 по-добър показател. Преди няколко години България и Румъния имаха сходни..

публикувано на 26.11.24 в 14:29

Животновъди във Велинград няма да допуснат умъртвяването на овце

Собственици на овце във Велинград заявиха, че няма да допуснат умъртвяването на 1700 елитни овце на колегата им Димитър Илиев. За огнище на чума в региона съобщиха от Агенцията за безопасност на храните след излезли резултати от взета проба. Животновъдите твърдят, че животните са здрави и настояват за повторни проби в лицензирани лаборатории...

публикувано на 26.11.24 в 14:07

EП одобри Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата

Европейският парламент одобри Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата. Кандидатурата ѝ беше подкрепена с 581 гласа "за", 34 "против" и 31 "въздържал се". Решението идва след изслушването й в комисията по бюджетен контрол, където тя получи одобрението на всички нейни членове. Одобриха кандидатурата на Илиана Иванова като..

публикувано на 26.11.24 в 13:57
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Партиите не се стремят към властта по демократичен път, а да се докопат до служебно управление

Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза Томислав Дончев, депутат от ГЕРБ и заместник-председател на партията, в интервю пред БНР. Според него решението за политическата криза е в малко повече разум, преодоляване на политическото его и..

публикувано на 26.11.24 в 13:53