Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млада стоматоложка от Горна Оряховица рисува икони и ги дарява

Млада зъболекарка от Горна Оряховица рисува и дарява икони на приятели, църкви и манастири. Една от творбите на д-р Мария Симеонова се намира в православен храм в Естония.

Д-р Симеонова от Горна Оряховица е лекар по дентална медицина и майка на две малки деца. Рисува светите образи от ученичка. Казва, че иконописта е нейно хоби, което ѝ носи душевен покой: 

„В продължение на времето ту се връщам към него, ту остава малко на заден план. Аз съм вярваща, както и цялото ми семейство, и може би това също ме подтикна. Обичам да рисувам и така се стекоха обстоятелствата, че започнах, макар и на шега в началото, да рисувам икони, но ми хареса и се получаваха сполучливи. Така всяка следваща още повече ме „запалва“ към това хоби“. 

Талантливото момиче било поощрено от своя учител Кънчо Данев в горнооряховската гимназия „Вичо Грънчаров“, с чиито насоки в кръжока по рисуване започнала да изучава светите образи и да рисува икони.  

28-годишнатазъболекарка д-р Мария Симеонова споделя, че вече е нарисувала близо 40 икони: 

„Като повечето от тях са раздадени на мои близки, приятели, роднини. Три от тях са и в храмове. Най-често на света Дева Мария рисувам икони, може би, защото е моята покровителка. Икона, която съм искала да нарисувам, няма точно конкретна, която не съм направила. Обикновено, като получа вдъхновение, се насочвам към тази икона, чета за нея и си я правя, макар и по-бавничко, но рано или късно я завършвам“.  

Рисуването на икони не е като другите занимания, казва младата зъболекарка от Горна Оряховица. Иконописта за нея не е като рисуването на пейзажи, които също обича: 

„Да, определено човек достига до спокойствие, поне аз, когато ги рисувам. Не бих казала, че при трудност прибягвам към него, по-скоро когато имам повече свободно време, но определено трябва да съм вътрешно спокойна, за да го направя, и удовлетворена. Трябва да са ти чисти мислите, когато го правиш“.  

В три православни храма Мария Симеонова е дарила свои икони. Първата заминала за Естония, още когато била ученичка след спечелен конкурс: 

„Беше по случай празника на светите Кирил и Методий. Самата икона е тяхна. Детска икона. В Басарбовския манастир на добри начала, без да съм комуникирала с никого, оставих една икона, която си има лично мое послание. Преди нея оставих икона в църквата „Св. Георги“ в Горна Оряховица. Тя е „Достойно ест“. 

Д-р Мария Симеонова е завършила дентална медицина във Варна и работи заедно със съпруга си. Посветила се е на детското стоматологично здраве. Възприема и професията, и хобито си да рисува икони като изкуство: 

„Определено и двете ми носят много голямо удовлетворение. Странно е, защото повечето хора може би ни възприемат като по-консервативни, ученолюбиви, но и ние сме хора, имаме си хобита, страсти. Това, което ги обединява, е изкуството, тъй като и при нас се работи с ръце, особено когато е някаква по-естетична работа. Определено трябва да имаш умение да виждаш нещата през очите на някой, който разбира от изкуство. Дава ми вяра, че нещата ще се случат в добра насока, надежда също“. 

Времената са трудни, но това е и възможността на младите да се докажат със своя кураж, оптимизъм и добър пример, казва д-р Мария Симеонова.

Голяма част от хората загубиха вярата и надеждата. Може да ни я върнат хубавите неща, които се случват, добрият пример, че все пак има млади хора, които мислят за нещо по-мащабно, не само за себе си.“

„Все пак иконата като се нарисува остава и след нас. Тя дарява и добри чувства на тези, на които ги давам. Аз съм майка на две малки момченца – на четири годинки и на девет месеца. Пожелавам за мен, цялото ми семейство и за всички хора е здраве и спокойствие. Нека всички да бъдем по-спокойни и по-обнадеждени през новата година, както и всички следващи“. 

Снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09