Архиерейска Света литургия и молебен за новата година бяха отслужени тази сутрин в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“. Литургията отслужи Западно и Средноевропейския митрополит Антоний. Епископ Поликарп, викарий на българския Патриарх Неофит, оглави Архиерейска света литургия в столичния катедрален храм „Св. Неделя“. От Българската православна църква приканиха православните християни да вземат молитвено участие в празничните богослужения.
Православна църква отбелязва на 1 януари празника Обрезание Господне и паметта на св. Василий Велики.
На осмия ден след рождението му, Христос бил занесен в храма, за да бъде посветен на Бог и да се изпълни традицията на обрязването или старозаветното кръщение. На Богомладенеца било дадено нареченото от ангела име - Иисус.
Днес се почита паметта и на един от църковните учители и най-значими християнски мислители - св. Василий Велики.
Начетен и блестящ богослов, строг аскет, неуморен и всеотдаен свещенослужител, умира на 49 години като епископ. Автор е на множество църковни книги и на "Василиевата литургия", която се служи няколко пъти в годината и днес в негова чест.
Основател е на прицърковен благотворителен институт, наречен Василиада, който развивал мащабна социална, здравна и милосърдна дейност.
Имен ден днес имат близо 127 хиляди българи.
Св. Василий Велики - един от великите философи и писатели на раннохристиянската църква, е роден в град Кесария Кападокийска около 350 г. от н.е. в знатно християнско семейство, припомня БГНЕС. При формирането на неговия характер дейно участие вземат майка му Емелия и баба му Макрина. Те възпитават малкия Василий и неговия брат Григорий в християнските ценности.
По-късно Василий и неговият по-малък брат Григорий учат в Кесария. В това училище Свети Василий се запознава с Григорий Богослов - негов приятел и съидейник. След това младият Василий продължава своето обучение в Атина, където учи с бъдещия император Юлиан Апостат. Негови учители са прочутите за времето си лектори Химерий и Прохерезий.
След като завършва своето обучение Свети Василий Велики се установява близо до град Неокесария при река Ирис. Там той създава скромно монашеско общежитие. Малко след това към него се присъединява и неговият верен приятел и сподвижник Григорий Богослов.
В този манастир те създават своя правилник на монашеския живот, който векове наред е използван в православната църква. Свети Василий си остава един от най-видните апологети на източната църква.
Народната традиция свързва празника на Св. Василий Велики с обичая сурвакане. Въпреки тази малка съществена разлика с коледарските групи, на Васильовден се събират млади мъже, които обикалят къщите през нощта и сурвакат техните стопани.
На самия празник минават и групи от деца, които също сурвакат стопаните на къщите. Самото сурвакане се явява един вид продължение на коледарските благословии.
Както коледарите и сурвакарските групи си имат водач и човек, който изпълнява ролята на магарето и прибира парите и другите дарове. И пак, както коледарите носят със себе си криваци, така и сурвакарите на Васильовден носят дряновици, украсени с пуканки, сушени плодове и вълна. В някои места вместо дряновица се използва и крушевица, т.е. клонки от крушево дърво.
По стара българска традиция още от ранни зори на първия ден от новата година сурвакари обикалят домовете и сурвакат стопаните за здраве и берекет.
Обичаят възниква още от траките и прабългарите и се съхранява и до днес у нас, поясни етнографът от Ловешкия исторически музей Силвия Вутева.
„Сурвакарите влагат магическа сила и роля на дървото. Сурвачките се правят само от дряновото дърво, защото дряна е дървото първо цъфти, показва началото на новия живот и пролетта и последно дава плод. Колкото е по-крива дряновата пръчка и колкото повече пъпки има, толкова по здрава ще бъда годината.“
Характерна за дряновите сурвачки е украсата им.
„Правим ги с всичко, което ражда българската земя - кравайчетата, пуканките, царевицата, сушената чушка, сушените плодове, всичко което показва берекет и плодородие.
Задължително вълнения конец, червения, който показва връзката със земята, кръвта, роднините, близките и за здраве.“
Малките сурвакари от ловешката детска градина „Зора“ пресъздадоха обичая и ще сурвакат за здраве и берекет с пожеланието
„Сурва весела година! Да сте живи, да сте здрави, догодина, до амина!
Сурва, сурва, дай гърбина, старата година мина!
Новата да е честита, да е мирна, плодовита!
Живи, здрави догодина, догодина до амина!“
В град Елена и околността се е запазила една празнична благословия за берекет, която се изпълнява именно на Сурваки. Тя е следната:
"...Сурва, сурва година,
Весела година,
Златен клас на нива,
Червена ябълка в градина,
Жълт мамул в леса,
Златен грозд на лоза,
Пълна кошара с агнета (стока),
Пълна къща с деца,
Да ви е честита Новата година,
До година, до амина".
Там, където минат сурвакарите, хората ги даряват с пари и лакомства.
На Васильовден имен ден имат Васил, Василка, Василия, Василена, Веселин, Веселина, Весела, Василий, Василина, Васияна, Васо, Влада, Властин, Властина, Властомир, Влайко, Ваца, Въло, Въла, Въто, Царена, Царил, Царила.
Всички училища и детски градини в 9-те района на аварията ще бъдат засегнати от спирането на топлоподаването утре. Авария оставя 9 квартала в София без парно и топла вода Директорите на детските градини в София, където няма да има парно до понеделник, са информирали родителите за това. Те са подсигурили радиатори за отопление на сградите, на..
От техническа гледна точка пред "Топлофикация – София" има светло бъдеще. Това заяви пред БНР Румен Радев, бивш министър на енергетиката. "Топлофикация – София" е бездънна яма. Ако дружеството продължава да функционира така, както го прави към момента, няма да се случат разумните неща. Идеята за влизането в него от страна на..
В Кюстендил е задържан 22-годишен мъж след сигнал, че е отвлякъл бебе, на което е баща. Детето е върнато на майката в добро състояние. През нощта в Районното управлениe в Кюстендил е постъпил сигнал за отвлечено бебе. Последвали са незабавни действия и детето е било открито в дома на бащата в кв. "Изток". Веднага е върнато е на майката...
Българската политическа криза продължава 5 години и не е приключила. Наличието на редовно правителство е един добър знак, но това едва ли е белег за окончателно приключване на всички тези кризисни процеси, които разтърсиха България в последните 5 години , предупреди политологът проф. Огнян Минчев в интервю пред БНР. В предаването "Нещо..
Кметовете на Тутракан Димитър Стефанов и на румънския град Олтеница Михаица Бещя подписаха днес документи, с които двете общини поемат ангажименти да работят съвместно за пускането на фериботна линия през Дунав. Очаква се първите курсове да тръгнат през месец май. Фериботна линия между Тутракан и Олтеница ще бъде пусната още през май тази..
"Когато се случи човек да има минути безсънни, това може да се каже и "безсънни нощи", защото в малкото се съдържа и голямото . И тича животът, спомен от вчера, отпреди година... Малко тъга, малко сълзи и по-близки хора до мен, скъпоценни. Но винаги си давам сметка и се радвам, че оценявам, че съм жива и че съм същество в тоя свят...
Държавата не е разплатила близо половината от договорените и изпълнени проекти на общините по Инвестиционната програма за миналата година. Опасенията на местните власти са, че тези 500 млн. лв. ще бъдат за сметка на очакваните за тази година над 1 милиард лева. Зад тези цифри стоят замразени проекти, разкопани улици, недовършена ВиК..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат..