Изведнъж се оказа, че все по-малко от еврейските стартъпи се опитват да впечатлят големите световни фирми, за да ги купят, а на самите тях им „поникват криле“ и... се превръщат в „еднорози“.
Много фирми по време пандемията фалираха или са обречени на съществуване на ръба.
Иновационният сектор обаче е създаден да оцелява в силно конкурентна среда и да използва всяка криза на пазарите, за да се развива.
По време на карантината в Израел много от стартъпите започваха самостоятелно развитие, съобразявайки се с нуждите на икономиката и съвсем не бързаха да продават идеите си на големи корпорации, особено на безценица - за няколкостотин милиона долара.
Икономическият анализатор Орен Тал ни връща назад във времето:
„Когато Айлин Лий през 2013 г въведе термина „еднорог“, в света имаше само тридесет и девет компании, които се считаха за такива: частни стартиращи фирми, оценени за над 1 милиард долара. През 2021 г. израелските стартъпи, отговарящи на това условие, бяха 30, а за една година се удвоиха. В света се въведе се и терминът „декарог“ - за иновационни компании, достигнали 10 милиарда и повече. И от тях в Израел има няколко.“
Заради ограниченията, свързани с коронавируса, се е проявила нуждата от обслужване на хора в принудителна изолация или работещи дистанционно.
„Затварянето принуди компаниите да преминат към работа от вкъщи, което незабавно увеличи търсенето на облачни услуги и свързан софтуер, който позволява работа от дома и евтино и просто съхранение на данни. Преминаването към облачна и дистанционна работа увеличи атаките срещу корпоративни сървъри. Не само „обикновените“, цифрови хакери бяха привлечени от подобно струпване на данни. Дори традиционните крадци преминаха през дигитална трансформация и се специализираха в искания за откуп за похитена информация.
Разпространението на атаките доведе до рязко нарастване на търсенето на сайвър стартъпите. Затварянето на хората вкъщи доведе до повишаване на нуждата от онлайн търговия, дигитално посредничество за покупко-продажби на домове, коли, предлагане на дизайнерски услуги и др. И тук отново беше нужно решение. Намериха го иновационните фирми. Хората се нуждаеха и от медии, и от развлечения без необходимост от скъпо студийно оборудване. Това също им бе доставяно.“
„Потребителите изпитват умора от приложенията - просто погледнете броя на приложенията на телефона си, за да разберете защо. Новото е преминаване към приложения, които действат като магазини на едно гише. И не на последно място са онези „еднорози“, които се насочиха към медицинска техника, към дистанционно прилагане на медицински услуги, към максимално компютъризиране на труда на медиците, които не достигат. Може би най-важната им област са финансите.“
„Недостигът на специалисти е един от големите ни проблеми. „Еднорозите“ се развиват бурно и са им нужни още и още подготвени инженери, програмисти, икономисти и професионалисти от други направления. При това не само супер талантливи, които да поемат високите постове, а и редови. Държавата тепърва започна да подготвя нужните ни работници, но те биха дошли при нас след 7-8 години, а на нас те ни трябват още днес. Готови сме да се включим със средства и специалисти в тази подготовка“, пояснява ръководителят на една от разрастващите се фирми Арик Брод.
„Освен деца, се надяваме да привлечем млади хора измежду арабите и религиозните евреи, сред жените и малцинствата. Но това е в близкото бъдеще, а на нас ни трябват специалисти още днес. Държавата не ни съдейства в издаването на работни визи за подготвени хора от други държави. За селското стопанство, строителството и социалните грижи за възрастни хора има разработени механизми за привличане на недостигащата работна ръка с работници от чужбина, а за нас не може“, подчертава Брод.
Така стигат до решение – клонове в други държави.
„Например в Дубай за половин час ни разрешиха да създадем филиал и да поканим 200 специалисти. Повечето са от Източна Европа. Те биха били по-скоро съгласни да работят в Израел, който е по-близо до домовете им, а и климатът е по-добър, но не срещаме разбиране от властите. Така част от данъците ни ще обогатяват други страни. Освен това става въпрос за високо платени специалисти, които харчат достатъчно, за да подпомогнат развитието на обслужващата сфера.“
„Едно от направленията на развитието ни е подпомагане на бизнесите, които загиват или са в тежка криза в резултат на пандемията. Част от „декарозите“ изкупват такива бизнеси и те стават част от тяхната система. Други, като нас, просто ги подпомагаме. Не е филантропия. Вярваме че ще се върнем към нормалността, когато отново ще са печеливши авио- и останалите видове транспорт, туризма, културата, науката, спортът и др. Тогава те ще се нуждаят от нашите услуги. Важното е да им подадем ръка сега, за да оживеят.“
Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще. Това каза президентът в Сингапур, където е на работно посещение, при откриването на бизнес форум с участието на представители на български и сингапурски компании. "Ключът към бъдещето е партньорството и ние сме тук, за да развием приятелство и..
Над 40 души са загинали, а над 20 - пострадали, при израелски въздушни удари в северната част на Газа, както и в райони на Ливан. Междувременно израелския премиер Бенямин Нетаняху разкритикува издадената заповед от Международният наказателен съд за неговия арест. С такива заповеди от Хага вчера се сдобиха и бившия министър на отбраната..
В Будапеща служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков ще се срещне днес с колегите си от Австрия, Румъния и Унгария. Очаква се да бъдат обсъдени възможностите за премахване на контрола по сухопътните граници. Срещата е организирана от унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз, като целта е да бъдат обсъдени..
Депутатите ще направят пети опит да изберат председател на Народното събрание. На последното гласуване 17 гласа не достигнаха на кандидата на "Има такъв народ" Силви Кирилов, за да бъде избран. Днес процедурата отново ще се повтори - с номинации на парламентарни групи. Политико-математическият казус за председател на 51-вото НС - на дневен..
Деца от най-старото училище в Пазарджик написаха книга за патрона на школото Васил Друмев - писател, духовник и политик. Учениците от 4-ти клас в основно училище "Васил Друмев" са автори на книгата. Поводът за написването ѝ е 95-ата годишнина от създаването на училището. Книгата е в един-единствен екземпляр . В момента се намира в детския..
Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..
24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..