Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Скоро няма да видим ярък наследник на Меркел като лидер в ЕС"

Аделина Марини: Какъв ЕС искаме - на междуправителственост или на общностни политики

"Предизвикателството в ЕС и тази година ще е върховенството на закона"

Аделина Марини
Снимка: Архив

"Завръщането на междуправителствеността налага в Европейския съюз да има лидер, в когото да има доверие. Наследството на Ангела Меркел извира в различни сфери и това показва, че нейното лидерство и тази междуправителственост, която се настани в Съюза, много му вреди и слага прът в колелата му. Това трябва да се промени". 

Това каза пред БНР Аделина Марини, издател на euinside.eu. И допълни: 

"В настоящата политическа ситуация, независимо от амбициите на Еманюел Макрон, тази година няма да видим ярък наследник на Меркел като лидер в ЕС. Макрон ще се опита да запълни вакуума, но той има много проблеми за решаване във Франция. Но все пак може да влее нова енергия". 

Според нея въпросът е колко дълго още ще останем на нивото на междуправителствеността - където правителствата ще са движещата сила, или ще направим крачка назад и ще се върнем към общностните политики, където институциите ще са водещата сила. 

"Олаф Шолц няма да успее да попълни ролята на Ангела Меркел. Рано е да се види доколко химията между него и Макрон ще бъде подобна на тази, която беше между Меркел и Макрон. Първите знаци не показват прилика. Ерата "Меркел" е приключила и всякакви паралели биха били свързани с миналото, а не с това какво предстои". 

В предаването "Събота 150" Марини посочи, че възможността Марио Драги да стане президент на Италия тревожи Макрон

"Но в качеството му на президент може да изиграе съществена роля вътрешнополитически за Италия, но защо не и в качеството си на президент на европейско ниво. Трудно е да се каже добро или лошо. Вътрешната политика на Италия ще е тази, която ще го тласне към решение дали да се кандидатира или не за президент на Италия... Ако Дарги няма да е премиер, ще бъде трудно Макрон да прокара идеите си". 

По думите ѝ най-голямото предизвикателство в ЕС ще бъде върховенството на закона

 Съюза има много троянски коне по отношение на Китай и на РусияДокато това е така, ЕС трудно ще бъде единен и трудно можем да говорим за суверенитет", допълни още тя. 

Интервюто с Аделина Марини можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивелин Михайлов

Парламентарна комисия ще проверява дейността на Ивелин Михайлов от "Величие"

Депутатите създадоха временна Комисия за проверка на всички факти и обстоятелства по данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на партия "Величие", и изградения в село Неофит Рилски, община Ветрино, комплект "Исторически парк". Временната комисия се състои от 18 народни представители, избрани на паритетен..

публикувано на 11.07.24 в 16:22

В ЕС ражданията са по-малко от смъртните случаи. Миграцията вдига броя на населението

Миграцията към страните от ЕС е вдигнала броя на общото население през миналата година, въпреки че ражданията продължават да са по-малко от смъртните случаи, пише Ройтерс, като се позовава на европейски данни.  След намаляване на общото население през 2020-2021 г, свързано с въздействието на пандемията от коронавирус, населението в 27-те страни..

публикувано на 11.07.24 в 16:03

Топ 3 на най-желаните специалности в СУ - Право, Психология, Международни отношения

И тази година специалност "Право" е най-желаната сред кандидатите за прием в Софийския университет "Св. Климент Охридски", следвана от "Психология" на второ място и от "Международни отношения" - на трето. Това показва първото класиране на кандидат-студентите, което излезе днес. Над 10 300 са кандидатите, подали документи за прием в най-старото висше..

публикувано на 11.07.24 в 15:56

България става пресечна точка на два логистични транспортни коридора на НАТО

България ще бъде пресечна точка на два логистични транспортни коридора на НАТО. Споразуменията са подписани на срещата на Алианса във Вашингтон.  Италия, Албания, Северна Македония и България ще си сътрудничат в рамките на паневропейския транспортен коридор номер 8. А между Гърция, България и Румъния ще има споразумение, за да може да има:..

публикувано на 11.07.24 в 15:54
Инспекция по труда - Шумен

ГИТ: Почти 108 000 нарушения на трудовото законодателство в първите 6 месеца на годината

След намесата на Инспекцията по труда през първото полугодие на годината са изплатени забавени заплати, възлизащи на 3 400 000 лева.   При над 21 000 извършени проверки са установени почти 108 000 нарушения на трудовото законодателство. 1 614 са случаите на работа без трудов договор, отчита трудовата инспекция. Установените да работят без..

публикувано на 11.07.24 в 15:19
Реджеп Ердоган

Ердоган във Вашингтон: Възможността за пряка конфронтация между Русия и НАТО е "притеснителна"

Президентът на Турция Реджеп Ердоган, който също участва на срещата на върха на Алианса във Вашингтон, заяви, че възможността за пряка конфронтация между Русия и НАТО е "притеснителна и стъпки в тази посока трябва да се избягват", след като говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обяви, че Москва планира "мерки в отговор" за удържане на "много..

публикувано на 11.07.24 в 14:59
Весислава Танчева

Весислава Танчева: Разпадът в ДПС ще повлияе на "патериците" им ИТН и "Величие", а индиректно и на ГЕРБ

Разпадът в ДПС ще повлияе и на "патериците" им ИТН и "Величие", а индиректно и върху ГЕРБ. Това мнение изказа пред БНР комуникационният експерт Весислава Танчева. Процесите в ДПС няма да останат ограничени само в партията, посочи тя и уточни: "Това е поради факта, че  Движението през годините създаваше партии - мюрета, партии - патерици ...

публикувано на 11.07.24 в 14:59