Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лутц Кинкел от Европейския център за свобода на медиите пред БНР:

Зачестяват физическите и вербални атаки срещу журналисти

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През първите 6 месеца на миналата година са подадени 272 сигнала за посегателства срещу свободата на медиите в страните членки и кандидатки за членство в Европейския съюз. Най-много сигнали - над една четвърт, са свързани със словесни нападки срещу журналисти, отразяващи протести срещу Covid мерките. Най-често агресорите са частни лица, но близо 1/3 са полицаи и други държавни и общински служители. 

Водещата организация, която събира и анализира тези данни, е Европейският център за свобода на медиите (ECPMF), базиран в Лайпциг. Пред БНР директорът на Центъра Лутц Кинкел обобщи каква беше 2021 г. за свободата на словото на Стария континент.

Ситуацията със свободата на медиите в Европа продължи да се влошава. Пандемията от Covid-19 продължи. Качеството на източниците се влоши. Съпротивата на част от хората срещу здравните мерки на правителствата в отделните държави се радикализира. Това доведе до по-чести нападения срещу журналисти.

Кои са критичните места и точки на Стария континент за медийната свобода?

Данните показват ясна тенденция за влошаване на медийната среда в цяла Европа. Показват също и какво трябва да се направи. Журналистите трябва да имат по-добра правна защита не само срещу обиди и нападения, но и срещу така наречените "стратегически дела срещу обществено участие" (SLAPPS). Това са съдебни искове, които целят потискане, цензуриране, сплашване и заглушаване на критичните гласове и материали.

Държавите, които будят притеснение по отношение на свободата на медиите, са Полша, Унгария, България, Румъния. Във всяка една от тях ситуацията с медийната свобода е лоша, но в България имаше промяна в управлението на страната. Промяна настъпи и в Чехия. Разбира се с тези промени идва и надеждата, че условията за работа на журналистите в тези страни ще се подобрява.

Какви данни имат за България от Центъра за свободата на медиите?

На нашата платформа - Mapping Media Freedom.org имаме общо 77 регистрирани сигнала от България, откакто извършваме мониторинг. За първите 6 месеца на миналата година имаме пет, като от тях се открояват сигналът за тогавашния служебен вътрешен министър Бойко Рашков, който заплаши с уволнение двама телевизионни водещи от сутрешния блок на една от телевизиите, в която беше гостувал. Имаме също разследващия журналист Димитър Стоянов, който получава смъртни заплахи от бизнесмен. Това са само два от всички сигнали от България, от които се вижда какво е положението с медийната свобода в страната.

А какво правите вие за подобряване на условията на работа за журналистите? Какво прави вашият център?

Имаме различни програми. Една от тях е мониторинг. С нея наблюдаваме каква е конкретната ситуация с медиите в отделните държави и какво се случва там. Публикуваме всички подадени ни сигнали на Media Freedom.org, за да може всеки да прочете и да разбере какво става в Европа. Второто нещо са програмите ни за оказване на помощ на журналисти -  Една от тях е "Journalist in Residence" - предлагаме временен подслон за 6 месеца за журналисти, които са тормозени или има заплахи за здравето и живота им, свързани пряко с тяхната работа. Те се настаняват в обзаведен апартамент в Лайпциг. Получават месечна сума, покриваща основните разходи за живот, здравно осигуряване, психологическа консултация и свързано с журналистиката обучение. По този начин те са защитени и могат да продължат своята работа по техните разследвания и публикации. Предлагаме също помощ по програмата "Бърза реакция за свободата на медиите" - включваща правна консултация и плащане на съдебни разходи по делата. Търсим привличане на вниманието върху конкретния казус, за да може да бъде оказана и адекватна помощ.

От кои държави и каква помощ са търсили най-често от вас журналисти през изминалата година?

Получаваме много сигнали от Турция. Най-много журналисти в програмата за бърза реакция и осигуряване на подслон - Journalist in Residence, са именно от Турция. Но получаваме сигнали от цяла Европа - повече от Източна, отколкото от Западна Европа. Давам ви конкретен пример - от полския всекидневник - "Газета Виборча". Журналисти от вестника бяха заплашени с дела заради разследвания и публикации за правителствени скандали. Медията има заведени редица дела от властите и от близки до управляващите лица и фирми. В този случай трябва да се окаже не само помощ като правна консултация, но и финансова подкрепа, за да може медията да се справи с тези трудности.

За проблеми със свободата на медиите в Полша сме свикнали да чуваме. Но според доклада на Европейския център за свобода на медиите най-много сигнали от всички страни, които се наблюдават, са били подадени от Германия. 59 сигнала и 90 атакувани журналисти - най-големият брой докладвани нередности от март 2020 досега

В Германия се случва това, което може да се види в цяла Европа - демонстрациите и протестите са едни от най-опасните места за журналистите. Там най-често се случват физически и словесни атаки срещу представители на медии. Повечето от тези протести са свързани с пандемията. Те са израз на недоволство срещу противоепидемичните мерки. На тези събития има много агресивни и радикализирани участници. Те смятат, че журналистите ги лъжат, не казват истината и  разпространяват правителствени пропагандни послания. Това води съответно до това насилие срещу представители на медиите. Ситуацията в Германия наистина не е добра. Това пролича и в последната класация на "Репортери без граници" за 2021 г., в която страната падна от 9-то на 13-то място. 

Центърът за защита на европейската свобода се намира в Лайпциг, сърцето на провинция Саксония, в която именно се отчита през последните години засилване на крайните движения - като ПЕГИДА и партията "Алтернатива за Германия". Пресен е случаят от средата на декември, когато германската полиция разкри заговор на антиваксъри за убийство на премиера на Саксония Микаел Кречмер. Заговорът е възникнал докато властите обмисляли въвеждане на задължителна ваксинация срещу Covid-19. Саксония е провинцията в Германия с най-нисък брой ваксинирани и най-висок брой заразени.

Има определено радикализиране в Саксония. Това пролича и при резултатите от последните избори за парламент. Има доста хора, които вярват на конспиративни теории, много хора, които не искат да се ваксинират, както и много хора, които по принцип са силно скептични към всички представители на властта.

Каква е прогнозата на Лутц Кинкел за медийната свобода в Европа през 2022 г.? 

Ще има парламентарни избори в Унгария през тази година и очакваме да видим резултатите от тях. В Полша ще има избори догодина. Виждаме, че Европейският съюз оказва натиск върху тези две страни, обвързвайки европейските фондове с върховенството на закона. Моите очаквания за 2022 година са, че ще имаме още повече журналисти, които търсят убежище в Европейския съюз. Това вече се случи с много интелектуалци и правозащитници от Беларус, които дойдоха в Германия. Имаме огромен брой молби за подкрепа на журналисти от Афганистан. Това е едно от големите предизвикателства за настоящата 2022 година - какво можем да направим за тези хора. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Путин

Русия забрани приемането на деца на мигранти в училище, които не владеят руски език

Руският президент Владимир Путин подписа закон, забраняващ приемането в училище на деца на мигранти, които не знаят руски език. Изисква се и документ за законен престой. Според новия закон, за да се запишат в училище, децата на мигранти ще трябва да преминат тест за езикови познания, достатъчни за усвояване на общообразователните..

публикувано на 29.12.24 в 10:27
Михаил Кавелашвили

Михаил Кавелашвили положи клетва като президент на Грузия

Михаил Кавелашвили, твърдолинеен критик на Запада, положи клетва като президент на Грузия днес на фона на политическа криза, след като правителството в Тбилиси замрази преговорите за членство в Евросъюза, което предизвика мащабни протести, предаде Ройтерс. Досегашната президентка Саломе Зурабишвили, която е проевропейски критик на..

публикувано на 29.12.24 в 10:11
Лидерът на

Проучване вещае край на традиционната двупартийна система на Острова

Мащабна анкета на вестник "Сънди таймс" показва, че на следващите общи избори в Обединеното кралство ще бъде сложен край на традиционната двупартийна система и е много вероятно да се стигне до висящ парламент. Премиерът Киър Стармър дойде на власт със съкрушителна победа преди по-малко от 6 месеца, но следващите общи избори могат да..

публикувано на 29.12.24 в 09:26
Държавен фонд

Формулярите за подпомагане за плодове и зеленчуци вече са на сайта на ДФЗ

Електронните формуляри за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци вече са публикувани на сайта на Държавен фонд "Земеделие", информират от институцията. Те трябва да бъдат попълнени от всички градинари, които са кандидатствали за субсидиране по интервенциите за обвързано с производството подпомагане. За миналогодишната кампания по..

публикувано на 29.12.24 в 08:59

Президентски избори в Хърватия

В Хърватия днес се провеждат президентски избори - гражданите на страната ще отидат до урните за трети път тази година след парламентарните избори през април и европейските през юни, съобщи агенция Хина. Общо осем кандидати ще се борят за петгодишния президентски мандат. Сред тях са настоящият държавен глава Зоран Миланович, подкрепен от..

публикувано на 29.12.24 в 08:43

Най-малко 120 са загиналите в самолетната катастрофа в Южна Корея

Най-малко 120 души загинаха, когато самолет без спуснати колесници се плъзна по пистата и избухна, след като се блъсна в бетонно ограждение на южнокорейското летище Муан днес, предаде Ройтерс. Самолетът Боинг 737-800 на авиокомпанията "Чеджу еър" е пристигал от тайландската столица Банкок със 181 души на борда. По данни на..

публикувано на 29.12.24 в 08:26

Без ток продължава да е и част от плевенското с. Беглеж

Четвърти ден без ток е и част от плевенското село Беглеж. Потърпевшите ще подадат колективен иск срещу дружеството, с което и до късно вечерта не успяха да осъществят контакт. Множество сигнали са подадени и от институциите, каза за БНР кметът Георги Данов. Хора от село Беглеж заявиха пред БНР, че три денонощия са на тъмно, опити..

публикувано на 29.12.24 в 08:07