Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Групата "Innerglow" дебютира с албума „Satellites” и каза: "Смисълът на музиката е да ни свързва"

  След дългогодишно присъствие на българската музикална сцена електророк групата "Innerglow" издаде дебютния си албум. Нарече го „Satellites” ("Сателити") и направи премиера с клубен концерт на 27 ноември 2021 година. Триото е в състав: Тодор Ковачев- водещ вокал и кийборд, Матей Христосков- ударни и Петър Желев- китара.  В предаването "Бъди какъвто си" фронтменът на "Innerglow"- Тодор Ковачев сподели: "Вече по- свободно действаме на концертите, правим импровизации и това смятаме да развиваме и през 2022 година. Нещото, което ни отличава напоследък е начинът, по който смесваме електронните инструменти, с инструментите, на които реално свирим- акустични и не акустични и начинът, по който енергията е все по- голяма и все по-споделена с публиката срещу нас. То се усеща и затова след всеки наш концерт сме много заредени дни наред. Много е лесно в наши дни човек да изгради стени около себе си, да слуша само собственото си мнение, това е много опасно.“"- завършва Тодор. Не случайно и заглавната песен, дала името на дебютния албум се нарича „Сателити“. Тя е и откриващата песен, поставена под № 1 в траклиста.  Тодор Ковачев коментира: „В песента „Satellites”  се пее за свързаността между всички ни и за това как може да имаме много общо дори с хората, които ни се струват много различни, много далечни и много трудни за разбиране, трудни за съжителстване, но въпреки това сме силно свързани помежду си. По естествен начин албумът пое това послание. От там се появи и дизайнът на обложката, цялостното оформление, което някак хем улови тази малко космическа тематика, типа звучене, което имат повечето от песните и същевременно улови точно идеята за свързаността. Така че „Satellites” като име сглоби и песните и визията и това, което "Innerglow" представлява в момента." Барабанистът Матей Христосков допълва: „За нас „Satellites” е начин да кажем на хората да не забравят, че не са отделни, всеки сам за себе си, на своя си остров. Всички сме свързани духовно, душевно, физически, така че нека да не се делим, да не се мразим, в общи линии любов, разбирателство и добро отношение към другите. Сателитите помагат да сме свързани и да не сме свързани, тъй като възможността да си седиш вкъщи и да си говориш през компютъра с приятелите и любимите хора е възможност, но отнема от желанието на хората да направят малко усилие, за да отидат да се видят, да пропътуват известно разстояние и да се видят с любимите си хора. Това е нещо супер важно и не може да бъде заменено от компютъра и сателитите. Ние сме сателитите и трябва да се свързваме един с друг."
Цялото интервю с Тодор Ковачев и Матей Христосков чуйте тук:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41

Зимно издание на фестивала "Алегра" представя "Проектът Бетовен"

По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..

публикувано на 06.02.25 в 17:16