Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Групата "Innerglow" дебютира с албума „Satellites” и каза: "Смисълът на музиката е да ни свързва"

  След дългогодишно присъствие на българската музикална сцена електророк групата "Innerglow" издаде дебютния си албум. Нарече го „Satellites” ("Сателити") и направи премиера с клубен концерт на 27 ноември 2021 година. Триото е в състав: Тодор Ковачев- водещ вокал и кийборд, Матей Христосков- ударни и Петър Желев- китара.  В предаването "Бъди какъвто си" фронтменът на "Innerglow"- Тодор Ковачев сподели: "Вече по- свободно действаме на концертите, правим импровизации и това смятаме да развиваме и през 2022 година. Нещото, което ни отличава напоследък е начинът, по който смесваме електронните инструменти, с инструментите, на които реално свирим- акустични и не акустични и начинът, по който енергията е все по- голяма и все по-споделена с публиката срещу нас. То се усеща и затова след всеки наш концерт сме много заредени дни наред. Много е лесно в наши дни човек да изгради стени около себе си, да слуша само собственото си мнение, това е много опасно.“"- завършва Тодор. Не случайно и заглавната песен, дала името на дебютния албум се нарича „Сателити“. Тя е и откриващата песен, поставена под № 1 в траклиста.  Тодор Ковачев коментира: „В песента „Satellites”  се пее за свързаността между всички ни и за това как може да имаме много общо дори с хората, които ни се струват много различни, много далечни и много трудни за разбиране, трудни за съжителстване, но въпреки това сме силно свързани помежду си. По естествен начин албумът пое това послание. От там се появи и дизайнът на обложката, цялостното оформление, което някак хем улови тази малко космическа тематика, типа звучене, което имат повечето от песните и същевременно улови точно идеята за свързаността. Така че „Satellites” като име сглоби и песните и визията и това, което "Innerglow" представлява в момента." Барабанистът Матей Христосков допълва: „За нас „Satellites” е начин да кажем на хората да не забравят, че не са отделни, всеки сам за себе си, на своя си остров. Всички сме свързани духовно, душевно, физически, така че нека да не се делим, да не се мразим, в общи линии любов, разбирателство и добро отношение към другите. Сателитите помагат да сме свързани и да не сме свързани, тъй като възможността да си седиш вкъщи и да си говориш през компютъра с приятелите и любимите хора е възможност, но отнема от желанието на хората да направят малко усилие, за да отидат да се видят, да пропътуват известно разстояние и да се видят с любимите си хора. Това е нещо супер важно и не може да бъде заменено от компютъра и сателитите. Ние сме сателитите и трябва да се свързваме един с друг."
Цялото интервю с Тодор Ковачев и Матей Христосков чуйте тук:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26