Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магистър-фармацевтът апелира да се премахне лобистки текст, който пречи да се изписват генерични заместители

Антон Вълев: Ще има фалити на аптеки заради цените на тока

Практически никой не издава рецепти за Covid пациенти, поясни председателят на Националната аптечна камара

Снимка: БГНЕС

Предстоят фалити на аптеки заради високите цени на тока. За това предупреди пред БНР Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара.

Цените на лекарствата са държавно регулирани и имат таван, а разходите за енергия се увеличиха драстично, поясни той.

„Ако сме един свободен бизнес, какъвто не сме аптечният бранш, ние бихме могли да калкулираме повишението на цената в цената на крайния продукт. При лекарствата не можем да го направим, означава, че трябва да свием нещо. Какво ще свием – ще започнем да свиваме заплатите и в един момент някои ще окапят.“  

Практически никой не издава рецепти за Covid пациенти, режимът на изписване е нищожен, посочи Антон Вълев.

„Той така е направен, че почти никой не иска да се занимава с това. Продължава една резистентност от колегите лекари въобще да се виждат с пациентите. Така че ми е странно как лекар може да изпише лекарство за пациент, който не е виждал.“

Не може всеки един пациент да го лекувате по един протокол и да имате три лекарства, които да се предлагат на всички, заяви Вълев.  

В аптеките вече има налични от щадящите тестове за коронавирус със слюнка, съобщи той. 

Антон Вълев  Снимка: Личен архив

Периодично в края на една календарна година и в началото на следващата имаме недостиг на определени лекарства, което в повечето случаи се дължи на неадекватно планиране на медицинските представителства на самите фирми производители, коментира Антон Вълев в предаването „Преди всички“.

„Много често пациентите се фокусират върху точно една конкретна опаковка и решават, че това е само и единственото лекарство и няма нищо друго, което да го замени. На помощ трябва да дойдат фармацевтите, най-вече законодателството, което да легализира открай време исканата от нас ситуация, в която при наличие на генеричен заместител да може фармацевтът да ви отпусне това, което ще свърши работа, а не конкретното търговско име, което е изписано от лекаря.“

Снимка: БГНЕС

Вълев апелира „да спрем да се кланяме на конкретните търговски марки“ и обясни, че има лобистки текст в една от наредбите, който сега възпрепятства това.

Имаме налични на пазара достатъчно генерични заместители, увери той.

Снимка: БГНЕС

Относно недостига на „Пулмикорт“ Вълев уточни, че заради коронавируса лекарите са започнали масово да го предписват и извън предписанията му за деца и недоносени бебета, се предписва и на  възрастни, което е довело до свръхголямо търсене и бързо изчерпване на количествата.

„Това обаче не се случва само в България, това се случва в целия свят.“

За цялата страна се получават по няколко хиляди опаковки, което е абсолютно недостатъчно, допълни магистър-фармацевтът.

И в момента има проблем с антикоагулантите, подчерта Антон Вълев.

„Има някакви количества, които като влязат, веднага се изтеглят за болничния пазар и това не оставя нищо за свободния. Казусът е с това какви количества общо влизат в страната.“

Свръхпредписването на антибиотици беше истерия, категоричен е специалистът. По думите му този период е отминал.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11