Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От трите големи зимни курорта - Боровец, Пампорово и Банско настояват за спешно решение

Хотелиерите са гневни заради нова здравна заповед, отлив на клиенти в средата на сезона

От туристическия бизнес реагират остро срещу двойния стандарт, предупреждават за фалити

Снимка: БГНЕС

Зимните ни курорти алармират за тежки последствия от последната заповед на здравния министър от петък вечер, 14 януари. Според заповедта граждани от държави в червената зона не могат да влизат в България. Изключението е за страните членки на ЕС и Европейското икономическо пространство, които се допускат у нас освен със здравен сертификат, и с отрицателен PCR тест. 

От туристическия бизнес реагират остро срещу този двоен стандарт и настояват за спешна корекция на заповедта. Хотелиери предупредиха за масови фалити, тъй като са отменени всички резервации на туристи от Турция, Израел, Сърбия, Русия и Северна Македония, чиито зимни ваканции започват тази седмица. 

„Това е за мен престъпление“, коментира по повод заповедта Малин Бистрин, председател на Съюза на туристическия бизнес в Банско и заместник-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. По думите му вследствие на тази заповед туристическите обекти ще изгубят 95% от чуждестранните си клиенти.

Пред БНР той обясни, че и в Министерството на туризма заповедта е предизвикала недоумение.

„Каква е разликата между госта от Израел, който е с 4 дози, и този, който е от Турция – там са с три дози, а не могат да влязат, каква е разликата между един европеец? Нали затова са сертификатите, нали затова са ваксините, нали затова са тестовете?

Не могат да ни компенсират по никакъв начин, категоричен е Бистрин. Той разказа, че хотелите са подготвени, складовете – заредени, и „както имате нещо, изведнъж се изпарява“.

„Хотелите са ни празни, отопление обаче. Персоналът е назначен, но нямат клиенти. Фалит!

„На средата на сезона, който можеше да бъде доста по-различен, пристъпихме към една необмислена заповед, несъобразена спрямо спецификата на туризма в зимния сезон“, изтъкна Малин Бистрин.

„В момента губим всичко, което сме направили за целия сезон.“

След 30 години в туристическия бизнес Бистрин вече се замисля „има ли смисъл и докога“.

„В моите хотели резервациите се анулираха на 100%. Не можем да го разберем. Говорят за предвидимост. Защо са тогава тези мерки? Нека да са здравните мерки прилагани на входа на страната, ние нямаме против.“

От трите големи зимни курорта - Боровец, Пампорово и Банско са изпратили писмо до здравния министър, до министъра на туризма и главния държавен здравен инспектор и се очаква спешно решение.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16