Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необходими са 4 милиона лева, за да отплава за Антарктида корабът "Св. Св. Кирил и Методий"

Науката е основната дейност и цел на антарктическите изследвания

Българската база на остров Ливингстън
Снимка: Facebook /@BulgarianAntarcticInstitute

От юли миналата година България си има военен научноизследователски кораб. Научноизследователският кораб "Св. Св. Кирил и Методий" беше купен от Норвегия. За да може да отплава за Антарктида до края на 2022 година са необходими 4 милиона лева.

Корабът е много добър, въпреки, че е произведен преди 35 години, каза флотилен адмирал Боян Медникаров. Строен да работи в тежките условия на Норвежко море, за тези години износването на корпуса му е само 10% обяснява адмиралът. Той припомня, че машината е трябвало да работи по проекта "Южен поток". И затова през 2014 година е била модернизирана. Корабът, който самата холивудска актриса Мария Бакалова кръсти, вече е почти готов за мисията, допълва флотилен адмирал Медникаров.

"Готвейки го за научноизследователски кораб предходният корабособственик е построил хотел на борда - 20 двуместни каюти, 40 легла, в някой от които не е живяно. След придобиването на кораба ние започнахме да работим по формирането на неговия екипаж".

За ремонта на кораба са отпуснати от предишния редовен кабинет 2 милиона и 700 хиляди лева, разказва флотилен адмирал Медникаров. Минималните средства отишли за ремонта, за зареждане на кораба и за задължителен комплект от резервни части. Министерството на отбраната е поело ангажимента и го изпълнява за изплащане на възнагражденията на екипажа. Флотилен адмирал Медникаров казва, че вече е подготвена и обществената поръчка за избор кой да ремонтира кораба сега. Изчаквало се евентуално обжалване на класирането. Но точно за това ще трябват 3 милиона лева за цялостното въвеждане в експлоатация на плавателния съд. „Това са пари за науката“, каза флотилен адмирал Медникаров на депутати, във време, в което се прави бюджета на страната.

"Моля ви това не го разбирайте като просене на пари, но основният проблем за нас е, че ние трябва да намерим начин да увеличим разходите за наука. Това са разходите за създаването на уникална научноизследователска инфраструктура, каквато е "Св. Св. Кирил и Методий". Той няма да бъде използвам само за полярните експедиции, защото през летните периоди, когато "Св. св. Кирил и Методий" не работи на полярните експедиции, той ще бъде платформа, на която да работят учени от Българската академия на науките, от други университети, в контекста отбрана. Това е най-модерният кораб във въоръжените сили".  

Антарктида               Снимка: БГНЕС
Полярният изследовател проф. Христо Пимпирев също се застъпва за използване на новия кораб в антарктически води. И то в контекста на засиленото международно присъствие там. България е сред 29-те страни в света, които провеждат изследвания там. Корабът поставя България в европейската флота на научноизследователските кораби. И затова Христо Пимпирев призовава в  новия бюджет да се предвидят 1 милион лева за полярната програма.

"Науката е основната дейност и цел на антарктическите изследвания на всяка една държава, която е в Антарктика. Това е преди всичко задължение на всички 29 държави, които управляват континента. Ние правим научни, антарктически изследвания от над 30 години".

Проф. Христо Пимпирев допълва, че съществуването на български транспорт до Антарктика помага за запазване на извоюваните от десетилетия позиции.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Теодора Чамова: След вдишване на райски газ човек може да загуби съзнание

Употребата на райски газ преди шофиране е опасна, тъй като може да наруши концентрацията и да доведе до пътни инциденти – това разказа в интервю за предаването „Хора, пътища, автомобили“  проф. Теодора Чамова от Клиниката по нервни болести в университетската Александровска болница. По думите й през последните 10 години този газ все..

публикувано на 06.08.24 в 13:34

Ваня Стайкова: Здравословният секс е антидот на болестите

„Около 70 процента от гледаемостта на темите в канала „Попитайте Ваня“ идва от мъжката аудитория. Мъжете се интересуват най-много от теми за потентността, ерекцията и какво харесват жените в секса“. Това разказа в интервю за предаването „Летни нощи“ по Хоризонт Ваня Стайкова, приложен психолог и създател на Youtube канал за междуличностни и..

публикувано на 06.08.24 в 09:56

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47