Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МВФ понижи прогнозата си за глобалния растеж заради очаквано по-слабо представяне на САЩ и Китай

Международният валутен фонд намали прогнозата си за глобалния икономически растеж през настоящата година поради по-слаби перспективи за растежа на Китай и САЩ.

В актуализирания си доклад "Световни икономически перспективи", публикувана във вторник, МВФ вече очаква нарастване на световния БВП с 4,4% тази година при октомврийска прогноза за икономически растеж с 4,9 на сто. За 2023 г. Фондът очаква забавяне на растежа до 3,8% през 2023 г. (при октомврийска прогноза за по-бавен растеж догодина с 3,6%).

През 2021 г. глобалната икономика нарасна с около 5,9%, отчете МВФ.

Глобалната низходяща ревизия се дължи най-вече на занижените прогнози на МВФ за растежа на САЩ и на Китай през 2022 г. съответно до 4% (от 5,2% през октомври 2021 г.) и до 4,8% (от 5,6% през октомври), след като през 2021 г. американската икономика се разшири с 5,6%, а китайската 0 с 8,1 на сто.

За следващата година Фондът прогнозира забавяне на растежа на БВП на САЩ до 2,6%, докато очаква БВП на Китай ще се повиши с 5,2%.

Фондът понижи и прогнозата си за растежа на БВП на еврозоната през 2022 г. до 3,9% (от 4,3% прогноза през октомври) и очаква икономическият растеж да се забави до 2,5% през 2023 г.

Януарски прогнози на МВФ и тяхната промяна спрямо прогнозите от октомври 2021 г.


МВФ отбеляза, че по-нататъшните рискове в световен план са свързани с несигурността относно коронавирусната пандемия, с високата инфлация, с нарушените вериги на доставки и с предстоящото затягане на паричната и лихвена политика на Федералния резерв на САЩ.

Очаква се повишената инфлация да остане в сила и през 2023 г., по-дълго от очакваното преди, поради проблемите във веригата на доставки и високите цени на енергията. В същото време се очаква проблемите с веригата на доставки да отшумят към края на тази година.

В новия си доклад МВФ очаква инфлацията да бъде средно 3,9% в развитите икономики и 5,9% в развиващите се пазари и развиващите се икономики през 2022 г., преди да спадне през 2023 г., подпомогната от умерен растеж на цените на горивата и храните през този период.

Все още не е ясно колко далеч и колко бързо Фед ще трябва да повиши лихвените проценти, се казва в новия доклада на МВФ, като Фондът прогнозира три повишения на основната американка лихва през 2022 и 2023 г.

Тъй като развитите икономики започват да повишават лихвените проценти, се появяват редица рискове, включително свързани с финансова стабилност, нововъзникващите пазари и капиталовите потоци, валутните и фискалните позиции на развиващите се икономики, отбеляза МВФ.

В доклада МВФ повтори призива си за "ефективна глобална здравна стратегия" за борба с Covid пандемията.

Според МВФ бързото разпространение на варианта Омикрон е довело до подновени ограничения на мобилността в много страни и до увеличаване на недостига на работна ръка, докато прекъсванията в доставките са подхранили инфлацията. Очаква се коронавирусната вълна с Омикрон да се отрази върху икономическата активност през първото тримесечие, но след това да се успокои, като се има предвид, че този вариант се свързва с по-леко протичащо заболяване, отбеляза Фондът.

МВФ обаче предупреди, че появата на нови варианти на Covid-19 може да удължи пандемията и да предизвика нови икономически смущения, докато прекъсванията на веригата на доставки, нестабилността на енергийните цени и локализираният натиск върху заплатите крият допълнителни рискове.

Очаква се икономическите загуби от коронавирусната пандемия да бъдат близо 13,8 трилиона долара до 2024 г., отбеляза Гита Гопинат, първият заместник-управляващ директор на МВФ (при предходна прогноза на Фонда за общи загуби в размер на 12,5 трлн. долара).

Същевременно броят на хората, живеещи в крайна бедност, се оценява на около 70 милиона повече от тенденциите преди пандемията през 2021 г., което забавя напредъка в намаляването на бедността с няколко години, добави тя.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Представят докладите за напредъка на Сърбия и Косово за членство в ЕС

Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Тонино Пицула и докладчикът за Косово Рихо Терас ще представят проектодоклади за напредъка на двете страни по пътя към членство в Европейския съюз, предаде БТА. Преди дни хърватската депутатка Ясна Войнич поиска от Европейската комисия да включи в следващия доклад за напредъка на Сърбия "реч на..

публикувано на 20.02.25 в 08:25
Президентът Румен Радев

Президентът ще отличи с орден "Стара планина" проф. Кирил Топалов

Президентът Румен Радев ще отличи с орден "Стара планина" - първа степен професор  Кирил Топалов за изключително големи заслуги в областта на науката и обществената дейност, и Георги Йорданов - за изключително големи заслуги в областта на българската култура и изкуство. Държавният глава ще удостои още Людмил Ангелов с орден "Св. св. Кирил и..

публикувано на 20.02.25 в 08:23

Неучебен е денят в няколко общини в Бургаско

В Бургаска област в дървена ваканция излизат учениците в общините Руен, Созопол и Приморско. За учениците в Община Поморие без областния център и Ахелой, денят също ще бъде неучебен. Пътищата в областта са проходими при зимни условия. По пътя Слънчев бряг - Обзор са въведени ограничения за товарни автомобили над 12т.

публикувано на 20.02.25 в 08:17
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Проблемът във фиска ще лъсне, ако България влезе в еврозоната от 2026 г.

Влизането на България в еврозоната от януари 2026 г. ще е нещо средно между гръцки и хърватски сценарии. Във фиска ще видим реалния проблем и как расте през следващите години , предупреди Стоян Панчев в интервю пред БНР. "Ще изглежда, че влизането в еврозоната е довело до разпад на системата, допълнено от това, че няма да има валутен борд ,..

публикувано на 20.02.25 в 08:13

Увеличава се броя на британските студенти по медицина в България

Студенти по медицина от Обединеното кралство се стичат към България на фона на недостига на места в колежи у дома. Университети в балканската държава помагат да се поддържа снабдяването с лекари и зъболекари във Великобритания, пише вестник "Файненшъл таймс" в обширна статия. Вестникът започва с историята на Аднан Пател, който въпреки..

публикувано на 20.02.25 в 08:13
Ивайло Вълчев (ИТН/Европейски консерватори и реформисти)

Ивайло Вълчев и Тошко Йорданов от ИТН на конференция на Американския консервативен съюз

Ивайло Вълчев и Тошко Йорданов от партия "Има такъв народ" са в Съединените щати за участие в конференция на Американския консервативен съюз във Вашингтон. Двамата са българските представители в Eвропейската делегация на Партията на европейските консерватори. Избирането на Доналд Тръмп за президент предоставя ключова възможност за..

публикувано на 20.02.25 в 08:03

Нов бойкот в Хърватия – този път и на банките и мобилните оператори

В Хърватия, чрез потребителската платформа "Ало, инспекторе",  се организира шествие под наслов "Пет минути предупредително мълчание". Протестът е срещу високите цени на продуктите и услугите. От гражданската платформа призоваха в неделя за блокиране и на банките и мобилните оператори. Миналия петък в Хърватия се проведе четвърти пореден..

публикувано на 20.02.25 в 07:57