Появяването на дигитално манипулирани медии от ново поколение създаде предпоставки не само за по-широката им употреба в различни сфери, но и възможности за сериозни злоупотреби. Напредъкът в изкуствения интелект позволи да бъдат разработвани фалшиви видеоклипове с много висока степен на реалистичност, които изобразяват човек, който казва или прави нещо, което всъщност самият той никога не е казвал или извършвал.
Технологията стана популярна под термина “дийпфейк” /deepfake/, комбинация от думите за „дълбоко машинно обучение“ и „фалшификат“. Основната технология се използва и за създаване на манипулирани аудиозаписи, графични изображения и текстове.
Освен за държавни и военни нужди, дийпфейк технологията има много широко разпространение в много други сфери на обществения живот - киното, медиите, обучението на кадри и др, посочи д-р Александър Кирков, ръководител на Научноизследователската лаборатория по кибернетична сигурност в УниБИТ в подкаста за изкуствен интелект на “Черната кутия”. "Вече има алгоритми, които са много добре оптимизирани и са достъпни през интернет, всеки потребител с компютър, който е малко над стандартното ниво, може да се възползва от дийпфейк софтуер," отбеляза специалистът.
През последните годините нашумяха различни манипулирани видеоклипове на президента Барак Обама, на британската кралица и дори на самия дигитален гуру Марк Зукърбърг.
Д-р Кирков подчерта, че поради бързото усъвършенстване на технологията и социалните рискове, които произтичат от това, вече се налагат различни ограничения, в това число и изискване към разработчиците за дълбочината, до която може да работи дийпфейк, като винаги остава преливане на два образа, а не се синтезира само образа на целта.
Най-често използваните дийпфейк решения могат да бъдат поставени в три категории - дийпфейк видео, клониране на глас и синтез на текст.
Дийпфейк видео
Няколко са факторите, които доведоха до стремително подобряване на възможностите за манипулиране на изображения. Специалистите по компютърно зрение разработиха алгоритми, които могат автоматично да картографират ориентири на лицето в изображения, да речем позицията на веждите и носа, като подобриха технологиите за лицево разпознаване. Бърз възход отбелязаха платформите за споделяне на видео и снимки, създавайки огромен обем аудио-визуални данни на разположение. На трето място трябва да бъдат отбелязани новите инструменти в областта на криминалистиката и разследванията, особено тези за автоматично откриване на фалшификати.
Два специфични подхода за изкуствен интелект често се срещат в програмите за дълбоко фалшифициране: Generative Adversarial Networks (GAN) и автокодери. GAN са алгоритми за машинно обучение, при които две невронни мрежи работят в конкуренция. Те анализират набор от изображения и създават нови със сравнимо ниво на качество. Автокодерите могат да извличат информация за черти на лицето от изображения и я използват за конструиране на изображения с различен израз.
Технология за клониране на глас
Технологията за клониране на глас позволява на компютрите да създават имитация на човешки глас. Софтуерните методи за клониране генерират синтетична реч с много висока степен на достоверност, наподобявайки определен човешки тембър. Технологията текст към глас/Text-to-Speech/ вече е неотменима част от стандартната потребителска електроника. Сред най-популярните решения са Google Home, Apple Siri и Amazon Alexa, както и навигационни системи.
Технология за синтез на текст
Технологиите за синтез на текст в дийпфейк контекст се използва за генериране на текстове, които имитират определен стил на изразяване. Те разчитат до голяма степен на обработката на естествен език (NLP). Основното приложение на NLP e за подобряване на текстовите и вербалните взаимодействия между хората и компютрите. Системите са в състояние да обработват големи количества информация, включително и да дешифрират аудиозаписи. Те могат да интерпретират речта до известна степен, достигайки до ниво на разбиране на изразените емоционални нюанси. Така се оформя модел на стила на говорене на определен човек, който от своя страна може да се използва за синтезиране на нова реч.
Откриване и превенция
Развитието на дийпфейк технологиите доведе до това, че редица компании се специализираха в търсене и определяне на манипулирано медийно съдържание. Единият подход е ръчен, като откриването изисква квалифицирано лице, което да инспектира видеоматериала и да търси несъответствия или признаци за манипулиране. Той е осъществим при работа с по-малки обеми информация. При автоматичния подход се използва софтуер за автоматично откриване, който може да използва комбинация от методи: гласово разпознаване, индикатор за човешка реч, лицево разпознаване, визуални характеристики, времеви несъответствия, липса на достоверни атрибути. Сред най-често срещаните проблеми при дийпфейк идентификаторите обаче е компресията на аудиовизуалните материали, особено в онлайн платформите като социалните медии и чат приложенията. Намаленият брой пиксели при изображенията и данни за описване на звука може да се окажат сериозна пречка при установяването на манипулации.
Повече за тенденциите в развитието на дийпфейк технологиите и противодействието на вредните им проявления чуйте от д-р Александър Кирков, ръководител на Научноизследователската лаборатория по кибернетична сигурност в УниБИТ.
Всички епизоди на "Черната кутия" ще намерите:
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..