Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Велин Пасков - пътешественикът, който е живял няколко години в Китай

На 1 февруари 2022 година Китай и други азиатски страни празнуват Нова година

Замръзналото езеро Шъчъхай Пекин
Снимка: личен архив

„За мен пътуването е едно изживяване, което човек създава най-напред вътре в себе си. Той вече пътува към дестинацията, той я има в душата си, в сърцето си, споделя я с близките си още докато мечтае за тази дестинация. Това е пътуването – удоволствието да се насладиш“, каза за БНР Велин Пасков, който е живял и работил в Китай, в момента работи в компютърна компания.

Фестивал на ледените скулптури в Харбин   Снимка: личен архив

Велин Пасков е посетил Китай за първи път през 2004 година и през 2007 година е започнал работа в "Радио Китай за Чужбина". Българската редакция на Радио Китай.

„Имам приятели в Китай, те не са само китайци. Китай е една невероятно отворена страна. Мога да кажа, че ние в България много слабо познаваме Китай, което не е добре. Трябва повече да отворим своето съзнание, за да разберем тази държава“, допълни в предаването „Нощен хоризонт“ Велин Пасков.

Стъклените пътеки на планината Джандзядзие        Снимка: личен архив

Той е посетил някои от най-големите градове в Китай, пътувал е и до села в тази държава.

"Тъй като техният чип е различен, колкото за нас те са интересни, толкова ние сме интересни за тях. Трябва именно по този начин - откривайки хубавото в другите култури да осъществяваме магията на взаимното опознаване".

Велин Пасков е направил два филма за Тайланд, излъчени по БНТ и bTV, двусериен, посветен на ЕКСПО 2010 Шанхай за bTV и един за Армения за bTV. 

„Истинска страст е Тайланд – една от перлите на Ориента“. 

На 1 февруари 2022 г. Китай и други азиатски страни празнуват Нова година по китайския календар, която тази година ще премине под знака на Черния воден тигър.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илиана Измирлиева

Логопедът: Пациент с инсулт или удар по главата, може да загуби способността да разбира родния си език

Логопедите помагат не само на деца с говорни проблеми, но и на хора с черепно-мозъчни травми и с инсулт . Логопедът Илиана Измирлиева тази година е номинирана за Логопед на годината в категорията "Индивидуално обучение" . Освен основната дейност, която практикува като логопед, тя преподава и на бъдещите актьори в колеж "Любен Гройс" и в..

публикувано на 24.09.24 в 11:45

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54