Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За старото и новото лице на Дом „Младост“ във Варна

Ще се запази ли социално-здравната функция на емблематичния обект и защо местни жители протестират

Снимка: Илияна Асенова/Фейсбук

В 12 часа пред сградата на Регионалната инспекция за опазване на околната среда във Варна започва протест в защита на емблематичния за Варна дом „Младост“, където поколения варненци са се научили да плуват, а други са се лекували в басейна с минерална вода с температура 47 градуса. 

След приватизация и промяна на подробния устройствен план теренът вече е частен и предстои да се реализира проект на инвеститор, който включва и жилищни сгради. ПУП е променен през 2006 г. След няколко провалени опита за закупуване на терена сега се твърди, че е закупен от чуждестранен инвеститор. Наскоро беше представен амбициозен проект за бъдещата визия на мястото.

Налице е безстопанственост, при която Дом „Младост“ не се съхранява като социален и здравен център, а е оставен да се разруши, коментира Николай Танчев, който е сред организаторите на протеста. Целта според него е обектът да се усвои като място за високо строителство.

Собственикът вкарва тежка техника на терена и тръгва допълнително да разбива Дом „Младост“, позовавайки се на решение на общината от ноември 2021 година, допълва Танчев.

„Без експертизи, без допитване до общественото мнение.“

Представители на Сдружението „Да спасим Дом „Младост“ са обжалвали визата за проектиране, както и заповедта за събарянето на обекта.

„Ще има програми за деца в неравностойно положение“, уточнява арх. Красимира Костова, която подготвя проекта за новата визия на пространството. По думите ѝ се предвижда жилищна зона, като височината на блоковете ще бъде от 8 до 12 етажа. Планира се и изграждането на градски плаж.

Предвиждат се общо 5 басейна.“

Местни жители не са очаровани от проекта, по който все още се работи.

Според Ана Георгиева, която е работила в Дом „Младост“, високото застрояване ще засенчи долните етажи на близките блокове.

„Най-вероятно цените ще са доста високи и живущите в квартала няма да могат да го посещават, както беше посещението преди“, смята Георгиева за бъдещия комплекс с басейни.

„От предприятията се даваха карти, които се ползваха, с намаления, от работещите“, спомня си тя.

Проектът не е лош. Единствено ме притеснява тази част, че ще има жилища“, коментира друг жител на квартала - Михаил Иванов. Според него не е ясно как точно ще се съвместяват обществената част и частната, жилищна част.

Главният архитект на общината Виктор Бузев обещава да разреши строеж „единствено и само при запазване на основните функции, които са били в Дом „Младост“.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

Снимки: Илияна Асенова/Фейсбук


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16