Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за диригента Атанас Маргаритов

Навършиха се 110 години от рождението на изтъкнатия български маестро

Атанас Маргаритов е една от водещите фигури в Софийската опера в продължение на десетилетия - между 1940 и 1970 г. Поставя повече от 100 различни оперни заглавия и 10 балета, някои от които за първи път на наша сцена.

Маргаритов е прекрасен хоров диригент - дълги години ръководи мъжкия хор „Кавал“, има и много ярки прояви с големите симфонични оркестри у нас. В интернет може да се види снимка на афиш за концерт от април 1942 г., който съобщава за значимо събитие - за първи път българският музикант Атанас Маргаритов дирижира Деветата симфония на Бетовен. В събитието участват хорът на Софийската опера, дамски хор "Христина Морфова" и мъжки хор "Кавал", солистите Серафима Динева, Диана Герганова, Любен Минчев и Христо Бръмбаров. Жалко, че тогава все още не са били правени записи на такива събития.

Атанас Маргаритов е роден на 25 януари 1912 г. в Харманли. Завъшва Музикалната академия като цигулар в класа на Тодор Торчанов. С конкурс е назначен за оркестрант в Софийската опера. От 1936 до 1938 г. специализира в диригентския клас на знаменития Вайнгартнер във Виенската консерватория. 

След завръщането си в България, на 4 декември 1938 г. прави диригентския си дебют в спектакъл на операта „Кармен“ в Софийската опера. Две години след това е назначен за редовен диригент, като от 1964 до 1975 г. е главен диригент на трупата. Също тогава поема прочутия мъжки хор "Кавал", който ръководи с известни прекъсвания до 1973 г. - състав, който под негово ръководство израства професионално, а през 60-те години печели няколко престижни награди на големите международни хорови фестивали - като "Бела Барток" в Дебрецен (Унгария), в Ланголен (Великобритания), в Тур (Франция).

От 1948 г. Атанас Маргаритов е преподавател по оркестрово дирижиране в Музикалата академия. Особено полезна е работата му в Оперната школа към Академията. Всички музиканти, които са работили с Маргаритов, говорят с любов и уважение за него - като изключителен професионалист, много сдържан, но винаги господар на положението, човек с феноменална памет - можел е с една-две репетиции да ръководи спектакли, поставени от други негови колеги. Тези му качества са оценени не само у нас: той  е гостувал с успех в Испания, Франция, Белгия, Холандия, Германия, Италия, Австрия, Чехия, Русия, Украйна, Унгария, Румъния,Сърбия.

Записът на операта "Хованщина" от Мусоргски, направен през 1973 г. под негово диригентство, е високо оценен и получава наградата на френската критика, а регистрацията на "Борис Годунов" с Борис Христов в трите басови роли, в чиято подготовка участва и Маргаритов, се смята за един от най-великите оперни записи на ХХ век. 

През 1975 г. Атанас Маргаритов напуска България и поема поста на главен диригент в операта на Гент, Белгия, а от 1980 г. продължава кариерата си в операта на Дижон - там остава до смъртта си на 20 септември 1998 г. 

В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Маргаритов, в което той разказва за дейността си в този последен период от живота си. Записът е от 1998 г. и можете да го чуете в звуковия файл, заедно с фрагмент от наградения запис на операта "Борис Годунов".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28

В Пловдив откриват изложбата "Хляб наш насъщен"

Поредица от библейски и евангелски сюжети и персонажи, претворени върху старинни дървени предмети от бита, свързани с хляба – това е изложбата "Хляб наш насъщен", която от днес могат да разгледат пловдивчани и гостите на града в галерията на Дружеството на пловдивските художници. Експозицията е дело на Вихра Григорова и съдържа около 30..

публикувано на 17.04.24 в 11:48

“Великият Гетсби“ – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през изминалата и тази седмица, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и..

публикувано на 16.04.24 в 18:29