Атанас Маргаритов е една от водещите фигури в Софийската опера в продължение на десетилетия - между 1940 и 1970 г. Поставя повече от 100 различни оперни заглавия и 10 балета, някои от които за първи път на наша сцена.
Маргаритов е прекрасен хоров диригент - дълги години ръководи мъжкия хор „Кавал“, има и много ярки прояви с големите симфонични оркестри у нас. В интернет може да се види снимка на афиш за концерт от април 1942 г., който съобщава за значимо събитие - за първи път българският музикант Атанас Маргаритов дирижира Деветата симфония на Бетовен. В събитието участват хорът на Софийската опера, дамски хор "Христина Морфова" и мъжки хор "Кавал", солистите Серафима Динева, Диана Герганова, Любен Минчев и Христо Бръмбаров. Жалко, че тогава все още не са били правени записи на такива събития.
Атанас Маргаритов е роден на 25 януари 1912 г. в Харманли. Завъшва Музикалната академия като цигулар в класа на Тодор Торчанов. С конкурс е назначен за оркестрант в Софийската опера. От 1936 до 1938 г. специализира в диригентския клас на знаменития Вайнгартнер във Виенската консерватория.
След завръщането си в България, на 4 декември 1938 г. прави диригентския си дебют в спектакъл на операта „Кармен“ в Софийската опера. Две години след това е назначен за редовен диригент, като от 1964 до 1975 г. е главен диригент на трупата. Също тогава поема прочутия мъжки хор "Кавал", който ръководи с известни прекъсвания до 1973 г. - състав, който под негово ръководство израства професионално, а през 60-те години печели няколко престижни награди на големите международни хорови фестивали - като "Бела Барток" в Дебрецен (Унгария), в Ланголен (Великобритания), в Тур (Франция).
От 1948 г. Атанас Маргаритов е преподавател по оркестрово дирижиране в Музикалата академия. Особено полезна е работата му в Оперната школа към Академията. Всички музиканти, които са работили с Маргаритов, говорят с любов и уважение за него - като изключителен професионалист, много сдържан, но винаги господар на положението, човек с феноменална памет - можел е с една-две репетиции да ръководи спектакли, поставени от други негови колеги. Тези му качества са оценени не само у нас: той е гостувал с успех в Испания, Франция, Белгия, Холандия, Германия, Италия, Австрия, Чехия, Русия, Украйна, Унгария, Румъния,Сърбия.
Записът на операта "Хованщина" от Мусоргски, направен през 1973 г. под негово диригентство, е високо оценен и получава наградата на френската критика, а регистрацията на "Борис Годунов" с Борис Христов в трите басови роли, в чиято подготовка участва и Маргаритов, се смята за един от най-великите оперни записи на ХХ век.
През 1975 г. Атанас Маргаритов напуска България и поема поста на главен диригент в операта на Гент, Белгия, а от 1980 г. продължава кариерата си в операта на Дижон - там остава до смъртта си на 20 септември 1998 г.
В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Маргаритов, в което той разказва за дейността си в този последен период от живота си. Записът е от 1998 г. и можете да го чуете в звуковия файл, заедно с фрагмент от наградения запис на операта "Борис Годунов".
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..