Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за диригента Атанас Маргаритов

Навършиха се 110 години от рождението на изтъкнатия български маестро

Атанас Маргаритов е една от водещите фигури в Софийската опера в продължение на десетилетия - между 1940 и 1970 г. Поставя повече от 100 различни оперни заглавия и 10 балета, някои от които за първи път на наша сцена.

Маргаритов е прекрасен хоров диригент - дълги години ръководи мъжкия хор „Кавал“, има и много ярки прояви с големите симфонични оркестри у нас. В интернет може да се види снимка на афиш за концерт от април 1942 г., който съобщава за значимо събитие - за първи път българският музикант Атанас Маргаритов дирижира Деветата симфония на Бетовен. В събитието участват хорът на Софийската опера, дамски хор "Христина Морфова" и мъжки хор "Кавал", солистите Серафима Динева, Диана Герганова, Любен Минчев и Христо Бръмбаров. Жалко, че тогава все още не са били правени записи на такива събития.

Атанас Маргаритов е роден на 25 януари 1912 г. в Харманли. Завъшва Музикалната академия като цигулар в класа на Тодор Торчанов. С конкурс е назначен за оркестрант в Софийската опера. От 1936 до 1938 г. специализира в диригентския клас на знаменития Вайнгартнер във Виенската консерватория. 

След завръщането си в България, на 4 декември 1938 г. прави диригентския си дебют в спектакъл на операта „Кармен“ в Софийската опера. Две години след това е назначен за редовен диригент, като от 1964 до 1975 г. е главен диригент на трупата. Също тогава поема прочутия мъжки хор "Кавал", който ръководи с известни прекъсвания до 1973 г. - състав, който под негово ръководство израства професионално, а през 60-те години печели няколко престижни награди на големите международни хорови фестивали - като "Бела Барток" в Дебрецен (Унгария), в Ланголен (Великобритания), в Тур (Франция).

От 1948 г. Атанас Маргаритов е преподавател по оркестрово дирижиране в Музикалата академия. Особено полезна е работата му в Оперната школа към Академията. Всички музиканти, които са работили с Маргаритов, говорят с любов и уважение за него - като изключителен професионалист, много сдържан, но винаги господар на положението, човек с феноменална памет - можел е с една-две репетиции да ръководи спектакли, поставени от други негови колеги. Тези му качества са оценени не само у нас: той  е гостувал с успех в Испания, Франция, Белгия, Холандия, Германия, Италия, Австрия, Чехия, Русия, Украйна, Унгария, Румъния,Сърбия.

Записът на операта "Хованщина" от Мусоргски, направен през 1973 г. под негово диригентство, е високо оценен и получава наградата на френската критика, а регистрацията на "Борис Годунов" с Борис Христов в трите басови роли, в чиято подготовка участва и Маргаритов, се смята за един от най-великите оперни записи на ХХ век. 

През 1975 г. Атанас Маргаритов напуска България и поема поста на главен диригент в операта на Гент, Белгия, а от 1980 г. продължава кариерата си в операта на Дижон - там остава до смъртта си на 20 септември 1998 г. 

В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Маргаритов, в което той разказва за дейността си в този последен период от живота си. Записът е от 1998 г. и можете да го чуете в звуковия файл, заедно с фрагмент от наградения запис на операта "Борис Годунов".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17