Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се учреди Обществен съвет към Комисията по политиките за българите извън страната

Ще бъдат въведени нови електронни услуги за българите в чужбина

Красимир Мартинов, Станислава Пирчева, Добринка Добрева
Снимка: БНР

Предстои да бъдат въведени нови електронни услуги за българите в чужбина, каза за БНР Антоанета Цонева, председател на Комисията по политиките за българите извън страната. Ще се обсъди и какви промени са необходими в Закона за българите, живеещи извън Република България.

"Това единственият закон приет преди повече от 20 години. Оценката на всички е, че той вече е неадекватен на настоящата ситуация и за да можем да имаме органи на представителство, какъвто този закон предвижда - Национален съвет, в който се включват представители на българските общности".

Антоанета Цонева                   Снимка: БГНЕС
Ще се учреди Обществен съвет към Комисията по политиките за българите извън страната:
 
"В момента аз разговарям с различни организации, представители на академичната общност. БНР, БНТ и БТА ще участват в този съвет", допълни Цонева в интервю за Радио България, програма на БНР.

Функциите на Съвета ще са консултативни:

"Съветът ще може да участва в създаването на политики, да дава становища, да се включва в дискусиите, да предизвиква дебат".

Антонина Дуриданова                    Снимка: личен архив

Антонина Дуриданова е родена през 1949 година в семейство на интелектуалци. Баща ѝ Иван Дуриданов е професор, езиковед, а майка ѝ Мария Миленова, историк и гимназиална учителка. Тя е живяла в САЩ. Автор е на книгата "Ново начало".

"Продължавам да следя всичко, което се случва в България. Пътувам до България, имам връзка с роднини, които живеят там. В Америка съм в контакт с хора, с които поддържаме културата в различни културни и литературни мероприятия", каза за БНР Антонина Дуриданова.


Мохадесе Мирзаее        Снимка: Венета Николова
Първата жена пилот в гражданската авиация на Афганистан се казва Мохадесе Мирзаее и е само на 23 години. През февруари тази година Мохадесе стана част от първия изцяло женски летателен екипаж в азиатската държава. Този ден е един от най-щастливите в живота ѝ. Тогава младата авиаторка и нейните колежки позират въодушевени пред камерите на световните медии. Тя не подозира, че половин година по-късно съдбата ѝ ще претърпи кошмарен обрат. През август 2021 година, когато талибаните превземат Кабул, Мохадесе е на летището в униформата си и се готви за рутинен нощен полет до Истанбул. Същата сутрин тя е напуснала дома и се е разделила с майка си и двете си сестри. Ала самолетът ѝ така и не отлита.

Сара Фаизи е собственик на ресторант за афганистанска храна. Тя е завършила висше образование в Афганистан със специалност "Бизнес администрация". В България е завършила курс за предприемачество:

"Аз харесвам повече България заради хората, за мен всичко е добре тук".

Юлияна Антонова-Мурата         Снимка: Георги Корнейков, БНР
Юлияна Антонова – Мурата е български дипломат и писател, която повече от 20 години е част от японското общество.

Завръща се в България, за да представи своето творчество - сборници с къси разкази, вдъхновени изцяло от срещите с различни хора в Япония. „Моши моши“, „Уки уки“, „Сан сан“ – така по японски звучат оригиналните заглавия върху книгите на българката.



Германецът Йонатан Мидендорф е от Хановер, но живее в село Николово, Русенско. Той е пристигнал в България преди 11 години. Успял е да научи български, работил е като доброволец в Южна Африка, живял е в Нова Зеландия.

"Имаме земеделие тук. Занимаваме се с производство на билки и етерични масла, отглеждане на орехови фиданки".

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01