Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Димитров: Най-големите руски газови находища ще останат ресурсна база само за Европа

България трябва да си направи много добре сметката колко газ очаква да потребява в следващите 10 години

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Не е реалистично газът от Европа да се пренасочи към Китай. Категорично Европа ще остане основният пазар на „Газпром“, който носи основната част от нейните приходи и главната причина за това е географията. Това каза в интервю за БНР Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.

Заблуждение е, че износът за Европа може да бъде пренасочен към Китай. Газопроводите в тези две посоки тръгват от различни точки, поясни Димитров.

„Между тези ресурсни бази – за европейските газопроводи и за китайския газопровод, има поне 2 500 километра, между тях няма никаква тръбопроводна връзка.“

„Сигурно е, че най-големите руски находища ще си останат ресурсна база само за Европа“, подчерта той.

Няма нито един източник, който да е със същия мащаб и обем на доставки като „Газпром“. Несъмнено „Газпром“ ще продължи да бъде основният доставчик за Европа, коментира Пламен Димитров в предаването „Преди всички“.

По думите му резерви могат да се търсят в Катар, в Каспийския регион, евентуално Азербайджан да увеличи с малко своя износ за Европа и някаква вероятност туркменистанският газ да тръгне към Европа.

Само частично може да има заместване на газа, който идва от Русия, уточни експертът, като съпостави количествата газ, доставени за миналата година от Русия за Турция и Европа с газа от Азербайджан, който идва по южния газов коридор на ЕС.

Много малко вероятно е да има война между Русия и Украйна. Въпросът е какво ще стане със „Северен поток 2“, ако няма война. И в този случай той няма да заработи скоро. Най-рано в края на лятото, по-реалистично през есента евентуално“, посочи още в анализа си Пламен Димитров. 

„Има голямо заблуждение, че американското правителство и президентът могат да преместват газовите потоци и да им дават посока – газовите потоци, които излизат от Америка. Става въпрос за частен бизнес на частни компании, които продават там, където е най-висока цената. Видяхме, че американският износ се насочва към Източна Азия, защото там традиционно са най-високи цените на втечнения газ, а в един момент, когато експлодираха цените в Европа и станаха по-високи от азиатските, тези танкери просто се обърнаха и тръгнаха към Европа“, допълни Димитров.

България трябва да си направи много добре сметката колко газ очаква да потребява в следващите 10 години, дали ще има голяма газова централа на мястото на въглищните централи „Марица изток“, отбеляза Димитров, коментирайки предстоящите преговори на страната ни за нов договор с руския газов гигант.

„Защото България ще трябва да се задължи да купи определен обем газ и дори да не го купи, трябва да го плати.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26
Венислава Гарсия

Венислава Гарсия: Вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал

Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..

публикувано на 20.12.24 в 08:32
Блогърка Джули

Блогърката Джули: Бавария е есенцията на Коледния дух от детството ни!

За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт.  Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...

публикувано на 19.12.24 в 12:58

Край на безотговорните продажби на уреди и устройства с цифров компонент

Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..

публикувано на 18.12.24 в 10:04