Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дори родители на бебета пишат в социалните медии, че белината лекува

МЗ: Белината не е лекарство, пиенето ѝ е опасно за вашето здраве

Проф. Снежа Златева: Ще се натрупат ефектите на възпаление, което довежда до увреждане на органите

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Белината като лекарство - темата се обсъжда обстойно в социалните мрежи. Нещо повече, тя набира все повече последователи. Някои от тях - родители на пеленачета, които смятат, че да лекуват децата си по този начин е правилно.

Министерството на здравеопазването обаче се самосезира и предаде информацията на МВР, защото рекламните послания в социалните мрежи, че пиенето на белина като лекарство е разрешено от ведомството са неверни.

От здравното министерство предупреждават, че това е опасно.

Група за самолечение с хлорен диоксид или както го наричаме в домакинството – белина, обсъжда и дава съвети за дози и лечение на най различни заболявания, включително и на коронавирус. Впечатляващото в случая е, че пиенето на вода с белина се нарича "протокол за лечение", който се прилага включително и на деца на една и две години. Звучи невероятно.

 "Имам няколко пациенти, които вярват, че хлорният диоксид ще ги излекува", каза за БНР д-р Евгени Крайселски,  общопрактикуващ лекар и педиатър:

"Повечето са възрастни пациенти, имам и две деца - на 12 и 16 години, които пиха, слава Богу нищо не им се случи, но не се подобри здравето им. Четат в интернет, търсят чрез познати как се прилага това "лечение". Децата бяха пили около седмица, а възрастните повече от месец, при различни оплаквания. Хората вярват в световната конспирация", поясни педиатърът.

БГНЕС

Екзема, болки в корема, температура, стомашно чревни неразположения, прочистване от ваксини, кашлица и запушен нос – родители на деца включително в кърмаческа възраст, търсят вълшебното средство за изцеление.

"Опасността от хлорните препарати, когато се приемат през устата и се вдишват, идва от това, че си взаимодействат с нашата лигавица - с водорода, с водата и се образува солна киселина. Тя раздразва лигавицата, ако се вдиша - раздразва белия дроб, ако се поглъща - на храносмилателния препарат.
Да, хлорът се използва в басейните, да,  известно е, че той убива вируси, бактерии, затова се използва за дезинфекция.
Но в големи количества, при поглъщане води до гастрити, при инхалация - води до дразнене, кашлица, ако човек има предхождащ проблем - се стига до увреждане на белите дробове, белодробен оток, може и смърт", поясни токсикологът проф. Снежа Златева от ВМА - Варна.
Приемането на белина не е безобидно, особено когато се отнася за децата и то за най-малките, защото те имат по-слаб имунитет и са по-чувствителни.

При продължително използване на белина за самолечение ще се натрупат ефектите на възпаление, което довежда до увреждане на органите, предупреждава още проф. Снежа Златева.

В социалните групи родители твърдят, че лични лекари препоръчват приемането на хлорен диоксид.

"Категорично не бих препоръчал. Това е дезинфектант, който трябва да се използва по предназначение - за басейни, за дезинфекция, но външна. Не е ясно, този, който си го доставят, дали е минал контрол и какво е съдържанието в един милилитър от разтвора, не е ясно разреждането, което правите, дали е безопасно",  заяви още д-р Евгени Крайселски.

БГНЕС

Заради тези практики Министерството на здравеопазването сезира органите на МВР. Инженер Ана Масларска, която е експерт на ведомството, коментира:

"Дезинфектантите не се използват за лечение. На много места в интернет се цитира едно разрешение на МЗ за използването на хлорен диоксид и на базата на това се рекламира продукта. Това категорично не е вярно - това е продукт за дезинфекция на повърхности и за питейна вода, но не и за това, за което го предлагат. Наблюдава се сякаш едно рекламиране в социалните мрежи на този продукт за вътрешно приложение."

Нито един от дезинфектантите, разрешен за продажба на пазара, не е предназначен за пиене, подчертават от здравното министерство.

Преди да се пуснат на пазара, дезинфектантите подлежат на задължителна токсикологична и екотоксикологична оценка.

Разрешенията се издават за конкретна област на приложение, за която предварително е извършена оценка на риска. Информация за разрешените области на приложение за всеки биоцид е публикувана в регистър на страницата на Министерството на здравеопазването.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34