Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дори родители на бебета пишат в социалните медии, че белината лекува

МЗ: Белината не е лекарство, пиенето ѝ е опасно за вашето здраве

Проф. Снежа Златева: Ще се натрупат ефектите на възпаление, което довежда до увреждане на органите

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Белината като лекарство - темата се обсъжда обстойно в социалните мрежи. Нещо повече, тя набира все повече последователи. Някои от тях - родители на пеленачета, които смятат, че да лекуват децата си по този начин е правилно.

Министерството на здравеопазването обаче се самосезира и предаде информацията на МВР, защото рекламните послания в социалните мрежи, че пиенето на белина като лекарство е разрешено от ведомството са неверни.

От здравното министерство предупреждават, че това е опасно.

Група за самолечение с хлорен диоксид или както го наричаме в домакинството – белина, обсъжда и дава съвети за дози и лечение на най различни заболявания, включително и на коронавирус. Впечатляващото в случая е, че пиенето на вода с белина се нарича "протокол за лечение", който се прилага включително и на деца на една и две години. Звучи невероятно.

 "Имам няколко пациенти, които вярват, че хлорният диоксид ще ги излекува", каза за БНР д-р Евгени Крайселски,  общопрактикуващ лекар и педиатър:

"Повечето са възрастни пациенти, имам и две деца - на 12 и 16 години, които пиха, слава Богу нищо не им се случи, но не се подобри здравето им. Четат в интернет, търсят чрез познати как се прилага това "лечение". Децата бяха пили около седмица, а възрастните повече от месец, при различни оплаквания. Хората вярват в световната конспирация", поясни педиатърът.

БГНЕС

Екзема, болки в корема, температура, стомашно чревни неразположения, прочистване от ваксини, кашлица и запушен нос – родители на деца включително в кърмаческа възраст, търсят вълшебното средство за изцеление.

"Опасността от хлорните препарати, когато се приемат през устата и се вдишват, идва от това, че си взаимодействат с нашата лигавица - с водорода, с водата и се образува солна киселина. Тя раздразва лигавицата, ако се вдиша - раздразва белия дроб, ако се поглъща - на храносмилателния препарат.
Да, хлорът се използва в басейните, да,  известно е, че той убива вируси, бактерии, затова се използва за дезинфекция.
Но в големи количества, при поглъщане води до гастрити, при инхалация - води до дразнене, кашлица, ако човек има предхождащ проблем - се стига до увреждане на белите дробове, белодробен оток, може и смърт", поясни токсикологът проф. Снежа Златева от ВМА - Варна.
Приемането на белина не е безобидно, особено когато се отнася за децата и то за най-малките, защото те имат по-слаб имунитет и са по-чувствителни.

При продължително използване на белина за самолечение ще се натрупат ефектите на възпаление, което довежда до увреждане на органите, предупреждава още проф. Снежа Златева.

В социалните групи родители твърдят, че лични лекари препоръчват приемането на хлорен диоксид.

"Категорично не бих препоръчал. Това е дезинфектант, който трябва да се използва по предназначение - за басейни, за дезинфекция, но външна. Не е ясно, този, който си го доставят, дали е минал контрол и какво е съдържанието в един милилитър от разтвора, не е ясно разреждането, което правите, дали е безопасно",  заяви още д-р Евгени Крайселски.

БГНЕС

Заради тези практики Министерството на здравеопазването сезира органите на МВР. Инженер Ана Масларска, която е експерт на ведомството, коментира:

"Дезинфектантите не се използват за лечение. На много места в интернет се цитира едно разрешение на МЗ за използването на хлорен диоксид и на базата на това се рекламира продукта. Това категорично не е вярно - това е продукт за дезинфекция на повърхности и за питейна вода, но не и за това, за което го предлагат. Наблюдава се сякаш едно рекламиране в социалните мрежи на този продукт за вътрешно приложение."

Нито един от дезинфектантите, разрешен за продажба на пазара, не е предназначен за пиене, подчертават от здравното министерство.

Преди да се пуснат на пазара, дезинфектантите подлежат на задължителна токсикологична и екотоксикологична оценка.

Разрешенията се издават за конкретна област на приложение, за която предварително е извършена оценка на риска. Информация за разрешените области на приложение за всеки биоцид е публикувана в регистър на страницата на Министерството на здравеопазването.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32