Шест града в България да бъдат обявени за стари столици. Това гласи нов законопроект, внесен от "Има такъв народ". Инициативата за него е на Пламен Николов. Той беше предложен за премиер в един от проектокабинетите на партията в предишния парламент. Ако проектът бъде приет, 2-ри май ще бъде обявен за ден на старите столици, а такъв специален статут трябва да получат Плиска, Велики Преслав, Велико Търново, Видин, Силистра и Никопол. Предвижда се те да получат допълнително финансиране.
Въпросът - откъде ще дойдат парите обаче остава нерешен - между очакванията на общините за милиони, които ще потекат към тях от държавата и от европейски проекти, и скептичните археолози. Предложението изправи един срещу друг общини и археолози, разделени са и политическите формации в парламента.
Подобен законопроект не се внася за първи път. През последното десетилетие имаше няколко опити - първо ГЕРБ, после Реформаторският блок, когато все още имаше такава формация. Тогава предложението им не беше прието с интересния мотив, че "не сме готови за такъв закон". За последно отново ГЕРБ с активната роля на тогавашния втори в партията Цветан Цветанов, като депутат от Велико Търново през 2017-а изтупа праха от идеята и възвести, че ще внесе такъв проект, за да сме отдадели заслуженото на "старопрестолните столици" и защото вече имало "политическата воля това да се случи в диалог с местната власт, с гражданското общество и с тези, които възстановяват разкопки". Е, не се случи.
Сега идеята се възкресява наново от "Има такъв народ", а основният ѝ двигател Пламен Николов пояснява защо този път разчита на пробив:
"Сега мотивите са по-различни. Тук се преследват повече икономически цели, отколкото да се търси историческа обосновка. Търси се ефект върху туристическата сфера, върху икономическия бранш в Северна България. Бихме могли да изградим общ туристически маршрут, който може да спомогне за развитието на икономиката в тези места".
Проектът вече е поел из дебрите на законотворческия процес. Засега е минал само през Комисията по туризма. Предстои обсъждане в още три, но възраженията са налице. С уговорката, че намеренията са добри, но практическата реализация куца, критиките вървят в три посоки. Първо, дали общините са в състояние да се справят със задачата да опазят и развият историческото наследство. Историците в парламента са категорични. Пeтър, Николов от ГЕРБ-СДС:
"Този законопроект прехвърля управлението на археологическите обекти към общините, които е абсурдна идея".
И друг историк - Костадин Костадинов от "Възраждане", напомня:
"Бил съм 10 години общински съветник и знам, че не бива да се оставя всичко да зависи от добрата воля на съответния кмет. Практиката в нашата страна показва, че в 95% от случаите общинските чиновници гледат на тези обекти като на източници за доходи. Това няма как да свърши добре".
Иван Ганчев от БСП, който обещава подкрепа за законопроекта, отваря вратичка за компромиси:
"В законопроекта се предвижда да се създадат обществени съвети, които да носят отговорност за стопанисването на тези столици. Но те не трябва да са част от общините, да са към Министерството на културата".
Вторият голям проблем - откъде ще дойде финансирането. Законопроектът предвижда обособяване на обектите в общ туристически маршрут, а финансирането да се осигурява чрез субсидии от държавата, бюджетите на общините, дарения, финансиране по програми от ЕС, приходи от недвижими културни ценности. Твърде много източници с твърде несигурна гаранция, което създава непомерни очаквания.
Бившият министър на туризма Николина Ангелкова вече е питала вносителя Пламен Николов, а получила следния отговор:
"Това било записано в коалиционното споразумение, ще намерят пари".
Докато историците спорят дали шестте града наистина са имали статут на столици, това засяга основно Силистра и Никопол, Пловдив и Казанлък вече излязоха с позиции, че незаслужено остават извън обхвата на закона.
Обществени обсъждания по темата засега не са предвидени, но общественото говорене не може да бъде спряно.
В предаването "Нещо повече" археологът проф. Казимир Попконстантинов коментира:
"Похвална е идеята, че отново се замисля нещо за средновековните български столици... Комерсиалното може да бъде неутрализирано при по-строги части от законодателството. Между туристите и проучванията няма конфликтна точка. Посетителите виждат как от недрата на земята се изтръгва нашата история... Преди да се правят законодателни инициатива в областта на културно-историческото наследство, нека да има широк и експертен разговор със специалисти. Ако се възлага това на общините, имаме горчивия опит".
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Липсата на лекарства и жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България.Това обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия. Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Необходими са повече специалисти като..
Вицепрезидентът Илияна Йотова коментира законодателните предложения да се въведе таван на надценките на някои хранителни стоки и прекият контрол на цените на стоките от първа необходимост: "Аз не познавам проекта за закон, нека да видим каква ще бъде дискусията в Народното събрание, но очевидно трябва да се направи нещо час по-скоро, защото цените са..
Средната пенсия на хората, които са се пенсионирали до 1 година преди навършване на изисквана възраст, но имат необходимия стаж, е в по-висок размер от пенсията, получавана от изпълнилите едновременно условията и за стаж, и за възраст. Данните на Националния осигурителен институт показват, че средната пенсия за стаж и възраст през този месец е 835 лева,..
Министерството на финансите (МФ) преотвори емисия 3-годишни ДЦК, която беше пусната в обращение на проведения на 20.01.2025 г. аукцион. Емисията е деноминирана в лева, с падеж 22.01.2028 г. и годишен лихвен купон от 2,75%, съобщиха от МФ. 300 млн. лв. нов дълг бяха поети чрез емисия 3-годишни ДЦК Обемът на емисията в обращение беше..
Мъж от Бачево загина при трудова злополука в Банско, предаде БГНЕС. 40-годишният мъж е извършвал ремонтни дейности на товарен асансьор, когато е затиснат от него. Мъжът е издъхнал на място в хотела, където е обслужвал съоръжението. Прокуратурата и инспекцията по труда са сезирани за случая, станал тази сутрин.
Дроновете имат защити, които не им позволяват да летят в района на летищата, т.е. в случая става въпрос за умишлен акт . Това каза пред БНР Александър Богоявленски , професионален пилот, бивш журналист в "Хоризонт". " Хипотезите са две - полетът да е бил осъществен от деца или хора, които не знаят до какво биха довели техните действия, а втората..
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който е на посещение в Малайзия, заяви, че е необходим нов световен ред, който да отчита интересите на ислямския свят, наброяващ над два милиарда души, предават турските медии, цитирани от БТА. Не може да има мир, спокойствие и развитие на човечеството там, където няма справедливост. Не може да има..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..