Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиана Методиева:

Анжел Вагенщайн – дисидент, хуманист, родолюбец

Анжел Вагенщайн
Снимка: БГНЕС

В годината на своя 100-годишен юбилей режисьорът, сценарист, писател, общественик Анжел Вагенщайн ще бъде удостоен с отличието на Столичната община за своя принос към изкуството на киното.

Наградата е не само закъсняла, но няма да бъда широко огласена радостта за тази награда, смята Юлиана Методиева, главен редактор на „Маргиналия“. За големите личности винаги има куп хора, които ще дадат своите жълти основания да оспорят заслугите им, изтъкна тя в предаването „Преди всички“.

Като антифашист Вагенщайн е имал издадена смъртна присъда и 9 септември го спасява по чудо от нея. Учи в Москва. Бил е изключен от партията, впоследствие отново приет.

Анжел Вагенщайн има трудно присъствие в игралното кино. Бил е разработван от Държавна сигурност, а досието му е разсекретено, отбеляза Методиева.

„Около 1000 страници, съвкупно, които са записвали офицерите. Може да се прочете всъщност какво е правил световния интелектуалец Анжел Вагенщайн в онази България, в онзи европейски свят, в онзи Съветски съюз, в Куба и в Мексико. Това е един изключителен родолюбец.“

Юлиана Методиева

По време на Пражката пролет, когато Вагенщайн е бил със снимачен екип в Прага заедно с Рангел Вълчанов, всичките му разговори са били подслушвани, записвани, документирани.

Очертават ореола на Вагенщайн като един страшно умен човек, опозиционно мислещ. Той твърде добре разбира цялата обстановка, даже има момент, в който казва: „Това е срам.“

Играта на голяма част от интелигенцията, която е била критично настроена към управлението преди 1989 г., е била твърде сложна, посочи Юлиана Методиева. По думите ѝ Вагенщайн е бил смятан за инакомислещ, който трябва да бъде много точно наблюдаван.

Анжел Вагенщайн започва да говори за събитията във Виетнам изпреварващо, много преди големите американски филми да ни покажат какво се случва, допълни Методиева, която го определи като „хуманист, дисидент в духа си, в целостта си“.

Неговите изводи са невъзможно точни, силни и смели.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26