Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дейвид Файф: Малко е вероятно Русия да прекрати доставките на газ за Европа

| обновено на 19.02.22 в 10:11
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Изключително малка е вероятността Русия да спре газовите доставки за Европа заради конфликта с Украйна", прогнозира в интервю за БНР Дейвид Файф, главен икономист на специализираната медия за енергийни въпроси „Аргъс медия“.

По думите на енергийния експерт, ако се стигне до прекъсване на доставките на синьо гориво, цените ще се покачат многократно, защото недостигът може да бъде заменен основно с втечнен газ.

От гледна точка на Русия това би струвало над 70% от общия ѝ износ на природен газ.

„В Москва наистина трябва да си зададат въпроса в чий интерес би било, ако руските газови доставки бъдат нарушени. Мисля, че ще бъде наистина много болезнено за европейските потребители, които вече плащат много високи цени за природен газ. Но също така това би било много болезнено и за Русия. Ето защо ние не даваме висока вероятност за прекратяване на доставките за Европа“, каза Дейвид Файф.

„Разбира се би могло да има инцидент или някаква причина за временното им прекъсване. Към момента обаче не предвиждаме прекратяване на доставките от Русия към Европа, защото и за двете страни това би било изключително болезнено“, добави експертът. И поясни още в предаването "Събота 150":

"Цените на природния газ в Европа тази зима са много високи, но това не се дължи единствено на напрежението между Русия и Украйна. Около 50 - 60 процента от вноса на природен газ в Европа идва от Русия. Това е много висока пропорция. Особено страните от Югоизточна и Централна Европа, включително и България, имат много висока зависимост от руските доставки. Като казвам това, бих искал да подчертая, че съществува много висока степен на естествена взаимозависимост. Ако погледнете към руския износ, над две трети от руския природен газ отива към Европа.

В Москва наистина трябва да си зададат въпроса в чий интерес би било, ако руските газови доставки бъдат нарушени. Мисля, че ще бъде наистина много болезнено за европейските потребители, които вече плащат много високи цени за природен газ. Но също така това би било много болезнено и за Русия. Ето защо ние не даваме висока вероятност за прекратяване на доставките за Европа. Разбира се, би могло да има инцидент или някаква причина за временното им прекъсване. Към момента обаче не предвиждаме прекратяване на доставките от Русия към Европа, защото и за двете страни това би било изключително болезнено".

Да, но през последните години Русия започна да работи и на други пазари. И без напрежението заради кризата с Украйна Русия вече разчита да продаде големи количества газ на Китай, откъдето идва и част от проблема с цените в Европа.

"Права сте, че Русия направи опит да диверсифицира пазарите си спрямо Европа, където, както вече казах, е насочен над 70 процента от руския износ на синьо гориво. Проблемът е, че Москва има ограничен капацитет да доставя природен газ до други пазари. Те са в процес на изграждане на газопроводи и терминали за втечнен природен газ за Азия, но към момента капацитетът е ограничен".

Въпреки че оценявате като много малко вероятно да се стигне до нарушаване на доставките към Европа, ако това се случи, какви са алтернативите?

"Ако се стигне до проблеми с доставките на руски природен газ, Европа ще трябва да се обърне към закупуването на втечнен газ от международните пазари. При подобен сценарий цените ще се покачат неимоверно много. В момента пазарната цена на втечнения природен газ в Европа се изчислява на 25 долара за един милион британски топлинни единици. През зимата обаче имаше случаи тази цена почти да се удвои.

Ако се стигне до нарушаване на доставките на руския природен газ, има риск от покачване на цените. Всъщност това ще пренасочи голяма част от количествата втечнен природен газ, които сега са предназначени за Азия и тихоокеанския регион, към Европа. Ето защо ще има покачване на цените, тъй като при прекъсване на руските доставки, втечненият газ ще бъде основният източник за Европа. Направени са изчисления, ако всички доставки на руски природен газ бъдат прекъснати, какво количество може да бъде заменено с втечнен газ. Сметките показват между 50 и 60 процента от обема на руските доставки".

Ако погледнем и към петролния пазар, какъв ефект да очакваме върху него, ако се стигне до най-лошия сценарий при конфликта?

"Знаете, че Русия изнася около 4 милиона барела суров петрол и около 3 милиона рафинирани продукти дневно. Отново около 50 - 60 процента от този износ отиват към Европа. Разликата между природния газ и петрола е, че на теория е по-лесно да се заменят доставките по газопроводи с барели петрол, доставяни по море. В същото време петролният пазар в момента е много стегнат. Ако Европа изгуби голямо количество - например един или два милиона барела от руския петрол, цените ще изхвърчат нагоре, защото има много малко алтернативни доставчици.

Един интересен вариант за заместител на руските доставки би бил иранският суров петрол. Знаете, че в момента се водят усилени преговори между Съединените щати, Европейския съюз и Иран, за препотвърждаване на ангажиментите по ядреното споразумение. Спомняте си, че Тръмп оттегли Вашингтон от сделката. Ако изгубим руските петролни доставки, което отново подчертавам, е малко вероятно, би било много интересно дали това допълнително би ускорило постигането на резултат от преговорите с Иран, тъй като това е наистина добра потенциална алтернатива за доставки на суров петрол".

Международната агенция за енергетика призова страните от ОПЕК+, където е и Русия, да увеличат производството на петрол. Предвид сложната геополитическа ситуация и отношенията между страните в картела, виждате ли реална възможност това да се случи?

"ОПЕК има споразумение със страните - партньорки по споразумението и ако Саудитска Арабия и Обединените Арабски Емирства направят стъпка, за да увеличат производството на петрол, те ще навлязат не само в пазарните дялове на Русия и останалите страни в партньорство с картела, но и на самите страни в него. Това може да доведе и до вътрешни проблеми в ОПЕК, защото все пак има споразумение. Всички се надяваме да не се стигне до конфликт и нарушаване на доставките. Струва ми се, че Международната агенция за енергетика малко пренебрегва политическия аспект на въпроса, защото е много трудно за Саудитска Арабия и други страни да увеличат производството за сметка на останалите".

И преди напрежението по границата между Русия и Украйна цените на петрола бяха високи. Повечето прогнози са, че цените ще се запазят високи, особено през първото полугодие?

"През втората половина на годината може да станем свидетели на малък излишък на пазара, което да доведе до успокоение на цените и лекото им понижение. Това обаче най-вероятно няма да се случи до средата на годината. До лятото търговията ще се води между 85 и 95 долара за барел", каза още пред БНР Дейвид Файф.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никозия - буферната зона в централната част на града.

Сблъсък между Атина и Анкара по Кипърския въпрос

Гърция и Турция сблъскаха позициите си по Кипърския въпрос с изявления от Никозия. Министър-председателят Кириакос Мицотакис и президентът Реджеп Тайип Ердоган бяха в двете части на разделения остров в събота по повод отбелязването на 50-ата годишнина от турското нахлуване в Кипър и изпратиха противоположни послания за неговото бъдеще...

публикувано на 21.07.24 в 09:26

Продължава борбата с пожара край с. Воден

Остава в сила обявеното от кмета частично бедствено положение в седем села в пограничната община Болярово. Продължава и борбата с огнената стихия при село Воден. Според информацията от тази сутрин пожарът има развитие в широколистен масив на около 70 хиляди декара, съобщи заместник-директорът на Главна дирекция пожарна безопасност и защити на..

публикувано на 21.07.24 в 09:13

Засилен интерес към автобусните линии за Южното Черноморие

Повече са пътуващите с автобуси в този летен период към курорти по Южното Черноморие, съобщиха от Централната автогара в София. Превозвачите са осигурили сезонни линии. През лятото преди пандемията от Covid-19 те са били около 20, сега са десетина, каза директорът на  автогарата.  Иван Мирославов допълни: "Най-натоварени са на..

публикувано на 21.07.24 в 08:43
Патриарх Даниил

Патриархът ще отслужи света литургия в храма "Св. пророк Илия" в Княжево

Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил ще отслужи света литургия в столичния храм "Св. Пророк Илия" в кв."Княжево. Началото на богослужението е от 9.30 часа. Пред Българското национално радио икономът на храма отец Дилян Цветков обясни повече за събитието: "Тъй като патриарх Даниил в края на миналия месец беше избран за..

публикувано на 21.07.24 в 08:35
Кадър от видеообръщението на словашкия премиер Роберт Фицо - 5 юни 2024 г.

Фицо: Словакия няма да бъде заложник на отношенията между Москва и Киев

Премиерът на Словакия Роберт Фицо заяви в телефонен разговор с украинския си колега Денис Шмигал, че страната му няма да бъде "заложник" на отношенията между Москва и Киев, след като Украйна наложи санкции срещу "Лукойл", което доведе до преустановяване на доставките на руския петролен гигант, предаде Ройтерс. Словакия и Унгария тази..

публикувано на 21.07.24 в 08:23
Тръмп в Грант Рапидс, Мичиган, 20 юли 2024 г.

Тръмп се върна към предизборната кампания след опита за покушение

Бившият президент на САЩ и настоящ кандидат на републиканците Доналд Тръмп се завърна към предизборните си изяви седмица след покушението срещу него. Първият му митинг се състоя в Гранд Рапидс, щата Мичиган, в зала със затегнати мерки за сигурност. Пред поддръжниците си Тръмп определи превръщането му в мишена като акт на саможертва:..

публикувано на 21.07.24 в 08:19

Израелски въздушни удари срещу позиции на хутите в Йемен

Израел потвърди, че е нанесъл въздушни удари по контролираното от хутите йеменско пристанище Ходейда. Атаката идва ден след като дрон, изстрелян от групировката, удари Тел Авив. При атаката беше убит един човек, а осем бяха ранени. Междувременно ливанската шиитска групировка "Хизбула" заяви, че е изстреляла десетки ракети срещу израелски кибуц в..

публикувано на 21.07.24 в 08:15