Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Италианецът Ахиле Лауро ще представи Сан Марино на „Евровизия“

Ахиле Лауро
Снимка: Ройтерс

Нашумелият през последните години италиански певец Ахиле Лауро ще представи Сан Марино на конкурса „Евровизия“ в Торино през май. Това стана възможно след като той участва на фестивала на Сан Марино, отворен за изпълнители от цял свят.

С неиздаваната си до момента песен „Stripper“ в стил пънк-рок Ахиле Лауро спечели фестивала на Сан Марино. Събитието бе организирано за първи път под надслов „Един глас за Сан Марино”.

Целта бе да участват изпълнители от други националности и най-добрия да представи  градът-държава на конкурса „Евровизия“ тази година.

На финала участваха 18 изпълнители, от който 13 от Италия. Класата на Ахиле Лауро бе безспорна и международното жури с председател най-известният италиански песнописец Могол, го класира на първо място.

Лауро получи и наградата на критиката за най-радиофонична песен, както и парично възнаграждение от 7000 евро за успеха си на фестивала.

Негов почетен гост бе певецът Албано, който изправи на крака публиката в театър „Нуова догана”. Този първи песенен фестивал на Сан Марино бе излъчен от местната телевизия и бе проследен директно при много голям интерес от електронните италиански медии. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Посланичката ни в Израел Славена Гергова разказва на юношите за спасяването на българските евреи

9 март е знаменателен ден в Българската история. През 1943 е спряна депортацията на българските евреи от Старите територии на страната. Това е героизъм, какъвто няма в страните в Европа. Дания само е позволила евреите да изягат в Швеция. За съжаление, младото поколение не познава този история. Българското посолство и преселническите..

публикувано на 09.03.25 в 07:15

Европейските здравни власти разследват редица случаи на салмонелоза

Здравните власти и органите за безопасност на храните в Европа разследват зараза на салмонела, свързана с кълнове на люцерна. Между януари 2023 г. и януари 2025 г. са регистрирани 509 души със салмонелоза в девет държави от Европейския съюз и Европейското икономическо пространство. Най-засегнатата държава е Норвегия с 257 случая, следвана от Швеция,..

публикувано на 09.03.25 в 05:32

СЗО: Кръвоизливи и хипертония са основните причини за смърт при бременност и раждане

Кръвоизливи или нарушения с високо кръвно налягане като прееклампсия са водещите причини за смъртност при майките по света. Това сочи ново изследване, публикувано от Световната здравна организация във връзка с Международния ден на жената осми март.  През 2020 година са починали общо 287 хиляди жени заради усложнения, свързани с бременност или раждане,..

публикувано на 09.03.25 в 05:30
Изглед към сградата на британския парламент

Марсалек планирал да използа частни армии за контрол на миграцията в Европа

Ян Марсалек, руският шпионин давал инструкциите на българската шпионска клетка в Обединеното кралство, е планирал да използа частни армии, за да контролира миграцията в Европа, разкрива "Дейли телеграф". Ян Марсалек, укриващият се шеф на опозорената технологична компания Wirecard, планирал да създаде банда от 15 000 наемници, които да контролират..

публикувано на 09.03.25 в 05:20

Кюстендилският зелник предизвика участниците в кулинарно предаване

Кюстендилският зелник, вписан само преди месеци в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система "Живи човешки съкровища – България“ – 2024", се оказа предизвикателство за участниците в популярното кулинарно реалити предаване Hell's Kitchen – България. Сини и червени, водени, следени и..

публикувано на 08.03.25 в 19:37

Студентки протестираха срещу корупцията и насилието в Сърбия

Студентки в Сърбия отбелязаха Международния ден на жените с улични протести срещу корупцията и осъдиха насилието срещу нежния пол. Студентите в Сърбия протестират почти ежедневно след като бетонна козирка се срути през ноември миналата година на жп гара в Нови Сад и загинаха 15 души. Появиха се съмнения, че ремонтите дейности не са били..

публикувано на 08.03.25 в 19:16

Локализирани са двете огнища на пожара в община Сатовча

Локализирани са двете огнища  на пожара, който обхвана общински гори и земеделски площи на територията на община Сатовча. Засегнати са над 10 декара иглолистни насаждения. Двата пожара са възникнали в ранния следобед, в землището на сатовчанското село Плетена, съобщиха  от Югозападното държавно предприятие. Незабавно са сформирани екипи..

публикувано на 08.03.25 в 18:56