Сериозните проблеми във водния сектор у нас стават актуални, когато водата в домовете ни спре заради авария или настане суша. Природните катаклизми все повече ще изострят тази картина у нас по две основни причини - състоянието на водната инфраструктура калкулира над 60 процента загуби на вода и не сме научени да пестим този изчерпаем ресурс.
Проблемът със старата водопроводна мрежа в България не е от вчера и е навсякъде в страната. По различни изчисления, за да се подмени, ще са нужни над 40 милиарда лева. Ясно е, че това няма да стане скоро.
По-тревожното е, че качеството на питейната вода се променя, докато стигне до чешмите ни. Затова предпочитаме да си купим вода за пиене, или да си я налеем от по-близки до природните водоизточниците места, като избегнем пътя ѝ по старите тръби.
Кои са малките стъпки, водещи до по-големите промени? Това коментира пред БНР проф. Ганчо Димитров, един от водещите ВиК експерти в България:
"Проблемът със загубите на вода е заложен още през 60-те години, когато са проектирани и изпълнени нашите водопроводни мрежи, които за съжаление досега не са променени. Тогава бяха изпълнени целите - да се достави вода до населението, но с нискокачествени материали. Липса на средства за контрол и управление на водопроводните мрежи. Няма и кадастър на водопроводните мрежи, за да се следи тяхното качество във времето".
Проф. Димитров подчерта, че основната водопроводна мрежа в София и в други градове не е подменена.
Цифрата над 60 процента звучи скандално на фона на природните катаклизми и тревожното намаляване на този ресурс в природата.
"Физическите загуби на вода могат да се избегнат най-лесно с намаляване на налягането. Другата възможност е подмяната на износените водопроводни мрежи", каза проф. Ганчо Димитров.
Оказа се, че има още едно решение, което засяга всяко домакинство. Пестенето на водата, а оттам и на електроенергията. Тази ефективна и нескъпа политика се прилага във все повече държави, но не и у нас.
Репортажа на Кети Тренчева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Стотици миньори протестираха пред сградата на Министерския съвет, докато вътре се провежда извънредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Протестът е срещу предвидения 15% данък върху подземните богатства в бюджета на държавата за догодина. Организиран беше от Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ и..
По предлагания от правителстнвото проектобюджет за следващата година няма единодушие в Тристранния съвет. Бизнесът иска замразяване на заплати и съкращения в админиистрацията, а синдикатите настояват за по-високи обезщетения за безработица и майчинство. Министърът на финансите Людмила Петкова заяви от своя страна, че предлаганите бюджетни закони..
В Обединеното кралство специализиран полицейски отдел за борба с кражбите по магазините арестува 93 членове на 28 организирани престъпни групи, извършили кражби на стойност над 4 милиона паунда, съобщи Скай нюз. Освен извършените арести полицаите са идентифицирали също 228 неизвестни досега нарушители и 70 превозни средства, замесени в..
Бразилия няма да налага данъци върху износа за ЕС на редица суровини като никел, мед, алуминий, суровини за стомана, германий или галий. Ако все пак реши да наложи, износът към ЕС трябва да се ползва с митнически облекчения от най-малко 50 на сто. Аржентина пък няма да облага експорта на своите суровини, но ще може да налага мита за износ на..
Лидерът на каталунските сепаратисти Карлес Пучдемон призова испанския премиер Педро Санчес да поиска вот на доверие. От Брюксел Пучдемон обяви, че Санчес продължава да показва, че не заслужава доверие. Живеещият в изгнание в Белгия вече седем години Пучдемон критикува остро правителството в Мадрид, въпреки че съпартийците му подкрепят..
" Жертвите са живи, жертвите помнят . Целта на нашата инициатива е да се покаже, че те не са забравили това престъпление. Те все още очакват правосъдие ". Това заяви пред БНР журналистът Христо Христов – изпълнителен директор на Фондация "Истина и памет", относно 40-ата годишнина от началото на Възродителния процес. По този повод утре в Нов..
Изпълнителният директор на "Топлофикация София" Петър Петров гарантира, че независимо от ежедневните аварии, софиянци няма да останат без парно и топла вода през зимата. 150 милиона лева ще са загубите на дружеството до края на годината. Най-големите му задължения са към Българския енергиен холдинг и "Булгаргаз", които общо към края на ноември..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..