Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спасителната операция на опожарения ферибот край Корфу - въпросителни и паралели

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Подобни операции протичат изключително сложно, с бързо активиране на протоколи, с които работят спасителните служби, с допълнително мобилизиране на много техника. Това обясни за спасителната операция край остров Корфу инж. Веселин Миланов, помощник-ректор на Техническия университет във Варна.

„Към момента, поне това, което виждаме, операцията протича адекватно, но има страшно много фактори, които могат да помогнат или да попречат.“

Прекомерното обливане с вода, за да се намали температурата, крие риск да дебалансира кораба и да наруши устойчивостта му, посочи инж. Миланов.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според преподавателя е трудно да се каже коя е най-вероятната версия. Той отбеляза струпването на много камиони с гориво в тях, както и наличието на много хладилни камиони, заради които може да е станало късо съединение и предположи, че най-вероятно става дума за нещо, свързано с лесно запалима смес или с електрическата система на кораба.

Спасителната операция край Корфу ще продължи и днес, дори при влошаване на времето, увери говорителят на Министерството на външните работи Митко Димитров. По думите му се прави всичко възможно екипите да достигнат до долните нива на ферибота
Въздушна снимка на италианската брегова храна, онагледяваща част от спасителната операция. Снимка: ЕПА/БГНЕС
Близките на издирваните български граждани вчера са наблюдавали спасителната операция отблизо със съдействие на дипломатическите ни представители в Гърция, уточни говорителят на ведомството.

Пожарът на 18 февруари на ферибота „Юрофери - Олимпия” напомня за подобен инцидент в края на 2014 година, за който в Италия все още се води съдебен процес. Двата инцидента са се случили на една и съща средиземноморска линия.

Тогава избухна пожар на ферибота „Норман Атлантик“, собственост на гръцката компания „Анек”, при който загинаха 31 души. 

Адвокат Масимилиано Габриели, който се занимава с този случай, в специално интервю за ежедневника Il fatto quotidiano казва, че „това, което е установено без сянка на съмнение в процеса за пожара на „Норман Атлантик” е, че на борда на фериботите между Италия и Гърция често се натоварват хладилни камиони в брой, надвишаващ капацитета за свързване на превозните средства към електрическата мрежа на корабите”.

Адвокат Габриели, пояснява също, че „всички са наясно - корабособствениците и командването на борда, че има нарушение на правилата за безопасност, защото в гаражите се пътува с дизелови генератори, зареждащи хладилните превозни средства”.

Рискът от пожар отстъпва на заден план в интерес на печалбата" , подчертава адвокатът.

Във връзка процеса с „Норман Атлантик” по съдебен ред е била  направена т. нар. доказателствена симулация на злополука. В резултат на това се предполага, че пожарът в един от гаражите на кораба е бил предизвикан от хладилен камион, натоварен с риба. Хладилната камера не е била включена към електрическата система на ферибота, а към дизелов двигател - нещо, което е абсолютно забранено. Тогава на „Норман Атлантик” е имало 43 камиона, а щепселите за хладилните са били само 40.

Повече по темата слушайте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17