Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бизнесмен предлага работа в София на украински бежанци

Мария Минчева: Украински граждани с хуманитарен или статут на бежанец могат да работят у нас

До 200 хиляди бежанци могат да бъдат поети от българския трудов пазар

| обновено на 28.02.22 в 11:25
Хора, напускащи Украйна, пристигат на границата със Словакия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Собственик на малък бизнес в София предлага работа на украински бежанци от войната.

Емил Кирилов е собственик на малък семеен ресторант в София и може да предложи работа и дом на до пет човека за неограничен период от време.

Първите двама, младо семейство с две деца, вече пътуват към България, разказа той за БНР:

"Правя го заради хората и това мога да предложа. Това мога да предложа и тук в квартала ще намеря някакво голямо жилище и ще им го наема, няма проблем. Писа ми жена посредник. Мъж и жена са, млади са явно, защото децата им са малки.

Отделно ще им плащаме осигуровки, защото те евентуално ще бъдат на трудов договор, трябва да плащаме 300-400 лева осигуровки на тези хора поне.

Обаждаха ми се разни колеги и аз им казах, дайте да ги вземем хората. Само, че аз съм им дал условията - да им намерят и дом, защото, за да те вземат на работа, пък да плащаш в София, особено тези наеми, които са в момента, е малко тъпо".

От предложения за работа и дом в социалните мрежи може да се намери всичко необходимо, включително безплатни юридически услуги.

"Нашето законодателство предвижда български работодатели да могат да наемат на работа украински или други граждани, ако те имат статут на бежанец или на хора с хуманитарен статут, тогава те са приравнени дефакто на българските граждани.

Те могат да се регистрират в бюрата по труда, могат да ползват всички мерки, които ползват българските безработни по Закона за насърчаване на заетостта.  Могат да участват в обучения и всякакви други мерки, които да ги насърчават да се включват в пазара на труда", коментира за БНР Мария Минчева, заместник-председател на Българската стопанска камара.

"Проблемът тук е чисто процедурен. Първо тези лица трябва да имат предоставен някакъв статут - статут на бежанец или хуманитарен статут, за да могат да ползват тези права.

Когато са в процедура на предоставяне на международна закрила, те трябва да изчакат поне три месеца след подаване на молбата, за да могат да се ползват от тези права. Ако имат и затруднения с българския език, това ще удължи още достъпът им до пазара до труда.

Затова е добре да се помисли за някаква специална програма, която да предвижда съкратени срокове с оглед на украинската криза, за да могат докумените на украински граждани да бъдат по-бързо обработвани и те да имат по-бърз достъп до труда", поясни още Минчева.

"Това касае граждани от трети държави, които не са от страни членки на Европейския съюз, които имат статут на бежанец или хуманитарен статут", допълни Мария Минчева в "Хоризонт до обед".

"Хуманитарен статут се предоставя на чужденец, който може да бъде изложен на реална опасност,  поради тежки заплахи срещу живота, в случай на въоражен международен или вътрешен конфликт, което като че ли отговаря на ситуацията, в която се намират украинските граждани", каза още Минчева.

"Украинци, които са с двойно гражданство, те са български граждани и при тях не се прилага същата процедура. Те си ползват всички права на български граждани, но те не би следвало да търсят убежище, защото се прибират в родината си, след като са с двойно гражданство", уточни още експертът.

По думите й до 200 хиляди укрански бежанци биха могли да бъдат поети от българския трудов пазар, но с висчки условности за срокове и териториално разпределение. Но не знаем дали изобщо ще има такъв поток, каза още Минчева.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към сградите на Оксфордския университет.

Лондон очаква да се стигне до споразумение с ЕС за младежката мобилност

Британски министри смятат, че може да се постигне споразумение с Европейския съюз относно схема за младежка мобилност, след като Брюксел изглежда смекчава исканията си за позволение на младите европейци да живеят и работят във Великобритания, съобщи вестник "Таймс". Педро Серано, посланикът на ЕС в Обединеното кралство, каза пред Times Radio,..

публикувано на 27.09.24 в 10:40
Киър Стармър

Киър Стармър се срещна с Тръмп, но не и с Харис

Британският премиер Киър Стармър се срещна с Доналд Тръмп на двучасова вечеря в Ню Йорк в опит да установи добри отношения с републиканския кандидат за президент. Премиерът беше придружен от своя външен министър Дейвид Лами, който описа Тръмп като "симпатизант на неонацистите" през 2018 година, но сега каза, че ще работи с него на поста, ако..

публикувано на 27.09.24 в 10:35

Над 60 павилиона за Европейската нощ на учените в Кипър

В Кипър Европейската нощ на учените започва тази сутрин. Над 60 павилиона с изследователски екипи от университети и научни центрове ще предлагат експерименти на живо, научни състезания, интерактивни игри до късно вечерта. 18-ото издание на най-големия празник на науката преминава под мотото "Мисията е възможна: изследователи на борда за..

публикувано на 27.09.24 в 10:31
д-р Николай Шарков

Д-р Николай Шарков: Зъболекарският съюз ще повдигне въпроса за данък "захар"

Оралното здраве стои в периферията на хората, които вземат решенията и пишат законите. То е неразделна част от общото здраве . Интегрирането на оралното здраве в общото здравеопазване досега не е правено, както трябва да бъде. Това мнение изрази пред БНР председателят на Българския зъболекарски съюз и президент на Световната дентална..

публикувано на 27.09.24 в 10:29

72-годишен мотопедист е с опасност за живота след сблъсък с тротинетката в Хасково

Полицията в Хасково издирава водач на тротинетка, участвал в пътен инцидент на кръстовището между булевард "Сан Стефано" и улица "Стефан Караджа", където вчера са се сблъскали мотопед и електрическа тротинетка. Пострадал е 72-годишният мотопедист, който е настанен в Хасковската болница с опасност за живота. Мъжът с тротинетката е напуснал..

публикувано на 27.09.24 в 10:20

Над 1 500 000 души в САЩ са без ток заради урагана "Хелън"

Ураганът "Хелън" достигна сушата в северозападна Флорида като буря от категория 4, но отслабна до категория 2. Въпреки това синоптиците предупреждават, че се очакват опасни ветрове и силни дъждове в много райони в югоизточната част на САЩ. Ураганите се оценяват от 1 до 5 по скалата Сафир-Симпсън въз основа на скоростта на вятъра. Във Флорида,..

публикувано на 27.09.24 в 10:06

Вносителите на тютюневи изделия, в които има пластмаса плащат нова такса

Вносители на тютюневи изделия, в които има пластмаса, да плащат продуктова такса на предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. Това предвиждат промените на правителството в Наредбата за продуктова такса. Мярката е за тютюневи изделия с филтри, съдържащи пластмаса, нагревателите тютюневи изделия, пуретите, само..

публикувано на 27.09.24 в 09:57