Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнесмен предлага работа в София на украински бежанци

Мария Минчева: Украински граждани с хуманитарен или статут на бежанец могат да работят у нас

До 200 хиляди бежанци могат да бъдат поети от българския трудов пазар

| обновено на 28.02.22 в 11:25
Хора, напускащи Украйна, пристигат на границата със Словакия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Собственик на малък бизнес в София предлага работа на украински бежанци от войната.

Емил Кирилов е собственик на малък семеен ресторант в София и може да предложи работа и дом на до пет човека за неограничен период от време.

Първите двама, младо семейство с две деца, вече пътуват към България, разказа той за БНР:

"Правя го заради хората и това мога да предложа. Това мога да предложа и тук в квартала ще намеря някакво голямо жилище и ще им го наема, няма проблем. Писа ми жена посредник. Мъж и жена са, млади са явно, защото децата им са малки.

Отделно ще им плащаме осигуровки, защото те евентуално ще бъдат на трудов договор, трябва да плащаме 300-400 лева осигуровки на тези хора поне.

Обаждаха ми се разни колеги и аз им казах, дайте да ги вземем хората. Само, че аз съм им дал условията - да им намерят и дом, защото, за да те вземат на работа, пък да плащаш в София, особено тези наеми, които са в момента, е малко тъпо".

От предложения за работа и дом в социалните мрежи може да се намери всичко необходимо, включително безплатни юридически услуги.

"Нашето законодателство предвижда български работодатели да могат да наемат на работа украински или други граждани, ако те имат статут на бежанец или на хора с хуманитарен статут, тогава те са приравнени дефакто на българските граждани.

Те могат да се регистрират в бюрата по труда, могат да ползват всички мерки, които ползват българските безработни по Закона за насърчаване на заетостта.  Могат да участват в обучения и всякакви други мерки, които да ги насърчават да се включват в пазара на труда", коментира за БНР Мария Минчева, заместник-председател на Българската стопанска камара.

"Проблемът тук е чисто процедурен. Първо тези лица трябва да имат предоставен някакъв статут - статут на бежанец или хуманитарен статут, за да могат да ползват тези права.

Когато са в процедура на предоставяне на международна закрила, те трябва да изчакат поне три месеца след подаване на молбата, за да могат да се ползват от тези права. Ако имат и затруднения с българския език, това ще удължи още достъпът им до пазара до труда.

Затова е добре да се помисли за някаква специална програма, която да предвижда съкратени срокове с оглед на украинската криза, за да могат докумените на украински граждани да бъдат по-бързо обработвани и те да имат по-бърз достъп до труда", поясни още Минчева.

"Това касае граждани от трети държави, които не са от страни членки на Европейския съюз, които имат статут на бежанец или хуманитарен статут", допълни Мария Минчева в "Хоризонт до обед".

"Хуманитарен статут се предоставя на чужденец, който може да бъде изложен на реална опасност,  поради тежки заплахи срещу живота, в случай на въоражен международен или вътрешен конфликт, което като че ли отговаря на ситуацията, в която се намират украинските граждани", каза още Минчева.

"Украинци, които са с двойно гражданство, те са български граждани и при тях не се прилага същата процедура. Те си ползват всички права на български граждани, но те не би следвало да търсят убежище, защото се прибират в родината си, след като са с двойно гражданство", уточни още експертът.

По думите й до 200 хиляди укрански бежанци биха могли да бъдат поети от българския трудов пазар, но с висчки условности за срокове и териториално разпределение. Но не знаем дали изобщо ще има такъв поток, каза още Минчева.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция: Младежи получават дигитална дебитна карта със 150 евро

67 хиляди младежи в Гърция са подали молба за получаване на дигитална дебитна карта със заредена сума 150 евро. Право на дигиталната карта имат младежи, навършили тази година 18 и 19 години. Сумата може да се използва за туризъм - заплащане на билети за пътуване, нощувки в хотели, а също и за билети за концерти и посещение на музеи...

публикувано на 20.04.25 в 13:22
Найджъл Фарадж и Ед Милибанд

Британският министър на енергетиката обвини Фарадж в разпространение на лъжи

Британският министър на енергетиката и бивш лидер на лейбъристите Ед Милибанд обвини Найджъл Фарадж в разпространение на "глупости и лъжи" относно ангажимента на правителството за нулеви въглеродни емисии, след като лидерът на "Реформирай Обединеното кралство" каза, че проблемът може да се превърне в "нов Брекзит". В статия в "Обзървър"..

публикувано на 20.04.25 в 13:08

Мощни бури връхлетяха Австралия

Най-малко шестима души са загинали, а двама се водят изчезнали от петък насам, след като необичайно големи вълни връхлетяха бреговете на Австралия през последните дни, предаде агенция ДПА. Рибар загина, след като днес беше пометен от скали, което е последният от поредицата смъртни случаи от удавяне, помрачили великденските празници, допълва БТА...

публикувано на 20.04.25 в 13:05

Патриарх Даниил: Възкресението е сърцевината на нашата вяра

Православни и католици празнуват Възкресение Христово. Най-значимият църковен празник беше посрещнат в полунощ, когато в храмовете прозвуча пасхалният поздрав "Христос воскресе!".  Тази сутрин патриарх Даниил оглави богослужението за Второ възкресение в столичния митрополитски храм "Света Неделя". За втори път днес на Великден..

публикувано на 20.04.25 в 12:27

В Пазарджик храмовете са изпълнени с хора, присъстващи на богослужение за Второ възкресение

В Пазарджик , от рано сутринта храмовете бяха изпълнени с хора, за да присъстват на празничното богослужение за Второ възкресение. На службата, наречена още вечерня, те се помолиха за здраве и мир за човеците: "Това е Пасха и няма по-голям празник от нея, защото Христос е живота, да усетят пасхалната радост, която ангелите са възвестили на..

публикувано на 20.04.25 в 12:21

Хиляди вярващи от различни държави посрещнаха Великден в Банско

Хиляди вярващи от различни държави посрещнаха Възкресение Христово в Банско. Точно в полунощ празничната служба се пренесе от храма "Света троица" на площад "Възраждане" пред паметника на Свети Паисий Хилендарски. Православни християни от България, Гърция, Северна Македония, Русия, Украйна, Сърбия изпълниха двора на черквата "Света Троица",..

публикувано на 20.04.25 в 12:09

В Русе православни, католици и арменци посрещнаха заедно Великден

Всички християнски деноминации в Русе посрещнаха Възкресението и се поздравиха за празника, като най-вълнуващо бе в полунощ, когато православни, католици и арменци бяха заедно. Радостта от Възкресението бе голяма и камбанните песни на католическия храм "Св. Павел от Кръста" и на православния "Св. Николай Чудотворец" събраха вярващите от..

публикувано на 20.04.25 в 11:13