Гражданите на Беларус са одобрили страната им да се откаже от статута си на неядрена държава и да може да приема за постоянно ядрени оръжия и руски военни части. Това показват резултатите от проведен вчера в страната референдум за конституционни промени. Част от измененията засилват властта на президента Александър Лукашенко.
Допитването беше проведено, докато в съседна Украйна продължава инвазията на руската армия, а на беларуско-украинската граница се очакват преговори между воюващите страни, отбелязва агенцията.
Ръководителят на беларуската Централна избирателна комисия Игор Карпенко обяви, че малко над 65% от участвалите в референдума са гласували в полза на поправките, а малко над 10 на сто - срещу тях, съобщават руски информационни агенции. Според Карпенко избирателната активност е била близо 79%.
За да влязат в сила, измененията трябва да бъдат одобрени от над половината гласували при участие в гласуването на над 50 на сто от гласоподавателите.
Президентът Лукашенко, който е на власт от 1994 ч., обеща референдума след протестите при преизбирането му през 2020 г.
Около 800 души бяха арестувани в Беларус, след като в страната бяха обявени резултатите от референдума, предаде БТА.
Референдумът разпали най-големите протести за последните месеци, като хиляди граждани излязоха по улиците на Беларус. Президентът Александър Лукашенко наложи масови репресии срещу дисидентите, след като през 2020 г. спечели оспорвани президентски избори, които бяха предизвикателство пред оставането му на власт, припомня Ройтерс.
Промените в конституцията бяха приети с подкрепата на 65 процента от гласовете, сочат официалните данни. Те позволяват разполагането на ядрени оръжия на територията на Беларус за първи път след разпадането на Съветския съюз.
„Въпреки многобройните призиви от деструктивни канали в „Телеграм“ да се дестабилизира ситуацията в страната, масови протести нямаше. Полицаите предприеха незабавни действия и предотвратиха провокациите“, съобщи беларуското министерство на вътрешните работи.
В Кипър от днес започна електронна регистрация на всички работещи и на условията им на труд, съобщиха от социалното министерство в Никозия. Новото законово изискване, което се прилага за първи път, е част от мерките за борба с работата "на черно". Работодателите в Кипър имат на разположение два месеца, до 28 февруари, да регистрират в специалната..
Украинските въоръжени сили са поразили команден пункт на руската армия в селището Марино в руската Курска област. Това съобщиха от генералния щаб на украинската армия, като допълниха, че са били предприети всички необходими мерки за минимизиране на заплахата за живота на цивилното население. В съобщението не се уточнява оръжието, с което е бил нанесен..
Управляващата коалиция в Словакия ще обсъди ответни мерки срещу Украйна след решението на Киев да прекрати от 1 януари транзита на руски газ. Това обяви словашкият премиер Роберт Фицо, съобщава Ройтерс. В публикувано във Фейсбук видеообръщение Фицо посочи, че неговата партия СМЕР обмисля спиране на доставките на електричество за Украйна, намаляване на..
Комисията за защита на потребителите (КЗП) се самосезира по повод смъртта на 14-годишното момче, което загуби живота си след падане от седмия етаж на блок в Плевен след употребата на вейп - устройство за пушене, в което се поставя течност. След смъртта на дете: Прокуратурата в Плевен назначи експертиза за съдържанието на вейп устройството..
Проблемите при оказване на спешна и неотложна помощ да станат един от приоритетите на управляващите, в това число при приемане на бюджета за 2025 година - за това призовават от Синдикат "Защита" при Центъра за спешна помощ в София след случая на агресия срещу негов охранител. От синдиката настояват да бъдат предприети стъпки, гарантиращи живота и..
Най-много бебета в Силистренска област са родени в болницата в Тутракан – 445. От тях 211 са момчета, 234 - момичета, а двойките близнаци са седем. Общо в региона са родени 747 деца, с около 40 по-малко от 2023 година. Още вчера в Тутракан изплака и първото бебе в Силистренско - момче на име Миран, което е второ дете на 32-годишната Миасе Мустафа от..
Призивите на американския милиардер Илон Мъск за освобождаване на британския националист и активист Томи Робинсън (Stephen Christopher Yaxley-Lennon), лидер на крайнодясното движение Английска лига за отбрана, разгневиха депутатите от управляващата във Великобритания Лейбъристка партия. Довереният съветник на Доналд Тръмп публикува в собствената си..
Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред..
В края на 2024-та година Синдикатът на административните служители "Подкрепа" започна национална кампания под наслов "Нашият глас за отнетия клас!" с..
"Министерският съвет изпълни задължението, което трябваше да изпълни по силата на текст от Кодекса на труда. Трябваше да се изпълни – все още не е..