Президентът на Съединените щати Джо Байдън заяви, че руският президент Владимир Путин „ще плати висока цена“ за инвазията в Украйна.
По време на първата си реч за състоянието на съюза Байдън говори и за сплотеността на съюзниците.
Американският президент начерта планове за справяне с инфлацията в Съединените щати. Речта му продължи 62 минути
Украйна бе първият акцент в речта на Байдън. Той заяви, че Съединените щати се присъединяват към Канада и Европейския съюз и затварят въздушното си пространство за руски самолети в отговор на инвазията.
Байдън каза, че руският президент Путин е преценил грешно готовността на САЩ и съюзниците да отговорят на руската агресия. Той отбеляза, че Путин е очаквал светът да се поддаде, но вместо това е срещнал „стена от мощ, която никога не е очаквал или си е представял – той срещна украинския народ.“
„Той отхвърли многократни опити за дипломация, той сметна, че Западът и НАТО няма да отговорят. Той сметна, че може да ни разедини у дома, в тази зала, тази нация. Той сметна, че може да доведе до разединение също в Европа. Путин сгреши. Ние сме готови. Ние сме обединени. И това направихме – останахме обединени.“
Американският президент също обоснова санкциите и смисълът от НАТО с думите:
„От историята научихме следния урок – когато диктаторите не плащат цена за тяхната агресия, те причиняват повече хаос. Те продължават. И цените и заплахите за света и Америка продължават да се покачват.“
Байдън каза още:
„Знам, че новините от това, което се случва могат да са обезпокояващи за всички американци, но искам да знаете – ще сме добре. Когато историята за този момент е написана - войната на Путин в Украйна ще е направила Русия по-слаба, а по-голямата част от света по-силна“.
Американският президент говори пред двете камари на Конгреса. Сред гостите бе и посланикът на Украйна в Съединените щати Оксана Маркарова, която получи бурни аплодисменти от дошлите.
Подкрепа бе показана и навън с веещи се наред с американското и знамето на Вашингтон украински знамена по Пенсилвения авеню, което свързва Белия дом с Капитолия. Знамената бяха поставени по нареждане на кмета на американската столица. Синьо-жълти флагове и дрехи с тази палитра можеха да се видят и в Конгреса по време на речта.
Една от вътрешнополитическите теми бе тази за инфлацията. Байдън призова и за фокус върху американското производство и вериги за доставки.
„Имаме избор. Един начин за справяне с инфлацията е да намалим заплатите и да направим американците по-бедни. Аз имам по-добър план за справяне с инфлацията. Намалете цените си, не заплатите. Правете повече коли и полупроводници в Америка. Повече инфраструктура и иновации в Америка.“
По темата за Covid-19 американският президент призова за преодоляване на политическите различия:
„Спрете да гледате на Covid като разделяща партийна линия. Вижте го като това което е: ужасна болест.“
Байдън говори в момент, в който според проучване от миналия месец, цитирано от АП 44 процента одобряват как той се справя със задълженията си, а 55 процента не одобряват. През юли миналата година 60 процента са одобрявали работата му, допълва АП.
Традиционно след речта на президента се изказа и опозиционната партия. Тази година републиканците представи губернаторът на Айова Ким Рейнълдс. Тя призова американците „да са обединени в солидарност със смелите украинци, които с кураж защитават страната си срещи тиранията на Путин.“ Но Рейнълдс също критикува Байдън и демократите, които според нея връщат страната в края 70те и началото 80те, когато в страната е имало голяма инфлация, ръст на престъпленията, a “Съветската армия се е опитвала да преначертае картата на света.“
Рейнълдс посочи като провали на администрацията в чужбина съпроводеното с хаос изтегляне от Афганистан, тестовете с балистични ракети на Северна Корея и руската инвазия в Украйна. Тя допълни, че Америка „реагира на събитията в света вместо да ги води“ и че е време Съединените Щати да демонстрират сила по света.
Докато Доналд Тръмп и Киър Стармър се договориха да се срещнат скоро и взаимно си направиха комплименти, продължава да цари неяснота дали американският президент ще одобри номинацията на британския премиер за посланик във Вашингтон, съобщи „Индипендънт“. Очаква се Доналд Тръмп да вземе решение за лорд Питър Манделсън като посланик на Обединеното..
Кипър напредва с цифровата трансформация като пуска национални цифрови документи за самоличност. От днес кипърците могат да подават заявления за електронна лична карта, като държавата субсидира първите 100 000 от тях. Право на електронна лична карта имат граждани на Кипър на възраст над 18 години, притежаващи биометричен документ за самоличност и смарт..
В Ямболска област днес ще бъде взето решение дали да продължат да действат противоепидемичните мерки срещу разпространението на грипа. От миналата седмица в района е обявена грипна епидемия, а учениците се обучават дистанционно. До днес включително учениците се обучават в електронна среда, като на предстоящото заседание на..
Синдикатите в Кипър се подготвят за тежък диалог с министерството на труда и работодателските организации. Те ще обсъдят общите си позиции по решаващи въпроси за развитието на индустриалните отношения през 2025 г. на провеждащата се днес общосиндикална конференция с участието на всички профсъюзи. Гарантирането на адекватни заплати и постигането на..
Британският премиер Киър Стармър е поздравил президента на САЩ Доналд Тръмп за неговата „роля в осигуряването на забележителното примирие и сделката за заложниците в Газа“ по време на телефонен разговор между двамата лидери, съобщи Би Би Си. Разговорът се състоя часове, след като Тръмп похвали Стармър, че е свършил „много добра работа досега“ и каза, че..
Противопожарни участъци да бъдат разкрити на територията на община "Тунджа" настояват от администрацията и кметствата. При възникването на пожар се налага в гасенето да се включват огнеборци от Ямбол, като се налага да изминат понякога 30-40 км. При подобна ситуация през декември изгоря покривът на читалището в село Бояджик. Миналата година..
Институт „Конфуций” във Великотърновския университет обяви традиционния си национален конкурс на тема "България и Китай – древни и уникални цивилизации". Подтемата на 15-ото издание на конкурса е "Пътешествие през златните векове на историята: владетелски династии, култура и постижения", съобщи директорът на институт "Конфуций" във Велико Търново и..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..