Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаква се Планът за възстановяване да бъде одобрен на техническо ниво

Асен Василев
Снимка: minfin.bg

До днес се очаква на техническо ниво Планът за възстановяване и устойчивост на България да бъде одобрен, увери миналата седмица в парламента вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев.

Парите от Брюксел трябва да бъдат разходвани до юни 2026 година, а страната ни може да разчита на 12,3 милиарда лева, които постъпват поетапно. Василев представи индикативна разбивка на средствата по пера:

„За икономически мерки най-грубо казано - 3,6 милиарда лева, енергиен преход - 5,6 милиарда лева, за дигитализация и свързаност - 2,4 милиарда лева и за социални мерки - около 2 милиарда лева“.

България е една от малкото държави, които все още нямат одобрени планове. Първият вариант на плана бе разработен още от последния кабинет на Бойко Борисов, но след това претърпя няколко сериозни промени от служебните правителства и кабинета „Петков“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мирчев

Ивайло Мирчев: България се отказва от реформи и ще загуби 1,3 милиарда лева от ПВУ

Отказът на правителството да внесе в НС законите по ПВУ,  означава, че България ще загуби предвидените средства. Това заяви в кулоарите на парламента депутатът от "Демократична България" Ивайло Мирчев. Той обвини ГЕРБ, че в продължение на две години отказват да приемат заложеното в плана законодателство, въпреки настояването на ПП-ДБ:..

публикувано на 26.02.25 в 14:05
Николай Василев

Николай Василев: 16 правителства не отделиха и минута, за да убедят обществото за еврозоната

Призовавам за голяма комуникационна кампания на правителството и медиен дебат между поддръжници и противници на еврозоната, защото през последните години се чуват гласовете само на противниците и повечето неща, които казват, не са истина!  Това каза пред БНР финансистът Николай Василев, бивш вицепремиер и министър на икономиката и..

публикувано на 26.02.25 в 14:01
Весислава Танчева

Весислава Танчева: Коалицията ще се разклати при противоречия между Борисов, Пеевски и Радев

Реакцията на ДПС на Доган не може да разклати управляващата коалиция. Това може да стане само при силно противоречие между двете водещи фигури в нея Делян Пеевски и Бойко Борисов.  Това прогнозира комуникационният експерт от "БОЕЦ" Весислава Танчева в интервю пред БНР.  "Или рязко увеличение на влиянието на третата индиректна фигура в..

публикувано на 26.02.25 в 13:33
Делян Пеевски

Пеевски обвини ДПС-ДПС, рекетирали управляващите за постове

Председателят на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски обвини ДПС-ДПС, че рекетират управляващите за постове срещу подкрепа за кабинета. "Безгласни деребеи. Те си избраха тази унизителна роля. Те дори не са патерици, някакви клечици или не знам какво са. Като бяха решили, че после ще изнудват брутално. Явно са се разочаровали, че рекетите не им се..

публикувано на 26.02.25 в 13:21

КФН: Продължава тенденцията за служебно разпределение на хората в частните пенсионни фондове

И през 2024 година продължава тенденцията за масово служебно разпределение на хората в частните пенсионни фондове – близо 100 000 души, сочат данните на Комисията за финансов надзор за миналата година. Това са 90% от общия брой новопостъпващи лица в най-масовите универсални фондове. Служебно разпределение се прави за всички, които не са си..

публикувано на 26.02.25 в 13:08

Проверка констатира, че буните на "Болата" са силно разрушени

Брегозащитните съоръжения на залива "Болата" са в силно разрушено състояние, констатира проверка, извършена на 21 февруари. Тя беше назначена от областния управител след поредица от сигнали на местната общност и Сдружение "За туризма на Калиакра". В проверката участие са взели представители на Областна администрация Добрич, Община Каварна,..

публикувано на 26.02.25 в 13:07

БЛС и болниците искат да отпадне механизмът за контрол върху разходите за болнична помощ

Българският лекарски съюз и сдруженията на държавни, общински и частни болници поискаха да отпадне механизмът за контрол върху разходите за болнична помощ, заложен в проекта на бюджета на Здравната каса за тази година и заплашиха с протести. Часове преди първото разглеждане на законопроекта за Бюджета на Касата от Здравната комисия в НС, от..

публикувано на 26.02.25 в 12:56