Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анастасия Продански:

Толкова е тъжно, толкова сложно и страшно

Анастасия Продански
Снимка: личен архив

Анастасия Продански помага на децата и на жените, които са избягали от войната в Украйна. Бежанките са убедени, че са в България за малко, защото не могат да оставят мъжете си и домовете си. Но да се върнат сега не могат, затова Анастасия иска да подкрепя децата и майките, които нямат избор.


Кръщелницата й Грета е още в Украйна. Тя е на 13 години и е позволила на майка си да изпрати страници от дневника й, за да достигне до повече хора. Грета пише:

"Ако се приеме войната като небесно наказание, се появява усещане за дълбока вина, Божи гняв. За някои дори неясно защо. Светът става непоносим. И, като че ли невидими сили притискат светлата душа. И тогава невинната душа се скита в непознат свят и не може да разбере причината за това наказание..."

Анастасия разказва за свой познат свещеник, който заедно със съпругата и децата си се грижи за възрастните хора, които са останали в Киев. И нейният баща, който е с онкологично заболяване, не е искал да напусне родината си, тъй като лекарите не му дават много дни живот. Преминава през трудния път до България, въпреки физическата болка заради дъщеря си и внучката, които заявили, че няма да тръгнат без него и съпругата му.  

"Зная, че е толкова тъжно, толкова сложно, толкова страшно," споделя през сълзи Анастасия Продански...

Сега нейното желание е да намери нова сграда за детски клуб, в който украинските деца да могат да общуват, да учат и да се забавляват.

Чуйте трудния и много емоционален разказ на Анастасия Продански за Украйна и живота на нейните роднини и приятели пред Евелина Стоянова.

Всички епизоди на "Неразказани истории" ще намерите:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33