На днешното заседание на НСТС бизнесът възрази срещу нарастването на минималната работна заплата на 710 лева от 1 април. Синдикатите одобряват действията на държавата, но настояха за ново увеличение поне на 760 лева, още от месец юли с актуализацията на бюджета. Националният тристранен съвет обсъди постановлението, с което минималното възнаграждение ще се повиши от сегашните 650 на 710 лева, както е записано в приетия годишен бюджет.
Правителството, в лицето на присъстващите вицепремиер и финансов министър Асен Василев и на социалният Георги Гьоков, не коментира и не защити пред бизнес и синдикати защо минималната работна заплата нараства.
Работодателите принципно са против заради административния механизъм на определяне. Предложиха да се водят преговори за минимални заплати по икономически дейности, а планираното от държавата според тях, ще затрудни дейността на фирмите. Кънчо Стойчев от Асоциацията на индустриалния капитал поиска минималната заплата да е брутна и да не включва начисляването на добавката известна като "Клас прослужено време".
"Особено по отношение на микро, малките и средните предприятия в България. Социално-икономическият ефект за тях, според нас, ще бъде сериозен", каза Добри Митрев от Асоциацията на индустриалния капител.
Синдикатите подкрепят увеличението, но предупредиха, че ръст от 9,1 на сто вече е изяден от февруарската инфлация:
"Всъщност за първи път българинът от едно десетилетие губи реално покупателна способност. Не обвиняваме никого. Просто настояваме за още един ръст на минималната заплата в рамките на предвидената актуализация през лятото на 2022-ра година поне на 760 лева и привеждането на минималната работна заплата в съотношение със средната от 50 процента така, както препоръчва и директивата за адекватни и справедливи минимални работни заплати", каза Любомир Костов от КНСБ.
Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" поиска по-смело още по-висока минимална заплата от юли:
"50% от средната работна заплата, което към момента означава 840 лева. По покупателна способност минималната работна заплата в България е по-ниска от три балкански държави, които са извън Европейския съюз и това са Черна гора, Сърбия и Северна Македония".
Социалните партньори подкрепиха поредното удължаване на действието на мярката за запазване на заетостта 60 на 40, която да се прилага за последно от април до юни.
Общо 66 станаха жертвите на пожара в хотел в турския ски курорт Карталкая (окръг Болу, Северозападна Турция). Това съобщи министърът на вътрешните работи Али Йерликая, цитиран от турските медии. Десет души са загинали при пожар в хотел в турски курорт Йерликая добави, че броят на пострадалите при трагедията е 51 души. Състоянието на един..
Алиансът на технологичната индустрия призова Комисията за защита на потребителите да прекрати своите "абсурдни, безпочвени и правно необосновани атаки" срещу трите мобилни оператора. Позицията на браншовата организация идва, след като в понеделник председателят на КЗП поиска от Комисията за регулиране на съобщенията да отнеме лицензите на трите..
България е домакин на годишната среща на националните координатори на Европейския план за борба с инсулта с перспектива до 2030 година. В световен мащаб инсултът е основна причина за инвалидизация и за смъртност, но също така има и висока икономическа тежест в обществата. Повишават се разходите за здравна грижа - като болнично лечение,..
Пожар е обхванал близо 4 дка в база за скрап в Южната промишлена зона на Бургас. На място са 5 противопожарни коли с огнеборци и 2 водоноски. Жена в района на пожара е транспортирана с линейка до бургаската болница, откъдето заявиха, че няма опасност за живота ѝ. Гъстият черен дим от пожара се вижда в целия град. Близо до огъня има складове...
Доц. Костадин Ангелов ще ръководи Съвета за съвместно управление през следващите три месеца. Той беше избран за ротационен председател на проведеното днес първо заседание на органа, който ще координира действията на управленското мнозинство. Костадин Ангелов е избран за първи ротационен председател на Съвета за съвместно управление Първото..
На 21 януари отбелязваме Деня на родилната помощ. Той се чества от 1951 г. с указ на Президиума на Народното събрание като Ден на родилната помощ и на акушерките и гинеколозите. Датата е избрана заради празника Бабинден, който по стар стил е на 21 януари, а по нов - на 8 януари. В смолянската многопрофилна болница "д-р Братан Шукеров" от..
Председателят на НС Наталия Киселова е внесла три проекта на решения за сваляне имунитета на трима народни представители – Лена Бориславова от ПП-ДБ и на Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов от ПГ на "Демокрация, права и свободи – ДПС". Само тези трима депутати не се отказаха от специалната си защита от общо 7 отправени искания от и.ф. главен прокурор..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..