Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надежда Йорданова: Няма война с прокуратурата, има правова държава

Специализираното правосъдие се изроди и не оправда очакванията, смята правосъдният министър

Надежда Йорданова
Снимка: Мария Филева

„Това, което ние правим, е да настояваме за отговорност на главния прокурор. Това не е война, това е правова държава“, заяви в предаването „Неделя 150“ на БНР министърът на правосъдието Надежда Йорданова.  

„Що се отнася до прокуратурата като институция, в рамките на правомощията си ние си взаимодействаме с прокуратурата“, уточни Йорданова.  

След решението на Конституционния съд ВСС трябва да гледа по същество представеното предложение за предсрочното освобождаване на Иван Гешев, каза министърът на правосъдието.

Според Йорданова прави впечатление как чрез процедурни правила с изисквания за допустимост висшите магистрати се опитват да откажат разглеждането на част от обстоятелствата, посочени в искането за отстраняване и „тази линия на поведение е съвсем очевидна“.

Всеки опит да се омаловажи провеждането на подобна процедура за търсене на отговорност на главния прокурор не трябва да бъде приеман, смята тя. Относно ползата но процедурата, която ще се развие в настоящия състав на Висшия съдебен съвет, правосъдният министър посочи:

„Ползата за обществото е това, че за пореден път ще бъдат осветлени различните зависимости. С този дебат ще станат видни определени дефицити на хората, които са в момента във ВСС. Една от преките положителни последици на тази процедура е в следващия ВСС да имаме хора с висок професионализъм, гръбнак и висок морал.“

Липсват данни за страната ни каква част от досъдебните производства се развиват над 6 години, изтъкна Надежда Йорданова, като се позова на европейска статистика. 

„Не мога да приема ситуацията, при която прокуратурата бодро докладва как провежда своите досъдебни производство в срок и много удобно си спестява колко пъти удължава сроковете по тези досъдебни производства, за да бъде всичко развивано в срок.“

Много често мерките за неотклонение, например домашният арест или други форми на мерки за неотклонение, като че ли се използват като репресия. Тоест много е важно някой да бъде ударен, задържан и по-малко важно е колко бързо ще бъде разследвано съответното престъпление и внесен обвинителният акт в съда“, коментира Йорданова.  

Запитана има ли нарушения от страна на МВР при арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, тя отбеляза, че от правна гледна точка МВР има правомощия да действа при условия на неотложност, но дали са били налице такива условия, ще се произнесе съдът.

По темата със закриването на специализираното правосъдие Надежда Йорданова попита „къде са делата за корупция на високите етажи“.

„Къде са разследванията, къде са обвинителните актове? Големият проблем в действието на специализираното правосъдие е, че то действително се изроди, не оправда очакванията, с които беше създадено. Специализираното правосъдие беше използвано от прокуратурата най-вече за подслушвания, за задържания. По-голяма част от делата, които разглежда Специализираният съд, са по искания за мерки за неотклонение, за разрешаване за използване на СРС.“

Йорданова смята, че закриването на специализираното правосъдие „ще създаде ново усещане в съдебната система, че няма да има острови, които дават възможности правото да се прилага по изкривен начин“. 

По въпроса с разногласията в коалицията министърът на правосъдието каза, че „поне в сектор правосъдие върви изпълнението на приоритетите, както са договорени" и тя не е участвала в разговори за излизане на ДБ от управляващата коалиция.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28