Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бежанците от Украйна, които дойдоха в Сандански, са предимно бесарабски българи

Хотелиерът Илия Пасков осигури подслон и храна за някои от бежанците

Снимка: Ани Петрова

На 27 март в 18.30 започва международният благотворителен концерт  "Телемаратон - спасете Украйна, спрете войната". В него ще се включат  изпълнители от различни места на планетата. В София концертът ще се излъчва на екран пред Столичната библиотека на площан "Славейков".

В 16 часа на площад "Александър Батенберг" в София се провежда концертът "Солидарност с Украйна - с вас сме". На различни пункотве ще се събират средства за пострадалите от войната в Украйна и бежанците, които Фондация "За доброто" и Ситуационният център "Отворени врати за Украйна" посрещат ежедневно.

Българското национално радио, Българската национална телевизия и НТ "Иван Вазов" обединяват усилия в подкрепа на пострадалите от войната в Украйна. На 28 март от 19:00 часа двете обществени медии, с домакинството на Народния театър, организират благотворителен концерт "Заедно за Украйна", в знак на съпричастност към пострадалите от войната. Събитието е под патронажа на президента на Република България г-н Румен Радев.

Бежанската вълна от Украйна превърна много български хотели в дом за хората, бягащи от войната, а собствениците на хотели  станаха първите доброволци-мисионери. Някои дори не се надяват на държавната помощ, не са я и очаквали. Както не са очаквали тези, на които помагат, да искат да им се отплатят - с труд и със знания.  Едно от тези места е Санаднски, където първите бежанци от Украйна били посрещнати от руската общност в курорта.
Бежанците от Украйна, които дойдоха и останаха в Сандански, са предимно бесарабски българи. Близо месец 25 майки с децата си и няколко по-възрастни жени живеят в красив хотел в центъра на курортния град. Но не се чувстват туристи. Благодарни са за човешкото и топло отношение, но не обичат милостинята. Затова жените започват да помагат в хотела, докато децата им учат онлайн с украинските си учители. Сред жените има инженери, банкери, компютърни специалисти, дори еколог - мисионер като Галина Добровольская, която пише стихотворения и хумористични разкази. Един човешки потенциал, който страната ни трябва да  оцени и ако може да задържи, каза за БНР хотелиерът Илия Пасков:

"Не се бъркаме в работата на политиците, но в Сандански има руска общност. Руската общност дойде и ги посрещна. Хората се разплакаха, беше трогателна картинка. Свикнаха, доволни са, ние също сме доволни - възпитани хора, държат се добре, хубави деца. Те са нашите бесарабски българи. Каквото им трябва го предоставяме. Оттук нататък хода е на държавата. Дали ще ни обезпечи, ние не сме искали конкретно обезпечение. Има много разходи по тях. Знаете, че и на нас ни е трудно. Ние можем два три месеца безвъзмездно да им помагаме, но после става трудна ситуацията".

Галина Добровольская е била строителен инженер в Одеса и въпреки, че вече е пенсионер,  не остава без работа:

"Много съм благодарна на Илия Пасков. Той ни прие много добре, имаме стаи, той ни изхранва".

Галина Добровольская       Снимка: Кети Тренчева

Войната разделя Галина с двамата ѝ сина и техните семейства. Въпреки болката, тя е благодарна, че са успели да се спасят от войната.

"Големият син с детето и със съпругата си одитоха в Португалия. Другият син, той е компютърен специалист, той със съпругата си също избяга", допълни за "Хоризонт" Галина Добровольская. 

Българската фамилия на Галина Добровольская е Великова и това е най-ценното наследство за нея от предците ѝ. Занимава се с екология, пише стихове за деца, а в момента хумористични разкази, което ме удивлява. За себе си казва, че е мирният атом в света и в космоса:

"Аз имам просветителска дейност. На децата разказвам".

Снимка:  Кети Тренчева

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37