Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Тя на трета степен"

Да бъдеш жена в неспокойни времена

Историите на Олена Зеленска, Светлана Йовчева и Ая Таха

| обновено на 30.03.22 в 15:01
Олена Зеленска
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Жените са нежни и крехки създания, които могат да бъдат и много борбени и смели, особено във времена като днешните.

Третия епизод на подкаста "Тя на трета степен" посветихме именно на тях - жените, които проявяват сила и запазват хладнокръвие, въпреки страха и ужаса.

Олена Зеленска е първа дама на Украйна едва от три години, но вече се е утвърдила като модел за подражание за украинките. Тя проявява изключителна отдаденост и подема и подкрепя множество каузи за подобряване живота на децата и младежите в Украйна. Най-неочаквано и за нея самата днес е принудена да воюва, редом до съпруга си Володимир Зеленски, който отказа да изостави страната и народа си в най-тежкия му час. 


Олена Зеленска е много активна в социалните медии като едновременно вдъхновява и дава сили на украинците да продължат борбата срещу руската армия и в същото време показва на света тежкото положение в страната и зове за помощ и солидарност. Най-младата първа дама на Украйна е една наистина силна и непоколебима жена, което си пролича и в решението й да остане в страната по време на войната въпреки огромния риск за нея и семейството й.

Ая Таха е наполовина сирийка, лекар по професия, поет по душа и отскоро майка. Носител на наградата "Човек на годината" заради доброволческата й работа в COVID-отделението на "Пирогов" в началото на пандемията. С нея си говорим за войните, които са съпътствали живота й. В спомените си Ая ни връща в Сирия преди гражданската война там, разказва за времето като дете, когато е пяла за мир, и за ненаучените уроци от многото кризи, през които преминаваме. 
"Човечеството не си научи уроците за това да се пази , да пази околните и всеки да се стреми да не вреди. Това е една максима, която е правило номер едно и в медицината. Ако не можеш дапомогнеш на пациента, поне не му вреди. Ако това се спазва от всеки един човек, със сигурност ще живеем в един по-добър свят."


Светлана Йовчева е влогър. Живее във Варна, но е родена в Киев, откъдето е майка ѝ. Интересува се от козметика и грим. В едно от последните си видеа споделя за роднините ѝ, които живеят в украинския град Херсон. Героят в нейната история е леля ѝ, която с мъдрост и сила на духа успява да внася спокойствие и да дава надежда на всички.

Всички епизоди на "Тя на трета степен" ще намерите в:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45