Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за певицата Пенка Тороманова

Навършиха се 130 г. от рождението на първата българска Аида

Пенка Тороманова в ролята на Маргарита от операта ”Фауст” на Шарл Гуно - 1921 г.
Снимка: Държавна агенция ”Архиви”

На 26 март 1892 г., преди 130 години, е родена първата българска Аида - Пенка Тороманова. Тя е сред основоположниците на българския оперен театър, изтъкната вокална педагожка и великолепна певица, но уви, с трагична съдба.

Родена е във Варна. От малка свири на пиано, а родителите й я изпращат в Женевската консерватория, където учи в класа по пиано на Дьо Флани. След първата година на следването й откриват, че тя има великолепен глас и с обучението й се заема прочутият вокален педагог Леополд Кетен. Въпреки интересните предложения за изяви в Швейцария, тя се завръща след дипломирането си в България. Дебютира в "Оперната дружба" на 16 януари 1914 г. с ролята на Леонора от “Трубадур“.

През 1915 г. със стипендия Тороманова заминава отново за Швейцария на специализация - и отново получава съблазнителни покани от различни оперни театри на Европа, но се връща в България и продължава да е солистка в "Оперната дружба", а впоследствие - в Софийската народна опера. Изпълнява ролите на Маргарита, Неда, Сантуца, Амелия, Шарлота, Мими, Лиза.

За ролята на Тоска в списание "Театрален преглед" от 1921 г. е отбелязано:
“Госпожа Тороманова е артистка с голямо дарование. Тя е надарена с прекрасен глас, приятен във всички регистри, както и с благодарна външност. На сцената се чувства сигурна“. 

В същото време Пенка Тороманова изнася и камерни концерти, занимава се с преподавателска дейност, гостува през 20-те години и в чужбина - във Варшава, Познан, Берлин. В периода 1929/1930 г. тя е асистентка по пеене във Висшето училище за музика в Берлин.

През 1931 г., поради заболяване, певицата се оттегля от оперната си кариера и остава преподавател в Музикалната академия, като подготвя някои от най-известните ни певци: като Събчо Събев, Елисавета Йовович, Мими Балканска, Иванка Митева и др. 

Тъй като е омъжена за генерал Тодор Радев, който е дипломат в Берлин, а за известно време и министър на просветата, след 1944 г. семейството е подложено на  жестоки гонения - отнето им е жилището, генералът е изпратен в затвора, изселват ги и се налага първата българска Аида да плете на комшиите срещу заплащане в натура, за да изхрани двете си деца, а генералът да чука чакъл по шосетата. Все пак дъщеря им Вася Радева става известна певица и успява да ги върне в София, даже им връщат жилището, но без пенсиите, защото са "врагове на народа", изпращат и сина им в лагер. Изтормозена и забравена, Пенка Тороманова умира на 9 октомври 1961 г.

В Златния фонд на БНР са запазени два нейни архивни записа от 1927 г. Макар и в лошо техническо състояние, все пак слушателят може да оцени красивия глас на Пенка Тороманова, да усети нейната артистичност. Чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на  чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..

обновено на 27.12.24 в 19:06
Александър Христов (в средата), Румен Троев (вляво) и Цветан Апостолов от

Александър Христов: Няма смисъл да се прави изкуство, което не е свободно

Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората .  Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" .  " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..

публикувано на 26.12.24 в 18:31

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17