На 26 март 1892 г., преди 130 години, е родена първата българска Аида - Пенка Тороманова. Тя е сред основоположниците на българския оперен театър, изтъкната вокална педагожка и великолепна певица, но уви, с трагична съдба.
Родена е във Варна. От малка свири на пиано, а родителите й я изпращат в Женевската консерватория, където учи в класа по пиано на Дьо Флани. След първата година на следването й откриват, че тя има великолепен глас и с обучението й се заема прочутият вокален педагог Леополд Кетен. Въпреки интересните предложения за изяви в Швейцария, тя се завръща след дипломирането си в България. Дебютира в "Оперната дружба" на 16 януари 1914 г. с ролята на Леонора от “Трубадур“.
През 1915 г. със стипендия Тороманова заминава отново за Швейцария на специализация - и отново получава съблазнителни покани от различни оперни театри на Европа, но се връща в България и продължава да е солистка в "Оперната дружба", а впоследствие - в Софийската народна опера. Изпълнява ролите на Маргарита, Неда, Сантуца, Амелия, Шарлота, Мими, Лиза.
За ролята на Тоска в списание "Театрален преглед" от 1921 г. е отбелязано:
“Госпожа Тороманова е артистка с голямо дарование. Тя е надарена с прекрасен глас, приятен във всички регистри, както и с благодарна външност. На сцената се чувства сигурна“.
В същото време Пенка Тороманова изнася и камерни концерти, занимава се с преподавателска дейност, гостува през 20-те години и в чужбина - във Варшава, Познан, Берлин. В периода 1929/1930 г. тя е асистентка по пеене във Висшето училище за музика в Берлин.
През 1931 г., поради заболяване, певицата се оттегля от оперната си кариера и остава преподавател в Музикалната академия, като подготвя някои от най-известните ни певци: като Събчо Събев, Елисавета Йовович, Мими Балканска, Иванка Митева и др.
Тъй като е омъжена за генерал Тодор Радев, който е дипломат в Берлин, а за известно време и министър на просветата, след 1944 г. семейството е подложено на жестоки гонения - отнето им е жилището, генералът е изпратен в затвора, изселват ги и се налага първата българска Аида да плете на комшиите срещу заплащане в натура, за да изхрани двете си деца, а генералът да чука чакъл по шосетата. Все пак дъщеря им Вася Радева става известна певица и успява да ги върне в София, даже им връщат жилището, но без пенсиите, защото са "врагове на народа", изпращат и сина им в лагер. Изтормозена и забравена, Пенка Тороманова умира на 9 октомври 1961 г.
В Златния фонд на БНР са запазени два нейни архивни записа от 1927 г. Макар и в лошо техническо състояние, все пак слушателят може да оцени красивия глас на Пенка Тороманова, да усети нейната артистичност. Чуйте в звуковия файл.Известният скулптор и художник Красимир Рангелов показва в изложба свои творби на жителите на община Гулянци. Неговите скулптури , рисунки и акварели са подредени в изложбената залана НЧ „П. Р. Славейков 1923“, а откриването на експозицията се превърна в празник за хората от този край...
Гости в "Нощен Хоризонт" са певиците Василка Доцева, Веселина Лилова, Латинка Христова и Даниела Дичева , заедно с основателя на състава маестро Светослав Балтаков . Репертоарът им се състои предимно от авторска музика, обработки и аранжименти на фолклорни песни, направени от диригента Светослав Балтаков . Камерната женска вокална..
Поетично- визуален спектакъл "Сонетът" има своята премиера тази вечер от 19 ч в салона на Кукления театър в Русе. Това е третата премиера за творческия сезон на трупата. Спектакълът събира в едно талантите на европейски колоси и на съвременни автори. Режисьорката Диана Досева е човекът, който поощрява актьорите да творят и да играят..
През 2023 г. отбелязваме 100-годишнината от рождението на големия български хоров диригент Михаил Милков - дългогодишен ръководител на Смесения хор на БНР. Оценка за Милков дава дългогодишният ръководител на Музикалните състави на БНР - големия наш композитор Георги Минчев: “Той бе еталон за творческа безкомпромисност, педантично строг към себе си..
Именитата наша пианистка Анжела Тошева подготвя специален концерт в памет на композитора Михаил Големинов. На 26 февруари ще се навърши една година, откакто той си отиде от този свят. Събитието ще бъде на 31 януари, вторник, в Първо студио на БНР от 19 часа. Самата Анжела Тошева също ще се включи като изпълнител в този концерт заедно със сина си..
На 19 януари в зала „Шьонберг“ на престижния Виенски Концертхаус в австрийската столица се състоя официалната презентация на най-новия, 12-ти по ред солов компакт диск на известната българска пианистка Дора Делийска. Музикалният проект е озаглавен “Ètudes & Préludes“ и включва 24 творби от Фредерик Шопен, Клод Дебюси, Дьорд Лигети и Николай..
В предаването за музикално-сценични изкуства „Каста дива“ на 22-и януари 2023 г.: 20.05-21.00 ч.: - Преди премиерата на балета „Ана Каренина“ на Националния ни балет – среща със знаменития хърватски хореограф Лео Муич - Красимира Йорданова представя последния портрет в рубриката по слушателско предложение, посветена на..
От няколко дни столичният умнокрасивитет е изпаднал в състояние на трескава възбуда. Причината за това е, че политическите представители на..
Спомняте ли си една резолюция на ЕП, която наши евродепутати щедро гласуваха, и която с много ситни букви съдържаше натиск-препоръка да признаем..
Разбирателството между Франция и Германия винаги се е смятало за най-съществено за напредъка на европейската интеграция. Близките им отношения, които..