Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двоен ръст на мненията, че войната е най-сериозният проблем

Петков и Василев са в зоната на негативен рейтинг

Единствената институция с положителен рейтинг е президентството

Директорът Центъра за анализи и маркетинг Юлий Павлов
Снимка: БГНЕС

„Продължаваме промяната“ и ГЕРБ са с изравнени електорални позиции, като разликата между тях е 1 процент в полза на „Продължаваме промяната“. Това сочи изследване на Центъра за анализи и маркетинг, посветено на 100 дни на кабинета „Петков“ и един месец от войната в Украйна.

Правителството отбелязва спад в доверието, като анкетираните му поставят оценка „Добър“ - 3,80.

Единствената институция с положителен рейтинг е президентството.

Близо 80 на сто от участниците в допитването смятат, че най-важният проблем, с който трябва да се справи правителството, е овладяването на повишаването на цените.

Премиерът Кирил Петков и вицепремиерът Асен Василев са в зоната на негативен рейтинг - с доверие около 38 - 37%, сочи изследването. За правителството се отчита малко над 36 на сто одобрение, срещу близо 60 на сто неодобрение. Въпреки лекия спад в рейтинга на държавния глава той остава с високо доверие - над 49 на сто, с процент превес пред премиера Петков.

Анкетираните смятат, че Румен Радев е политикът, който определя в най-голяма степен политиката в България.

С най-високо недоверие са Красимир Каракачанов, Бойко Борисов - със 73%, Корнелия Нинова - 76%, Костадин Костадинов и Мустафа Карадайъ - със 78 на сто недоверие.

Ако изборите са сега, 24% ще гласуват за ПП, 23% за ГЕРБ-СДС, 11 на сто за БСП, малко над 10% посочват, че ще подкрепят ДПС.

Моментната картина в изследването показва, че ако се яви партия на Стефан Янев, над 3 на сто биха гласували за нея, а над 20% казват, че е възможно да я подкрепят.

На въпрос - кога е вероятно да се проведат следващите избори за Народно събрание, 57 на сто от запитаните смятат, че ще има предсрочни избори до края на следващата година, като малко над 27% от тях смятат, че изборите ще бъдат още преди края на тази година. 25% посочват, че този парламент ще изкара целия си 4-годишен мандат.

Според данните Народното събрание остава с традиционно негативно доверие - близо 65 на сто.

Отчита се промяна в нагласите към армията, които са станали леко негативни, както и към полицията, към която нагласите са станали силно негативни. Съдът е с твърдо отрицателен рейтинг, а прокуратурата е с най-високо неодобрение - близо 74 на сто.

Анкетираните са запитани и дали одобряват действията на МВР в нощта на 17 март, когато бяха арестувани Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова, като малко на 31% смятат, че действията на МВР са били правилни, но прокуратурата ги е саботирала.

Близо 60 на сто от анкетираните посочват високите цени, инфлацията и ниските доходи като най-сериозните проблеми у нас. Такъв е процентът от участниците, които смятат, че ситуацията в страната през следващите месеци ще се влошава.

Изследването отчита двойно покачване на мненията, че войната в Украйна е най-сериозният проблем пред страната - от близо 7 на сто в началото на войната сега процентът се е покачил до 14 на сто.

Другите проблеми, които се посочват, са лошото управление на страната и борбата с корупцията.

70 процента от анкетираните смятат, че НАТО и ЕС най-добре гарантират националната ни сигурност, а 12 на сто смятат, че това е Русия. Рязка промяна се отчита в нагласите спрямо Русия и президента Владимир Путин - съответно 50% и 67% отрицателното отношение.

На въпрос - как оценяват позициите на президента Румен Радев по отношение на войната в Украйна, над 47 на сто посочват „по-скоро като балансирани“, близо 34% - „по-скоро като проруски“, а 22 на сто не могат да преценят.

Изследването на Центъра за анализи и маркетинг е извършено в периода 25-29 март 2022 г. сред 1021 пълнолетни граждани по метода стандартизирано интервю „лице в лице“, със собствено финансиране.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В църквата "Св. Александър Невски" край Ямбол след 2-годишно прекъсване отново бе отслужена литургия

След двегодишно прекъсване в църквата "Св. Александър Невски" в местността Бакаджика край Ямбол отново беше отслужена литургия и се чу камбанен звън. Службата беше ръководена от Сливенския митрополит Арсений в съслужение с пловдивския владика Николай, Смолянския епископ Висарион и свещеници от няколко епархии.  За възстановяването на манастира..

публикувано на 26.02.25 в 22:28
Болница

Здравословното състояние на папа Франциск - с леко подобрение

Папа Франциск бележи "леко подобрение", докато се бори с пневмония в болницата, а по-рано беше съобщено, че възникналият проблем с бъбреците му е разрешен, информираха днес от Ватикана В бюлетина на пресслужбата на Ватикана се изтъква, че:  "Клиничното състояние на Светия отец през последните 24 часа показа допълнително леко подобрение. Леката..

публикувано на 26.02.25 в 22:22
Снимка, предоставена от иранския президентски офис, показва как техник работи в иранския завод Натанз за обогатяване на уран, архив, април 2021 г.

Иран е ускорил производството на обогатен уран

Иран е ускорил производството на уран със степен на обогатяване, близка до тази, която го прави годен за използване в ядрени оръжия, според анализ на Международната агенция за атомна енергия.  В поверителни доклади на надзорния орган на ООН се посочва, че по данни от 8 февруари Иран разполага с над 274 килограма уран, обогатен до 60%, предаде..

публикувано на 26.02.25 в 22:05
Хора се изкачват по стълбите на бившия рудник Rheinelbe към скулптурата, наречена Himmelstreppe, в Гелзенкирхен, Германия, архив, октомври 2024 г.

"Шпигел" търси връзка между победата на "АзГ" в Гелзенкирхен и мигранти от България и Румъния

Статия в "Шпигел" прави връзка между победата на изборите на  партия "Алтернатива за Германия"  (АзГ) в западногерманския град Гелзенкирхен  и социалния разпад в бившия индустриален център, където живеят 13 хиляди трудови имигранти от България и Румъния.  ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания Задава ли..

публикувано на 26.02.25 в 21:57
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп за митата на стоките от ЕС: 25%, ще ги обявим много скоро

Съединените щати няма да предоставят гаранции за сигурността на Украйна. А за НАТО украинците "могат да забравят", обяви американският президент Доналд Тръмп. "Ще бъдем на терен там - това е нещо като автоматична гаранция, защото никой няма да прави проблеми, когато нашите хора са там," каза Тръмп, като анонсира намерението си да подпише заедно с..

публикувано на 26.02.25 в 21:12

Таня Петрова ще изпълнява временно длъжността кмет на община Бойчиновци

Избраха временно временен кмет на община Бойчиновци, след като: Кметът на Бойчиновци окончателно е отстранен от длъжност Таня Петрова ще изпълнява временно длъжността кмет на община Бойчиновци, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов. Това е решил Общинският съвет на днешното си заседание. Петрова е заместник-кмет на..

публикувано на 26.02.25 в 20:56

СДВР разкри складови помещения за съхранение на вейпове

При акция на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) в кв. "Люлин" е открито голямо количество вейпове и течност за електронни цигари, които са без разрешително . Това каза пред журналисти началникът на 9-то Районно управление комисар Георги Несторов.   Той заяви, че все още не може да се посочи точното количество, тъй като предстоят огледи...

публикувано на 26.02.25 в 20:49