Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вестник „Аз-буки“ - верен ориентир за новините в сферата на образованието и науката

На 1 април изданието отбелязва 30 години на пазара

Снимка: Българското училище „Асен и Илия Пейкови“

На 1 април се навършват 30 години от излизането на вестник „Аз-буки“.

"Само 30 години, защото на фона на близо 130 години, когато започва първият училищен вестник на България, 30 години са твърде малко", каза за БНР Надя Кантарева от националното издателство за образование и наука „Аз-буки“.

Надя Кантарева с колега           Снимка: личен архив

Ирена Анастасова, председател на Комисията по образование и наука в Народното събрание заяви за "Хоризонт":

"Вашите слушатели навярно знаят или тези, които са в сферата на образованието знаят със сигурност, че издателството "Аз-буки" освен вестника издава и редица списания като списанието по български език и литература, по педагогика, по философия и аз като учител по философия съм ползвала списанието на това издателство".

По думите ѝ България трябва да отвори вратите за децата, избягали от войната в Украйна:

"Министерството на образованието предприема дори мерки в спешен порядък. Убедена съм, че тези деца ще бъдат посрещнати радушно, ще бъдат посрещнати приятелски в съответните класове сред другите деца. Това го можем, ние сме го правили в системата на образованието, ние го можем".

Редакцията на вестник „Аз-буки“   Снимка: личен архив

Николай Кънчев от вестник "Аз-буки" коментира, че медиите на издателство "Аз-буки" освен да информират имат и друга задача - да дават увереност на преподавателите в нещата, които правят.

"Това се изразява като се показват добрите примери като караш хората да се чувстват спокойни, че това, което правиш, другите хора са харесали и че са на правилен път".

Ректорът на Софийския университет "Свети Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков коментира:

"Най-напред искам да започна с това, че е редно да поздравим "Аз-буки" и като издание, и като издателство, защото изданието в продължение на много години осигурява обективна информация за това какво се случва в областта на образованието и науката".

Според него изданията на издателство "Аз-буки" стават все по-популярни между българските изследователи:

"Всички ние имаме интерес да има такива български списания. Колкото повече са те, толкова повече българските изследователи ще могат да публикуват там, където техните пулбликации ще бъдат видими".

Доц. Адриана Любенова, преподавател в Пловдивския университет, инициатор и дългогодишен преподавател в българското училище "Свети Климент Охридски" във Вашингтон, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина допълни:

"Аз-буки" е една от първите медии, това е държавна медия, първата медия, която отразява абсолютно всички мероприятия, които правим. Тя дава поле да изразим и проблемите, които същестуват и да обменяме опита, който имаме помежду си".

Красимира Благоева, директор на основно училище в село Караджово, област Пловдив заяви:

"Мисля, че вестник "Аз-буки" е една  от най-подходящите трибуни за популязиране на успехите на учениците и училища. По този начин дават добрия пример на всички останали". 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05